Hogy tévedhet a világ fele egy színnel kapcsolatban?

Az internet népe csütörtök óta vitázik a swiked.tumblr.com egyik ártatlannak induló posztja miatt. A vitát kirobbantó képen egy női ruha látható, alatta pedig a kérdés: kék-fekete vagy fehér-arany színű?

A küzdelem egyelőre döntetlenre áll, de érdekes alkalmat ad arra, hogy többet megtudjunk arról, miként működik a szemünk, és miként látjuk a színeket, ha éppen süt a nap.

Színtévesztőknek azokat tekintjük, akik a normálistól eltérő színérző apparátusuk miatt az egyes színeket nem, vagy eltérő módon ismerik fel. A különféle színtévesztésekről itt olvashat tovább! A fény behatol a lencsén keresztül a szemünkbe (a különböző hullámhosszok különböző színeknek felelnek meg), annak hátsó felében aktiválja a retinát, a pigmentek kapcsolatba lépnek a látóideggel, amely a jeleket képpé alakítja. Az első fényinger azonban a környezetet bevilágító hullámhosszakból jön. Amikor tehát meglátunk valamit, agyunk többet dolgozik: megnézi, hogy milyen tárgyra nézünk éppen és a környezet fényét kivonja a tárgy "igazi" színéből.

Az ominózus kép azonban érzékelésünk határait feszegeti. Az emberek az evolúció hatására napfényben tanultak meg látni, a napfény viszont változtat a színeken: a hajnal rózsás-pirosas színe, a dél kékes-fehéres árnyalata vagy a napnyugta vöröse mind-mind megváltoztatja a körülöttünk lévő világot.

A szóban forgó kép pedig azért annyira zavaró, mert agyunk megpróbálja kideríteni, hogy milyen napszaki színhatás érte a ruhát. Az emberek dönthetnek úgy, hogy kék színtöbbletet ad a megvilágítás (ilyenkor látnak fehér-arany kombinációt), de dönthetnek az aranysárga mellett is, ilyenkor látnak kék-feketét.

Ez a ruha kék-fekete vagy fehér-arany színű?

A Wired magazin grafikusstábja szintén megvizsgálta a képet és (a kommentelők egy részével) rámutattak: míg a ruha kékje több ponton objektíven is kéknek tűnik, nem lehet kikerülni a szimultán kontraszt jelenségét, ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy ugyanazt a színt másként érzékeljük, ha fehér vagy fekete háttér előtt látjuk.

Az biztos, hogy a képen van kék, viszont a vélemények igencsak megoszlanak arról, hogy a ruha vagy a megvilágítás színe a kék. Az emberek érzékelése tehát a környezettől és a megvilágítástól egyaránt változhat. Az azonban biztos, hogy akik a fent látható ruhát fehérnek látják, garantáltan tévednek.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, és általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 17 fok között valószínű. Késő estére 3 és 9 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra