Súlyos vitaminhiányt is okoz a dohányzás

Régóta köztudott, hogy a dohányzás káros az egészségre: roncsolja a tüdőt, növeli bizonyos szív- és érrendszeri, valamint rosszindulatú daganatos megbetegedések kockázatát. Ezek mellett számos egyéb problémát is előidézhet: például C-vitamin-hiányt. Mutatjuk, hogyan.

Sokan úgy vélik, hogy vitamin- és ásványi anyag pótlásra csak télen van szükség. Amikor természetes forrásból – elsősorban táplálkozás révén – kevesebbet tudunk bevinni ezekből a szervezetünkbe, mint tavasszal vagy nyáron, amikor tobzódunk az idényzöldségekben, friss gyümölcsökben és a napsütésnek hála, a legtöbb embernek a D-vitamin-pótlással sincs gondja. Ez azonban téves elképzelés: a vitaminpótlásra – akár mesterséges úton is – évszaktól függetlenül tudatosan oda kell figyelni.

Bizonyos állapotok, betegségek vagy életmódbeli tényezők ugyanis növelik a vitaminhiányos állapot kialakulásának kockázatát, esetleg a már meglévő hiánybetegség tartós fennállását. Utóbbiak közé tartozik például az egyoldalú táplálkozás, a radikális diéta, az állandó stressz, a nehéz fizikai munka és a dohányzás is.

Miért nélkülözhetetlen szervezetünk számára a C-vitamin?

A C-vitamin, más néven aszkorbinsav fontos szerepet játszik a sejtek szénhidrát-, zsír- és fehérje anyagcseréjében, de hozzájárul a korai sejtöregedést előidéző oxidatív stressz csökkentéséhez,  kötőszöveteink rugalmasságához, ahogy idegrendszerünk kiegyensúlyozott működéséhez és a gyors sebgyógyuláshoz is. Növeli az immunrendszer kórokozókkal szembeni ellenállóképességét, és fokozza a vas felszívódását. Hiánya a kezdeti stádiumban olyan kellemetlen tünetekkel járhat, mint fáradtság, a fogínyvérzés vagy a körmök alatti bevérzés, az ingadozó vérnyomás vagy a rendszertelen szívverés. 

A DOHÁNYZÁS ÉS AZ EBBŐL FAKADÓ C-VITAMIN-HIÁNY IS OKOZHAT FOGÍNYVÉRZÉST, FOGÍNYSORVADÁST. FOTÓ: GETTY IMAGES
A DOHÁNYZÁS ÉS AZ EBBŐL FAKADÓ C-VITAMIN-HIÁNY IS OKOZHAT FOGÍNYVÉRZÉST, FOGÍNYSORVADÁST. FOTÓ: GETTY IMAGES

Miért alakulhat ki a dohányosoknál C-vitamin-hiány?

A rendszeres dohányzás gyakorlatilag az egész szervezet működését károsan befolyásolja: hatására megnő a szív- és érrendszeri megbetegedések, például a magas vérnyomás, az érelmeszesedés, a trombózis, vagy szívinfarktus kockázata. De növeli egyes daganatfajták, egyebek mellett a tüdőrák, a szájüregi rák, és a gégerák előfordulásának esélyét is.

Kutatások sora bizonyítja, hogy a dohányosok vérében a normálisnál jóval alacsonyabb a C-vitamin-szint. Ez részben annak tudható be, hogy a cigarettában lévő nikotin serkenti az anyagcserét, ami azt eredményezi, hogy a vízben oldódó és nagy mennyiségben el nem raktározódó C-vitamin jóval gyorsabban ürül ki a szervezetükből, mint a nem dohányzókéból. Ez azzal jár, hogy kevesebb C-vitamin tud hasznosulni, vagyis felszívódni.

Az is gátolhatja a felszívódást, hogy a dohányosok egy részének emésztőrendszere a sok nikotin és egyéb káros anyagok hatására folyamatos gyulladásban van. Így nemcsak a különféle tápanyagok és ásványi-anyagok, hanem a vitaminok hasznosulása is kevésbé hatékony, mint az egészséges emésztőrendszerű embereknél.

Az egyik legfontosabb vitaminunk hiányára számos olyan tünet hívhatja fel a figyelmet, amelyeket érdemes mielőbb felismerni, hogy elkerülhessük a súlyosabb kórképek kialakulását. A C-vitamin-hiány furcsa jelei.

A C-vitamin köztudottan antioxidáns hatású, ami azt jelenti, hogy hozzájárul a korai sejtöregedést előidéző oxidatív stressz csökkentéséhez, mégpedig a szabad gyökök megkötésével. A dohányzással a szervezetbe kerülő nikotin viszont éppen ellenkező, vagyis szabad gyök-képző hatású. Ezek semlegesítése tetemes mennyiségű C-vitamint von el a szervezettől.

Mennyi C-vitaminra van szüksége a dohányosoknak?

Az egészségesen és kiegyensúlyozottan táplálkozó nemdohányzó férfiaknak legalább napi 90, a nemdohányzó nőknek pedig napi 75 mg C-vitaminra van szükségük, ez azonban csupán a szervezet számára szükséges, minimális érték. A dohányosok esetében – a dohányzás mértékétől függően – ezt jelentősen meg kell toldani, a napi bevitel mennyiségét maximum 2000 milligrammig javasolt megemelni. Ennek egy hányadát helyes táplálkozással is biztosíthatjuk: kiváló C-vitamin-forrás például a csipkebogyó, a zöldpaprika, a káposzta, a petrezselyem, a narancs és a citrom.

Akinek orvosi javaslatra ennél nagyobb dózisra van szüksége, az választhat C-vitamin tartalmú kiegészítőket is. Bizonyos krónikus, illetve súlyos betegségek esetén – mint a diabétesz, a vesebetegeség vagy egyes daganatos megbetegedések – a pontos adagról mindenképpen a kezelőorvossal kell egyeztetni.

A túlzásba vitt C-vitamin nem megoldás

Noha a kutatók már egy ideje vizsgálják, hogy a dohányzás miatt károsodott erek állapota helyreállítható-e azzal, ha jelentősen növelik a vér C-vitamin-szintjét, ám eddig nem sikerült bizonyítani hogy ezzel a módszerrel a károsodás visszafordítható. Éppen ezért, noha a C-vitamint természetes formában nehéz túladagolni, senkinek nem ajánlott a maximális napi mennyiségnél többet (ez egészséges felnőttek esetében 2000 mg) bevinnie a szervezetébe, így “kompenzálva” a dohányzás hatásait. Az ennél nagyobb dózis ugyanis az arra érzékenyeknél gyomorpanaszokat – hányingert, hasmenést, gyomorégést – okozhat, és hozzájárulhat vesekövek kialakulásához is, mivel hatására felhalmozódik az ételekből származó, vesekőképző hatású oxálsav.

A legfrissebb tartalmainkért kövessen minket a Google HírekbenFacebookonInstagramonViberen vagy YouTube-on!

A frontérzékenyek nálunk gyógyulnak!

Fejfájás? Vérnyomás? Fáradtság? Sok stressz?
Frontérzékeny lehet!
Fejfájás? Ingadozó vérnyomás? Rosszullétek? Szédülés? Álmatlanság? Fáradékonyság? Feszültség? Sok stressz?
Személyre szóló, gyógyszer nélküli gyógymódok az Európai Unió és a Magyar Állam támogatásával! Fejfájás? Vérnyomás? Rosszullét? Fáradtság? Idegesség? Sok stressz?
Headache illustration
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +10, +20 °C
Minimum: -2, +6 °C

Erősen felhős lesz az ég, a nap második felétől egyre többfelé lehet eső, zápor. Erős délnyugati szél mellett 10, 20 fokig melegszik a levegő. Csütörtökön melegfronti hatás érvényesül. Az érzékenyek körében puffadás és egyéb emésztési panaszok jelentkezhetnek, emellett keringési problémák léphetnek fel. Az arra hajlamosak akár intenzív migrént is tapasztalhatnak. Gyakori lehet a fáradékonyság és a dekoncentráltság. További fontos részletek a meteogyógyász® mai videójában! A légszennyezettség alacsony, alig változik. A légnyomás süllyed.

Egészséget befolyásoló hatások: