„Általában azok az izmok hajlamosabbak az éjszakai görcsre, amelyek napközben túl vannak feszítve, terhelve. Sportoláskor a bemelegítés hiánya, illetve a levezető, nyújtó gyakorlatok elmulasztása is kiválthatja a lábizmok görcsét” – olvasható a Budai Egészségközpont (BHC) ismertetőjében.
Mi okozhat még éjszakai lábgörcsöt?
A Prevention egyik cikke szerint az éjszakai lábgörcs kialakulásának kockázatát növelheti az is, hogy a modern életvitel miatt kevésbé használjuk a lábizmainkat, például alig töltünk időt guggolva. A hason alvás során pedig pont olyan pózban van a lábfejünk, amely túlságosan megfeszíti a vádlit.
Az alábbi tényezők szintén fokozhatják a lábizmok görcshajlamát:
- túl szoros cipő miatt kialakuló rosszabb vérkeringés a lábfejben;
- lábboltozat-süllyedés (lúdtalp);
- folyadékhiány;
- várandósság;
- nem megfelelő káliumszint;
- kalciumhiány;
- magnéziumhiány.
Súlyosabb problémák is okozhatják
Egyes esetekben a fentieknél jóval súlyosabb problémával magyarázható a rendszeres izomgörcs. Állhat a háttérben például veseelégtelenség, érszűkület, visszérbetegség, diabétesz, kezeletlen pajzsmirigyprobléma, alkoholizmus, májzsugor, idegi rendellenesség vagy akár porckorong-elváltozás is.
Az éjjeli kellemetlen ébredésnek, amikor begörcsöl a vádli, senki sem örül. Lehet ugyan legyinteni és a holnapi magnézium beszerzésre gondolni a patikában, de ennél jóval komolyabb okai is vannak a problémának.