Tényleg rossz ötlet a zuhany alatt pisilni?

Sokan csinálják, de kevesen vallják be – minden valószínűség szerint azért, mert nem túl gusztusos szokás. De van-e más probléma is a zuhany alatti pisiléssel? Járhat-e például egészségügyi kockázatokkal?

Egy brit nemzetközi piackutató és adatelemző cég, a YouGov korábbi felmérése szerint a megkérdezettek 58 százaléka rendszeresen pisil a zuhany alatt. A válaszadók 48 százaléka szerint ez teljes mértékben elfogadható, míg 42 százalék szerint egyáltalán nem.

Bár ez csak egyetlen felmérés eredménye, az látszik, hogy megosztja az embereket a zuhany alatti pisilés témája: kb. ugyanannyian tartják jó – vagy legalábbis normális – dolognak, mint amennyien rossznak. De mit mondanak a szakemberek? Tényleg nincs vele gond, vagy veszélyes is lehet? Erre kereste a választ orvos által lektorált cikkében a The Healthy .

Kezdjük az alapokkal: mi a vizelet?

A vizelet a szervezetből kiszűrt felesleges elektrolitok és anyagcseretermékek folyékony elegye, melyet a vesék választanak ki. Az olyan anyagok vérből történő kiválasztásával, mint a felesleges víz, a nátrium-, klorid-, kálium- és kalciumionok, a karbamid és más anyagcseretermékek (pl. húgysav), elengedhetetlen szerepet játszik a homeosztázis (vagyis a belső környezet állandóságának) fenntartásában, legfőképpen annak a víz- és elektrolit-háztartást érintő részében. A vizelet színéből, szagából, tisztaságából egészségi állapotunkkal kapcsolatban is fontos információkat kaphatunk.

zuhanyzás, pisilés, higiénia, fertőzés
Zuhany alatti pisilés: sokan csinálják, de kevesen vallják be. Fotó: Getty Images

Nem veszélyes, de...

Mint arra dr. Niket Sonpal belgyógyász felhívta a figyelmet, a vizelet nem steril, hanem baktériumokat tartalmaz. Ettől függetlenül azonban általánosságban elmondható, hogy egészségügyi szempontból nem veszélyes a zuhany alatti pisilés.

Előfordulhat persze, hogy ha például a vizeletben lévő baktériumok nyílt sebbe jutnak, akkor fertőzést okoznak, de a belgyógyász szerint ez nagy valószínűséggel nem lenne életveszélyes. „Némiképp aggasztóbb, ha olyankor éri a nyílt sebet vizelet, amikor húgyúti vagy hüvelyfertőzésünk van, esetleg valaki mással zuhanyzunk együtt, és ő küzd valamilyen fertőzéssel. De alapvetően ilyenkor sem törvényszerű a megfertőződés” – mondja a szakember.

Egy furcsa előny

Furcsán hangozhat, de a zuhany alatti pisilésnek van egy előnye is: segíthetünk vele a környezetnek, hiszen csökkentjük a vécélehúzások számát – mutatott rá a The Healthy. Az Egyesült Államok Környezetvédelmi Ügynöksége (EPA) szerint a régi WC-k akár 6 gallon (22 liter) vizet is elhasználhatnak öblítésenként, míg az új, hatékonyabban működő "eszközök" esetében ez a szám 1,28 gallon (4,8 liter). Az EPA kitért arra is, hogy az emberek átlagosan 80-100 gallon (302-378 liter) vizet használnak naponta, amelynek nagy részét a WC lehúzása teszi ki. A zuhany alatti pisilés napi eggyel kevesebb öblítést eredményez – és lehet, hogy ez csak egyetlen pici csepp a tengerben, de attól még lehet jelentősége.

A zuhany alatti pisilés tehát nem jelent nagy kockázatot, ugyanakkor, ha valamilyen húgyúti vagy hüvelyfertőzéssel küzdünk, jobb, ha tartózkodunk tőle – hangsúlyozza dr. Sonpal. (Van még néhány dolog, amit kerülni kell zuhanyzás közben, erről bővebben írtunk korábbi cikkünkben .) A belgyógyász továbbá kiemelte, hogy ha vizelet kerül a zuhanyzóba vagy esetleg ránk, akkor igyekezzünk alaposan megtisztítani mindent, így ellensúlyozhatjuk ennek a kevésbé higiénikus szokásnak a hatásait.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16 °C
Minimum: +4 °C

A Nyugat-Dunántúlon erősen felhős vagy borult lesz az ég, másutt délelőtt még csak kisebb körzetekben lehet felhős idő, csak délutántól várható felhőzet-növekedés. Délelőtt csak a Nyugat- és Észak-Dunántúlon, késő délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon kicsivel 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Az előrejelzések alapján hétfőn frontmentes időnk lesz, így a frontérzékenyek tünetei várhatóan nem erősödnek fel.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra