Hogyan étkezz, ha rendszeresen mozogsz? Egyszerű tippek kezdőknek

Már elkezdted a rendszeres mozgást, de fogalmad sincs, hogy az étrended hogyan alakítsd át? Igen, az intenzívebb mozgással fontos egyensúlyba hozni a táplálkozásunkat is.

A sport és mozgás nélkülözhetetlen

A sport rekreációs, egészségvédelmi és versenyzési céllal is űzhető:

Rekreációs sport: Célja az egészségre való törekvés, betegségmegelőző hatású, örömforrás, felfrissülés, az aktív szabadidő eltöltése, segíti a kikapcsolódást és a stressz levezetését. 

Egészség sport: Minden olyan fizikai tevékenységre összpontosít, amely az egészségre pozitívan hat, indokolatlan kár vagy kockázat nélkül.

A rendszeres sportolás a fizikai aktivitás természetes cselekvés, a testmozgás örömét a születésünktől a halálunkig élvezhetjük. A rendszeres mozgás javítja testünkben az izom - zsír arányt, karbantartja a szív - és érrendszerünket, fittebbek és vonzóbbak leszünk hatására. A mozgás és a táplálkozás elengedhetetlen része az egészséges életmódnak.

Miért számít az, hogy mit eszünk, ha sportolunk?

Az edzés önmagában már hatalmas lépés az egészség felé – azonban ha nem párosul tudatos táplálkozással, akkor könnyen megeshet, hogy nem éred el a kívánt eredményt, vagy gyorsabban kifáradsz, sőt: akár sérüléshez is vezethet.

edzés, étkezés, helyes táplálkozás
Nem mindegy, hogy edzés előtt és után mit eszünk. Fotó: Getty Images

Az étkezés segít:

  • energiát biztosítani a mozgáshoz,
  • támogatni az izmok regenerálódását,
  • megelőzni a fáradtságot és a túledzést,
  • optimalizálni a testösszetételt (zsírégetés/izomtömeg-növelés).

Három alapszabály, amit érdemes betartani

Fontos:

  • Az edzés előtti és utáni szénhidrát- és fehérjebevitel támogatja az izomerőt és a testösszetétel javulását.
  • Az edzés előtti étkezés mérete és időzítése befolyásolhatja az edzés utáni táplálkozás szükségességét.

1.      Ne éhezz edzés előtt!

Ha teljesen üres gyomorral vágsz neki a mozgásnak, könnyen leeshet a vércukorszinted, szédülhetsz vagy hamar elfáradsz. Edzés előtt kb. 1–2 órával érdemes valamilyen könnyű, szénhidrátban és fehérjében gazdag ételt fogyasztani.

2.      Edzés után jöhet a regeneráció!

Edzés után fontos, hogy az izmaid visszakapják, amit felhasználtak. Ez segíti az izomépítést, a glikogénraktárak feltöltését és a regenerációt. Jó választás lehet: csirkemell rizzsel és zöldségekkel, vagy fehérjeturmix egy kis gyümölccsel, esetleg túró mézzel és zabpehellyel.

3.      Hidratálj folyamatosan!

A megfelelő hidratálás nemcsak a teljesítményhez, de a biztonsághoz is elengedhetetlen. Már 1-2% folyadékvesztés is ronthatja a fizikai és szellemi teljesítményt. Edzés előtt, alatt és után is fontos a vízbevitel!

Miért fontos a táplálkozás időzítése?

A tápanyagok időzítése azt jelenti, hogy tudatosan megtervezzük, mikor és mit eszünk az edzések előtt, alatt és után. Ez a megközelítés segíthet a regenerációban, az izomépítésben és a teljesítmény javításában.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +30 °C
Minimum: +18 °C

A felhős tájakon szakadozik, gomolyosodik a felhőzet, és általában sok napsütés várható a fátyol- és gomolyfelhők mellett. Kevés helyen északkeleten, illetve kisebb eséllyel a délnyugati, nyugati megyékben fordulhat elő zápor, zivatar. Az ország északkeleti felén nagy területen kísérik élénk, olykor erős lökések az északnyugati, nyugati irányú szelet. Délután 28 és 34 fok között alakul a csúcshőmérséklet, északkeleten lesz kevésbé meleg az idő. Késő estére 20 és 27 fok közé csökken a hőmérséklet. Fokozódik a hőség, tehetsz azonban ellene, hogy letaglózzon.