Tényleg a csillagokban van megírva a sorsunk

Norvég kutatók szerint szó szerint a csillagokban rejlik a hosszú élet titka. Azt találták ugyanis, hogy akik erős naptevékenység idején születnek, átlagosan öt évvel élnek kevesebbet, mint azok, akik gyenge naptevékenység idején.

A a The Telegraph készített beszámolót.

Nemcsak a naptevékenység számít, hanem az is, melyik hónapban születtünk. Kutatók száz év adatait aggregálták, és ebből állapították meg, melyik hónap szülötte, milyen betegségre számíthat. Kattintson tovább! A kijelentés persze elsőre merésznek tűnhet. A kutatók azonban 160 napciklusnyi időre vizsgálták meg az emberek élettartamát, és ezen a rengeteg adaton találták azt az összefüggést, hogy átlagosan öt évvel élnek kevesebbet azok, akik a Napnak olyan periódusában születnek, amikor erős a naptevékenység azoknál, akik gyenge naptevékenység idején születnek.

A kutatók azt feltételezik, hogy az erős naptevékenység idején megnövekedett UV-sugárzás károsítja a fejlődő szervezet sejtjeit, DNS-ét, ami aztán kihathat az ember egész életére is. Az elmúlt évszázad során 2000 márciusában, 1989 júliusában, 1979 decemberében, 1968 novemberében és 1958 márciusában volt a legerősebb a naptevékenység.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Akik erős naptevékenység idején születnek, átlagosan öt évvel élnek kevesebbet, amint azok, akik gyenge naptevékenység idején

A kutatók 10 ezer norvég ember születési adatait vizsgálták 1676 és 1878 között. "Eredményeink azt mutatják, hogy azoknak kisebb a túlélési esélyük, akik erőteljes naptevékenység idején születtek. Az UV sugárzás ingen pusztító lehet a kicsinyek számára" - magyarázza a kutatás egyik vezetője, Gine Skjærvø. A kutató feltevése szerint az UV-fény akadályozhatja a folsav termelését; a folsav pedig kulcsfontosságú anyag a fejlődő magzat számára; szerepe lehet a szív- és érrendszeri megbetegedések és a rák kialakulásában is. Ez megmagyarázná az erős naptevékenység és a korábbi halálozás közötti összefüggést.

Vannak kutatók, akik szkeptikusak a feltárt összefüggéssel kapcsolatban. Ők azzal érvelnek, hogy erős naptevékenység tizenegy évenként újra és újra előfordul, tehát mindnyájan periodikusan, egész életünkön át ki vagyunk téve a magasabb UV-sugárzásnak. Mások pedig arra hívják föl a figyelmet, hogy a naptevékenységnek nem ez az egyetlen hatása, ráadásul nem is csupán a Nap felől érkeznek a Föld felé elektromágneses hullámok, hanem az egész univerzumból.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +4 °C
Minimum: +0 °C

Túlnyomóan borult lesz a ég, köd már csak kisebb körzetekben képződik. Számottevő csapadék nem lesz. A légmozgás gyenge, mérsékelt marad. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet döntően fagypont felett alakul. Ami az orvosmeteorológiai helyzetet illeti, jelentős fronthatás nem valószínű.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra