A zöldség nem ehető gyümölccsel?
Tények és tévhitekA legtöbb táplálkozási iskola hívei gondosan ügyelnek arra, hogy zöldségeket és gyümölcsöket ne vegyítsenek étrendjükben. Van-e ennek valóságalapja, illetve akad-e ez alól bármilyen kivétel?
Mi a zöldség és mi a gyümölcs?
A zöldség rendkívül tág gyűjtőfogalom: ide soroljuk a gyökereket (répafélék), gumókat (burgonya, csicsóka), szárakat (rebarbara, zellerszár), leveleket (paraj, fejes saláta), sőt, virágokat (karfiol, brokkoli) is, valamint a termések egy részét (tök, paradicsom). A zöldségek tápanyag-összetétele messze túlmutat azon, hogy egy kalap alá lehessen venni őket, mégis ezt tesszük. A vita, hogy gyümölcs-e vagy zöldség, a termésekkel szokott lenni: inkább aszerint mondjuk őket zöldségnek vagy gyümölcsnek, hogy milyen jellegű ételek elkészítéséhez használjuk őket.Általában a gyümölcsöknek magasabb a cukortartalmuk, ezért ízük édesebb, az ember számára kívánatos. A zöldségfélék (főleg a gyökerek és termések) szintén tartalmaznak cukrokat, csak kisebb mennyiségben. Legtöbbünknek meg kell tanulni szeretni őket.
Másfajta emésztés
A bevezetőben jelzett, többnyire vélt és leginkább nem fennálló összeférhetetlenség oka főleg az eltérő cukortartalomban keresendő. A zöldségek és a gyümölcsök megemésztéséhez ugyanis különböző emésztési paraméterek szükségesek. Ez így igaz, de ha jobban belegondolunk, egy rántott sajt áfonyalekvárral és párolt rizzsel - ami bizony roppant egészségtelen étel -, sokkal összetettebb feladat elé állítja a gyomrunkat, mégsem aggódunk annyit miatta.
Nem kell tehát a zöldségek és gyümölcsök együttes fogyasztásától félni. Az alma például abszolút jolly joker: fogyasztható minden zöldséggel és gyümölccsel. A citromlé a salátaöntetek elkészítéséhez használható. Ezen felül az összes gyümölcs fogyasztható a levélzöldségekkel és a szárzöldségekkel is. Ezek a kombinációk bizton nem okoznak problémát. De lássuk, hogyan használhatjuk fel a legjobban őket a konyhában!
Csak zöldséget tartalmazó saláták
Az egészséges táplálkozás egyik alapköve, hogy próbálunk minél több zöldséget csempészni az étrendünkbe. A zöldségek tápértéke nagyban múlik azon is, hogy nyersen vagy főzve, sütve fogyasztjuk-e ezeket. Melyiket hogy jobb fogyasztani? Kattintson!