Megszabadulhatunk-e az időjárásérzékenységtől? (2017.11.30.) (x)

Nagyon sokan panaszkodnak, hogy fáj a fejük, ingadozik a vérnyomásuk, rosszul alszanak vagy éppen erőtlennek, levertnek érzik magukat, és gyanítják, hogy maz időjárás hatására. Jogos a kérdés: megszabadulhatunk-e időjárásérzékenységünktől?

Sok kellemetlen panaszunkat írjuk az időjárás rovására. Akinek megfájdul a feje, nem tudott aludni, váratlan rosszullétek, szédülés, gyengeség jön rá, hirtelen kiugrik vagy leesik a vérnyomása, emésztési panaszok és görcsös vagy ízületi fájdalmak gyötrik, kedvetlen és nincs energiája semmihez, esetleg könnyen elkapja a betegségeket, nos, ők gyakran mondják, hogy a frontok okozzák a tüneteiket, sőt nem egyszer már hozzá is kötik hogy: "amikor érkezik a hidegfront". Nem alaptalanul, de fontos a dolgok mögé látnunk!

Először is tisztázzuk: valóban sok embert érintő kérdésről van szó: a magyar emberek 78%-a reagál érzékenyen az időjárásra és tapasztal emiatt kellemetlen vagy akár az egészségét súlyosan veszélyeztető tüneteket. Tehát 10 emberből 8 jogosan panaszkodik az időjárásra, legalábbis egyes panaszai vonatkozásában. A számokon belül az idősek és a krónikus betegek, illetve a kisgyermekek képviselik a magasabb arányt, 70 év fölött már az a ritka, ha valakinél nem jelentkeznek - eseti jelleggel sem - ilyen jellegű panaszok. És még egy fontos dolog: az időjárásérzékenységet elismerni nem szégyen, nem a gyengeség vagy edzetlenség jele, mégis, a férfiak viszonylag alacsonyabb százalékos részesedése mögött sok esetben ez húzódik meg. A nők nagyobb arányban vállalják fel az érintettségüket.

Mit mondanak a tények?

A légkörben zajló roppant bonyolult folyamatok, a változó időjárás mindenkire hat, mindenki szervezetét folyamatos alkalmazkodásra kényszeríti. Időjárásérzékenységről akkor beszélünk, ha az alkalmazkodás nem megy könnyen, vagy akár már nem is vagyunk rá képesek. Egyszerűen szólva, ilyenkor szervezetünk fokozott terhelés alá kerül, bonyolult egyensúlyi állapota felborul, ami tünetek formájában jelentkezik, szenvedünk tőle. Rendkívül széles a skála, hogy kinél milyen panaszok jelentkeznek. Függ attól is, hogy milyen jellegű az időjárási hatás, másik oldalról, hogy milyenek a szervezeti adottságain: például: kor, nem, krónikus betegségek, örökletes tényezők, életkörülmények, táplálkozás, stb.

Világosan kell látnunk, hogy az időjárásérzékenység teljesen egyénfüggő, és megállapítani csak személyre szólóan lehet. Enélkül nem is tudunk hatékonyan tenni ellene. Az időjárás változékonysága közismert, de nemcsak időben kell ebben gondolkodnunk, hanem térben is. A Meteo Klinika térképén példaként látható, hogy országosan milyen nagyok a különbségek egy adott típusú fejfájást kiváltó paraméterben.

időjárási frontok, fejfájás
A Meteo Klinika fejfájásindex térképe mutatja a nagy különbségeket az országos humánmeteorológiai helyzetben

Érthető, hogy az egyéni időjárás érzékenységet csak a humánmeteorológiai adatok részletes ismeretében lehetséges eredményesen kivizsgálni. A Meteo Klinika országos humánmeteorológiai mérőhálózata percnyi pontossággal rögzíti, hogy hol, mikor, milyen hatás ér bennünket. Szervezetünk válaszreakcióit pedig a legkorszerűbb eszközökkel figyelik és rögzítik.

A kivizsgálás alapján lehet felmérni, hogy valójában mi okozza panaszainkat, milyen időjárási hatásokra és milyen mértékben érzékeny a szervezetünk. A frontok csak egy részét teszik ki az időjárási hatásoknak, és egyébként is nagyon sokfélék. Nincs rá reális esélyünk, hogy egyszerű megfigyeléssel diagnosztizálni tudjuk valódi érzékenységünket. Egy alapos kivizsgálás alapján, egyéni időjárásérzékenységünk ismeretében már hatékony gyógymódok állnak rendelkezésre az érzékenység kezelésére. Erről itt olvashat .

fényterápia
Sok esetben jól alkalmazható a dinamikus fényterápia

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

A fátyol- és átmenetileg megnövekvő gomolyfelhőzet mellett legalább több órára kisüt a nap. Csapadék nem valószínű. A délnyugati, déli szelet élénk, a nyugati országrészben erős, főként az Északnyugat-Dunántúlon helyenként viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 18 és 24 fok között várható. Késő estére általában 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra