Mutatjuk, mit egyél és mit ne, ha tavaszi fáradtság gyötör

Mi a tavaszi fáradtság, és hogyan enyhíthetjük a tüneteit? Az alábbiakban ezekre a kérdésekre válaszolunk a Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége (MDOSZ) segítségével.

A fáradtság összetett kérdés, hiszen okozhatja betegség, pszichés probléma, stressz és életmód, vagy akár ezek kombinációja is. Az alacsony energiaszint tartósan fennálló tüneteit mindenképpen meg kell beszélni a háziorvossal, ugyanakkor az olyan időszakos kimerültség, mint például a tavaszi fáradtság, energetizáló és kiegyensúlyozott táplálkozással hatásosan enyhíthető – figyelmeztet a Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége (MDOSZ) friss közleménye.

Érdemes kerülni a cukor és a koffein túlzott fogyasztását is. Fotó: Getty Images
Érdemes kerülni a cukor és a koffein túlzott fogyasztását is. Fotó: Getty Images

Sokakat érint a probléma

A tavaszi fáradtság valójában nem egy orvosi értelemben vett kórkép, mégis sokakat érint az évszakváltáskor jelentkező álmosság, levertség, fáradékonyság, nyomottabb hangulat és motiválatlanság. Ennek okai közül elsősorban a téli időszak egyhangúbb, vitamin-, ásványianyag- és rostszegényebb étrendjét, valamint a napfény és a mozgás hiányát emelhetjük ki.

A fáradtságérzetet ráadásul elégtelen táplálkozás, alváshiány és egyéb tényezoők mellett vérszegénység és vashiány is okozhatja. Ezek hatásai mind-mind összeadódnak, az emiatt évről évre ismétlődő tünetegyüttest hívjuk tavaszi fáradságnak. A jó hír, hogy ez az állapot nem tartós, és megfelelő életmód mellett akár meg is előzhető vagy legalábbis enyhíthető. Mutatjuk, hogyan.

Így enyhítheted a tüneteket

A dietetikusok szerint az alábbi tanácsok betartásával mérsékelheted a tavaszi fáradtság kellemetlen tüneteit.

  • Egyél minél több friss és nyers, C-vitaminban gazdag zöldséget és gyümölcsöt!
  • Tölts több időt a napon és a szabad levegőn!
  • Gondoskodj a D-vitamin-pótlásról!
  • Igyál mindig elég folyadékot!
  • Figyelj oda bélrendszered egészségére is, fogyassz gyakran fermentált élelmiszereket, savanyúságokat és élőflórás tejtermékeket!
  • A C- és D-vitamin bevitele mellett a B6-vitamin-igény kielégítéséről is gondoskodj!
  • Ügyelj a megfelelő cink-, szelén-, omega-3-zsírsav-, probiotikum- és prebiotikumbevitelre is!
  • Kerüld a feldolgozott élelmiszerek, a cukor, a só, a koffein, a telített zsírok és a finomított szénhidrátok túlzott fogyasztását!

Mindezek mellett a dietetikusok kiemelték, hogy nincs egyetlen tápanyag sem, amely minden bajért felelőssé tehető, és nincs olyan sem, amely önmagában egészségessé tesz minket. Egyetlen élelmiszer sem energiabomba, minden az egyensúlyról szól – hangsúlyozta az MDOSZ.

A szabadban töltött idő, a rendszeres mozgás és táplálkozás, valamint a minőségi alvás is segíthet abban, hogy kevésbé viseljen meg az évszakváltás.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +25 °C
Minimum: +11 °C

Derült, száraz idő várható kevés fátyolfelhővel. A délkeleti, keleti szelet nagy területen élénk lökések kísérik, estére mérséklődik a légmozgás. A hőmérséklet késő este 11 és 20 fok között alakul. Ma sem kell fronthatástól tartani.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra