Jelek, hogy nem eszünk elég fehérjét (2)

Az elégtelen fehérjebevitel számos negatív következménnyel járhat egészségünkre nézve. De vajon honnan tudhatjuk, hogy elég fehérjét eszünk-e?

Mennyi fehérjére van szükségünk?

Milyen az ideális reggeli? Részletek itt.

Testsúlykilogrammonként naponta 1,2-1,5 gramm fehérje fogyasztása ajánlott. Ezzel a mennyiséggel szinten tartható a már meglévő izomállomány, ha viszont valaki izmot szeretne építeni, annak érdemes megnövelnie napi 2 grammra a bevitelét. Fontos megemlíteni, hogy fehérjét nem csupán állati eredetű élelmiszerekből nyerhetünk. Nagyszerű növényi fehérjeforrásnak számítanak a diófélék, a sötét színű leveles zöldek és a hüvelyesek egyaránt, ezek ugyanakkor nem tartalmazzák az összes esszenciális aminosavat. Vegán vagy vegetáriánus étrendet követők számára javasolt tehát, hogy fokozott figyelmet fordítsanak erre is ételeik elkészítése során.

Növényi és állati eredetű élelmiszerek egyaránt tartalmaznak fehérjét
Növényi és állati eredetű élelmiszerek egyaránt tartalmaznak fehérjét

A fehérjehiány tünetei

A túlzottan alacsony fehérjebevitel tünetei már rövid távon is jelentkeznek. Fáradékonyság és izomfájdalmak léphetnek fel, mivel testünk legelőször az izmokat kezdi lebontani, ha nem jut hozzá a zökkenőmentes működéshez szükséges energiához. Emellett egyre gyakrabban fellépő éhségérzetet is tapasztalhatunk. Ennek oka, hogy a fehérjék fogyasztása hozzájárul a vércukorszint kiegyensúlyozásához. Ha tehát nem eszünk elég proteint, az étkezések után rövid idővel máris újra követelni fogja szervezetünk az ételt.

Gyengébbé, töredezetté válhat a hajunk és a körmünk, mivel a fő összetevőjüket jelentő keratin szintén a fehérjék közé tartozik. Egyeseknél ödémás duzzanat jelentkezhet a végtagokban: ilyenkor a fehérjehiány hatására a szervezet vizet kezd visszatartani. A fehérje az új sejtek és szövetek képződésében, így a sebgyógyulásban is szerepet játszik, ezért, ha nincs elég a szervezetben, ezek a folyamatok szintén lelassulnak. Meggyengülhet továbbá az immunrendszer is, azaz gyakoribbá váló és nehezebben gyógyuló fertőzések is utalhatnak fehérjehiányra.

Összességében elmondható, hogy minél többet tapasztalunk egyszerre a felsorolt tünetek közül, annál nagyobb esély van rá, hogy nem jut elég fehérje a szervezetünkbe.

Forrás: care2.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +18 °C
Minimum: +9 °C

Napos, gomolyfelhős idő várható, de közben délnyugat felől egyre nagyobb területen megnövekszik a felhőzet, estére már nagyrészt erősen felhős lesz az ég. Az Északi-középhegység térségében nem zárható ki délután zápor, esetleg zivatar, majd késő délutántól, estétől máshol is növekszik a csapadék esélye. A délnyugati szelet országszerte erős, több helyen viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 21 fok között várható, a déli, délkeleti tájakon lesz a legmelegebb idő. Késő estére 9 és 15 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra