Chiamag: csak ennyit lehet enni
Napjaink egyik slágerterméke, a chiamag fogyasztásának veszélyeire hívta fel korábban a figyelmet a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih). Egyáltalán nem mindegy ugyanis, milyen mennyiségben kerül a tányérunkra ez a konyhai alapanyag.
Hódít a chiamag, vagyis aztékzsályamag-őrület

Chiamag: a legjobb receptek
A chiamag rendkívül népszerű lett az utóbbi időben, és ez nem véletlen, hiszen számos jó élettani hatása mellett sokoldalúan felhasználható. Összeszedtünk néhány chiamagos receptet, amely könnyen elkészíthető, és rendkívül egészséges!
A magyarul hivatalosan aztékzsályamagnak hívott chia egy egynyári lágyszárú növény, a Mexikó egyes részein és Guatemalában őshonos aztékzsálya magja. Nagy arányban tartalmaz fehérjét, omega-3 és omega-6 esszenciális zsírsavakat, továbbá magas, mintegy 18-30 százalékos rosttartalmának köszönhetően fontos szerepe lehet a napi ajánlott rostbevitel biztosításában.
Mennyi a chiamag napi adagja?
Pozitív tulajdonságai mellett azonban a chiamagnak lehetnek káros egészségügyi hatásai is - hangsúlyozta közleményében a Nébih. Éppen a magas rosttartalom miatt ugyanis a túlzott fogyasztása emésztőrendszeri problémákat idézhet elő. Ennek okán napi 15 grammnál nem javasolt többet ennünk ebből az egzotikus élelmiszerből.
Mi mindent tehetünk még reggelente a tejbe, joghurtba a chiamag mellett? Ide kattintva olvashatja további javaslatainkat.
Sőt, az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) azt sem tartja kizártnak, hogy a chiának allergizáló hatása van. Néhány esetben a szezámmagra illetve a mustárra érzékenyeknél lépett már fel keresztallergiás reakció.
Mik a chiamag veszélyei?
Az aztékzsályamag az Európai Unióban úgynevezett új élelmiszernek minősül, ezért forgalmazását szigorú és speciális engedélyezési folyamat előzi meg. A forgalmazásnak és az üzleti célú felhasználásnak is erős feltételei vannak. Ezek egyike, hogy a vásárlók számára az aztékzsályamag önmagában kizárólag előrecsomagolt formában értékesíthető, kimérve, azaz lédig termékként nem árusítható.

A chiát tartalmazó termék jelölésén kötelezően fel kell tüntetni, hogy a napi bevitel legfeljebb 15 gramm lehet. A termékeken szerepelnie kell az "aztékzsályamag (Salvia hispanica)" feliratnak, továbbá az összetevők között is e néven kell feltüntetni.
Összetevőként jelenleg az aztékzsályamag kizárólag pékárukba, reggeli gabonapelyhekbe tehető, valamint gyümölcs-, csonthéjas- és magkeverékekbe legfeljebb 10 százaléknyi mennyiségben. A magot törve vagy őrölve gyümölcslevekhez és gyümölcsital-keverékekhez legfeljebb 15 g/450 ml mennyiségben szabad hozzáadni.
A chiamag a legegészségesebb magok között
A magokban benne van minden anyag, amely ahhoz kell, hogy egy komplett növény kifejlődhessen belőlük: éppen ezért nagyon táplálóak. A különböző magvakban sok a rost, a telítetlen zsír, a vitamin, az ásványi anyag és az antioxidáns. Az egészséges étrendbe beépítve segíthetnek csökkenteni a vérnyomás, a vércukor és a koleszterin szintjét is. Ilyen a chiamag is, amely hasonló a lenmaghoz, mivel sok benne az omega-3 és a rost. Ráadásul bőven tartalmaz tiamint, magnéziumot, mangánt és fehérjét is. Sok benne az antioxidáns, segíthet csökkenteni a vércukorszintet, sőt még az étvágyat is. A chiamag rendszeres fogyasztása segít csökkenteni a szívbetegségek kialakulásának esélyét is.
Értékelje a cikket!
Kedves Ágnes! Divertikulózis esetén hogyan lehet bevezetni a rostokat az értrendbe? Sérvműtét után vagyok, sokat puffadok, így fokozatosan tenném ezt. Köszönöm! Márta
Kedves Márta! Igen, helyesen gondolja, hogy fokozatosan kell bevezetni a rostdús táplálkozást. Cél az, hogy elérje a napi 30-40 g rostbevitelt. Ehhez elengedhetetlen a napi 2-2,5 l folyadékfogyasztás, nehogy székrekedése legyen, ráadásu...