A moha eddig nem ismert hatása

Egy eddig nem ismert, összetett szénhidrátot fedeztek fel a mohában, amely jó hatással lehet az egészségünkre.

Az ausztráliai ARC Center of Excellence és az USA-ban működő Rhode Island Egyetem a mohák szerkezetét vizsgálva felfedezett egy olyan összetett szénhidrátot, amely egészségünkre is jó hatással lehet. A kutatók szerint a poliszacharid (vagyis cukormolekulákból álló komplex szénhidrát) hasonló a gabonafélékben megtalálható béta-glükánhoz . A béta-glükán gyógyhatása már régóta ismert, az immunrendszer megerősítésére és stimulálására alkalmazzák, de jót tesz az emésztésnek, illetve bizonyos daganattípusok kezelésére is használják.

Mi is a béta-glükán? Sri Lanka-i tudósok állatkísérletekkel bizonyították, hogy a béta-glükán (melyet csirkék és egerek ivóvizéhez kevertek) fokozhatja a védőoltások hatékonyságát, ezzel segít megakadályozni a fertőző betegségek továbbterjedését. Immunerősítő hatása abban is megnyilvánul, hogy antimikrobális, antibakteriális hatásai is vannak. Az alábbi cikkünkből többet is megtudhat erről a poliszacharidról!

A zabban és az árpában nagy mennyiségben megtalálható a béta-glükán, a hozzá hasonló szerkezetű mohában viszont nem mutatták ki. A mohából vett génnel próbálták meg ezért reprodukálni, de egy másik poliszacharidra bukkantak, amit glükóz és arabinóz cukrok alkotnak. Mivel ez nagyon hasonló a béta-glükánhoz, a későbbiekben orvosi célra is ugyanúgy hasznosíthatják.

A mohából kivont poliszacharidot a gyógyászatban is hasznosíthatják
A mohából kivont poliszacharidot a gyógyászatban is hasznosíthatják

Pontosan még a kutatók sem tudják, hogy hogyan fogják felhasználni ezt a szénhidrátot, de elméletileg az orvostudomány mellett a feldolgozóiparban is komoly szerepe lehet. A kutatók szerint további vizsgálat szükséges ahhoz, hogy az anyag tulajdonságairól pontosabb képet kapjanak.

Gyógyító zuzmó

A közelmúltban több kutatás foglalkozott az izlandi zuzmó gyógyhatásával is. A latin nevén Cetraria islandicaként ismert növény igen gazdag kalciumban, káliumban, foszforban, jódban, illetve különböző vitaminokban. Hatóanyagai nyugtató, regeneráló hatást fejtenek ki az irritált nyálkahártya felületén. A népi gyógyászat a zuzmót már a 17. században is használta, elsősorban légzőszervi panaszok és tüdőbetegségek kezelésére. Hatásairól bővebben az alábbi cikkünkben írunk!

Forrás: EurekAlert

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 17 fok között valószínű. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra