Az antibiotikumok újabb káros hatásaira derült fény

Az antibiotikus kezelések további ártalmait sikerült feltárni. A kórokozóknak jobb feltételeket teremt, hogy az antibiotikum kezelés megváltoztatja az oxigén szintjét és károsítja rostfeldolgozó képességet a bélfalban.

Andreas Bäumler, a University of California-Davis orvosi immunológia és mikrobiológia professzora és csapata azonosítottak egy sor kórokozót, amelyek akkor jelentek meg a kísérleti egerek bélfalában, miután az állatokat streptomycinnel kezelték.

Kétségtelen, hogy amióta elkezdtük használni őket az 1940-es években, az antibiotikumok számtalan életet mentettek meg. De nő az antibiotikum rezisztencia, és közelebbről szemügyre véve a mellékhatásokat, újra kell gondolni, hogy hogyan használjuk ezeket a gyógyszereket – vélekedik a professzor.

Az antibiotikum-kezelés megváltoztatja az oxigén szintjét, és károsítja a rostfeldolgozó képességet a bélfalban

Az új eredmények javítják annak megértését, hogy a bélben élő „jó” baktériumok hogyan segítenek megvédeni a szervezetet a "rossz" baktériumok, például a szalmonella ellen, és hogyan zavarhatják meg az antibiotikumok ezt a kapcsolatot azzal, hogy a betegséget okozó mikrobáknak kedvező feltételeket teremtenek.

Mire a táplálék végighalad az emésztőrendszeren, számos emésztőnedvvel, enzimmel és mikroorganizmussal találkozik. Ez utóbbiak nemcsak az emésztést segítik, de immunrendszerünk egyensúlyáért is felelősek. Ismerje meg őket! Az események láncolata, amelyeket streptomycin aktivál, azzal kezdődik, hogy csökkenti a "jó" bélmikrobák populációját. A szükséges mikroorganizmusok közé tartozik a Clostridium, amely lebontja a növényi rostokat egy szerves sav, a butirát termelésével.

A butirát fontos erőforrás a sejtek számára, a bélfalban energiaforrásként használják a víz felszívásához. Butirát hiányában a bélfal sejtjei az energiát a glükóz laktázzá erjesztéséből szerzik, s ez a folyamat az oxigénszint emelkedésével jár, ami viszont kedvez a szalmonella fejlődésének.

A kutatók megjegyezték, hogy korábbi vizsgálatok már kimutatták a kapcsolatot a butirátot termelő mikrobák alacsony szintje és a gyulladásos bélbetegségek között. Bäumler és csapata eddigi eredményeiket a Cell Host & Microbe folyóiratban tették közzé.

Forrás: MNT

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Élet anafilaxiával

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +24 °C
Minimum: +12 °C

Tovább növekszik a felhőzet, hajnalra a legtöbb helyen már borult égre számíthatunk. Az ország délnyugati felében van esély több helyen csapadékra, arrafelé ismétlődő jelleggel fordulhat elő eső, zápor, zivatar, utóbbi egyre kevésbé lesz jellemző. Lokálisan kiadósabb mennyiség is hullhat. Emellett néhol a keleti országrészben is előfordulhat zápor. A keleties szél helyenként élénk lesz, zivatarok környezetében átmeneti szélerősödés előfordulhat. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet többnyire 10 és 16 fok között várható. Az időjárás-változás hátterében egy mediterrán ciklon közeledése áll, ami miatt gyenge kettősfronti hatás érvényesül.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra