Drága a tápszer, káros módszerrel etetik a babákat

Egyes babatápszerek ára az utóbbi időben csaknem megduplázódott, egyre több édesanya panaszkodik. A szakértő szerint emiatt sokan újra felvizezett tehéntejjel táplálják majd a babájukat, ezt azonban „mindennek lehet mondani, csak egészséges csecsemőtáplálásnak nem”.

Van olyan gyógyszertár, ahol már 6 ezer forintnál is többe kerül egyetlen doboz a legdrágább babatápszerből. De sok helyen már az olcsóbbért is minimum 3 ezret kell fizetni. Balogné Nagy Krisztina gyógyszerész az RTL Híradónak azt mondta, gyakorlatilag az összes tápszer drágult az utóbbi időben, de a legjobban a speciális igényeket kielégítő, tehát a laktózmentes és hipoallergén termékek ára növekedett.

babát etetnek cumisüvegből
Sokan újra felvizezett tehéntejjel táplálják a babájukat, ez azonban egészségtelen. Fotó: Getty Images

Csökkent a tb-támogatás

A riportból az is kiderült, hogy tavaly az átlagos 55 százalékról 25 százalékra csökkentették egyes tápszerek társadalombiztosítási támogatását, míg több termék esetében teljesen meg is szüntették azt. A napokban azonban még tovább drágultak a babatápszerek: egy Facebook-csoportban egy anya például arról írt, hogy ugyanazért a tápszerért, amelyért 2 héttel ezelőtt még 4900 forintot fizetett, most 8700 forintot kértek tőle. A Híradó által megkérdezett szülő pedig azt mondta, a helyzet miatt szomorúak, kilátástalanok és dühösek az édesanyák.

Az RTL egy gyermekorvos véleményét is kikérte az üggyel kapcsolatban. Dr. Póta György úgy véli, bonyolítja a helyzetet, hogy az orvosokat a praxis finanszírozásának csökkentésével büntetik, ha az első félévben egy tápszernél többet írnak fel egy gyermeknek.

„Ez a legfantasztikusabb dolog a világon, de baromi nehéz is”
Negatívan hathat-e a baba mentális egészségére, ha császármetszéssel születik meg vagy tápszerrel táplálják? Meddig szólhat bele az anyánk vagy az anyósunk abba, hogy mi hogyan neveljük a gyermekünket? Megakadályozható-e, hogy a gyermek érkezését követő 2 éven belül érzelmileg kiüresedjen a párkapcsolatunk? És vajon mikor érdemes szakértőhöz fordulni a problémáinkkal? Mutatjuk.

Újra divat lesz a „feles tej”?

Érthető, hogy az édesanyák anyagi megfontolásból próbálnak alternatív megoldáshoz, például tápszerváltáshoz folyamodni. A szakember ugyanakkor attól is tart, hogy a legnehezebb helyzetben lévő családok ismét a régebben „népszerű”, úgynevezett feles tejjel, vagyis felvizezett tehéntejjel kezdik el táplálni a kisbabákat. Ez azonban sok problémát okozhat. „Allergizál is, meg kalóriában sincs sehol, tehát ezt mindennek lehet mondani, csak egészséges csecsemőtáplálásnak nem” – figyelmeztetett.

A Híradó az egészségügyi államtitkárságot is megkereste azzal a kérdéssel, hogy vajon tervezik-e felülvizsgálni a tápszerekre vonatkozó állami támogatási rendszert – választ azonban nem kaptak. A Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) pedig úgy nyilatkozott: „valamennyi tb-támogatott tápszer kategóriában vannak olyan termékek, amelyeknek az ára nem változott az elmúlt időszakban.”

ITT MEGOSZTHATOD:

Heti top cikkek

Súlyos károkat okoz a belekben, mégis sokan fogyasztják rendszeresen
prediabétesz
Súlyos károkat okoz a vércukorszintben, mégis sokan fogyasztják naponta
koleszterin
6 koleszterincsökkentő étel: ezek legyenek mindig a kamrában – A szívroham megelőzésében is segítenek
Kétféle hantavírus is jelen van Magyarországon – ezt érdemes tudni a fertőzésről
D-vitamin
D-vitamin: májusban is kell még szedni? – Mutatjuk, mi lenne a legjobb az orvosok szerint
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +24 °C
Minimum: +10 °C

A nappal képződött gomolyfelhők este fokozatosan feloszlanak, ezt követően a változó vastagságú fátyolfelhőzet mellett főként hazánk nyugati, délnyugati felén erőteljessé válik a gomolyfelhő-képződés. Helyenként - legnagyobb valószínűséggel az ország középső tájain - zápor, kis eséllyel zivatar is kialakulhat. Nagyrészt mérsékelt marad a légmozgás, csupán csapadékgócok környezetében fordulhatnak elő élénk, erős széllökések.Késő estére 12 és 20 fok közé hűl le a levegő. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet 6 és 16 fok között valószínű, a szelesebb dunántúli tájakon lesz az enyhébb, míg a szélcsendes északi völgyekben a hidegebb idő. Fronthatásra a hétvégén még nem kell számítani, a jövő héttől azonban változékonyabbra fordulhat majd az időjárás.

Partnerünk a

Töltsd ki kvízünket!

kvíz
„Menstruáció alatt nem lehet teherbe esni.” Igaz vagy hamis? – Teszteld magad kvízünkben! Bár a szexualitás az életünk egyik természetes része, a termékenységgel és a fogamzásgátlással kapcsolatban számos tévhit él a köztudatban. Nézzük, te mennyire vagy képben ezekkel!
kvíz
Kvíz: felismered a stressz testi jeleit? – Bőrtünetek is árulkodhatnak a túlhajszoltságról Alvászavar, kimerültség, ingerlékenység – sokszor észre sem vesszük, hogy mindezek hátterében a stressz áll. Vajon mennyit tudsz arról, hogyan hat a szervezetünkre a mindennapi feszültség? Teszteld magad kvízünkkel!