Hibák, amiktől nem gyógyul szépen a seb

A sebfertőtlenítés olyan elkerülhetetlen lépés a seb ellátásánál, amivel akár komoly fertőzéseket előzhetünk meg. Azonban nem mindegy, hogy milyen sebkezelőt választunk, és hogyan alkalmazzuk.

Az egyik legáltalánosabb hiba, ha a fertőtlenítés előtt nincs a seb alaposan megtisztítva. A különböző szennyeződésekkel teli sérülést hiába kezeljük bármilyen fertőtlenítőszerrel, ha fertőzésforrást hagyunk a sebben. Az apró üveg, kavics és fémdarabkák, vagy például szerves anyagokból származó maradványok – legyen az tüske, köröm, csont vagy a kés éléről a szövetekbe került húsmaradvány – komoly problémákat okozhatnak. Éppen ezért a sebtisztítás elmaradhatatlan lépése a sebkezelésnek .

A sérülésből az idegen anyagokat egy csipesz segítségével óvatosan vegyük ki, majd kíméletesen, de nagyon alaposan mossuk át a sebet langyos folyóvízzel. Amennyiben a sérülésből valamit nem tudunk egyedül eltávolítani, semmi esetre se hagyjuk benne, hanem kérjünk orvosi segítséget. Ahhoz, hogy megakadályozzuk a fertőzést vagy a további szövetkárosodást, ez elengedhetetlenül szükséges.

Az elsősorban esztétikai szempontból problémát okozó hegek nem feltétlenül szükséges következményei a sérüléseknek. Csupán néhány sebkezelési szabályt kellene betartani. Mutatjuk, hogyan előzhetjük meg a hegesedést .

Olvassuk el a mellékelt tájékoztatót!

Általános szabály, hogy ha a bőr hámrétege sérül, minden esetben használjunk sebfertőtlenítő szert. Érdemes azonban kihangsúlyozni, hogy többféle összetételű termék érhető el a patikában, de nem biztos, hogy mindegyik megfelelő a számunkra. Kifejezetten gyakori hibának számít, hogy nem tájékozódunk kelőképpen a vásárlása előtt, pedig ez számos kockázatot rejt magában. Az összetevők pontos ismerete kiemelten fontos azok számára, akik érzékenyek valamilyen hatóanyagra – például a jódra  –, de a leírásból tudhatjuk meg azt is, hogy egy bizonyos termék hogyan és milyen gyakorisággal alkalmazható.

sebkezelés, seb
Nem mindegy, hogy milyen sebkezelőt választunk. Fotó: Getty Images

A cél a gyorsabb és szebb gyógyulás

Érdemes olyan készítményt választani, ami több hatóanyagot tartalmazva a fertőtlenítés mellett egyben a sebgyógyulást is segíti, azaz hámosít. Így egy lépésben tudjuk megakadályozni a kórokozók elszaporodását a sebben és elősegíteni az új szövetek képződését.

Minden átkötözéskor kezeljünk újra!

Bár korábban széles körben elterjedt, hogy a szabadon, szárazon hagyott seb előbb gyógyul, ennek éppen az ellenkezője igaz: ha a seb környékének nedvességtartalma és pH-ja nem megfelelő, akkor a regenerálódási idő megnő., Ráadásul egy fedetlenül hagyott seb sokkal inkább ki van téve a kórokozók támadásának. Éppen ezért ajánlott még a legkisebb sebet is befedni. Kötözésre használjunk mindig megfelelő méretű, rugalmas anyagból készült steril, rugalmas, jól lélegző anyagból készült kötszert, például jó minőségű sebtapaszt. Az érzékeny bőrűek használhatnak hipoallergén változatot, valamint a vízálló kötözőszerek is praktikusak lehetnek.

Fontos, hogy a tapasz ne ázzon el, mivel így könnyebben elszaporodhatnak rajta a baktériumok, a felázott bőr pedig megduzzad, ami tovább hátráltatja a seb záródási folyamatát. A kötszert azonban nemcsak akkor kell cserélni, ha átnedvesedik, megsérül vagy szennyeződik – ezekben az esetekben azonnal –, hanem mindennap legalább egyszer. A friss felhelyezése előtt pedig ne felejtsünk el újra fertőtleníteni és hámosítani egy erre alkalmas készítménnyel!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: -2 °C

A Dunántúl nyugati felén döntőrészt napos idő várható, máshol a több-kevesebb napsütés mellett közepesen vagy erősen felhős lesz az ég. Csapadék nem valószínű. Megélénkül, a Tiszántúlon néhol meg is erősödik az északi szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 12 fok között valószínű. Késő estére többnyire 0 és +7 fok közé hűl le a levegő. Hidegfronti hatásokkal kell számolni az arra érzékenyeknek, lesz viszont sok napsütés, ami segíti a D-vitamin termelődését.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra