Sokan divatos hóbortként tekintenek az inzulinrezisztenciára, vagyis az IR-re, sőt vannak, akik csak legyintenek rá, mondván, ez nem komoly probléma. Az IR egyfajta sajátos anyagcsere-mintázat, amelyet mégiscsak a helyén kell kezelni, hiszen tünetei visszafejlődhetnek az egészséges életmódra való átállás, illetve szükség esetén a gyógyszeres kezelés hatására. Ez ugyanakkor persze azt is jelenti, hogy ha az érintett visszaesik, tehát elhagyja az életmódbeli tanácsokat, akkor a tünetek is visszajöhetnek.
Az étrend az egyik sarokpont
Az IR-diéta segítséget nyújt abban, hogy a szervezetbe bekerülő szénhidrátot a sejtek az inzulin által hatékonyabban tudják felvenni és hasznosítani, ezáltal a szénhidrát-anyagcsere javuljon. Szénhidrát-felszívódás szempontjából megkülönböztetünk lassan és gyorsan felszívódó szénhidrátforrásokat. Az Endokrinközpont tájékoztatása szerint a szervezet egészséges működése céljából – különösen inzulinrezisztencia fennállása esetén – fontos, hogy az étkezések során a szénhidrátokat nagyrészt lassan felszívódó szénhidrátforrásokból vigyük be, ezek ugyanis kevésbé emelik meg a vércukorszintet és ezáltal az inzulinszintet, így az tartósan egyenletes maradhat a nap folyamán. Emellett ezeknek köszönhetően később alakul ki az éhségérzet, ami a testsúlykontroll szempontjából elsődleges fontosságú. Ezzel szemben a gyorsan felszívódó szénhidrátforrások gyorsabb vércukorszint-emelkedést okoznak.
Lassan felszívódó szénhidrátokat tartalmaznak a teljes kiőrlésű pékáruk (rozskenyér, purpurkenyér), a barna rizs, a bulgur, a köles, a quinoa, a hajdina, az amaránt, a basmati rizs, a teljes kiőrlésű tészta, a zöldségtészta, a zabpehely, a zabpehelyliszt, a teljes kiőrlésű liszt, a rozsliszt, a Graham-liszt, a korpás keksz, a rozsropogós, a teljes kiőrlésű ropi, a zöldségek (kivéve a kukorica és az édes paradicsom), a hüvelyesek, a túró, a tejszín, a tejföl, a sajt, illetve a mandula- vagy a kókuszital.
Amiket ehetsz, de nem mindegy, hogy mikor
Tej: a tej laktóz-, avagy tejcukortartalma miatt a gyorsan felszívódó szénhidrátok csoportjába tartozik, ez azonban nem jelenti azt, hogy teljesen le kell mondanunk róla. Fontos figyelembe venni a napszakot, hiszen reggel és este rosszabb az inzulinérzékenység, ilyenkor nem javasolt fogyasztani. A nap többi részében mértékkel beépítheted a diétába.
Tea, kávé: az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ajánlása szerint napi 0,5-3 csésze jó minőségű kávé vagy tea az egészséges étkezés része lehet, így ennyit nyugodt szívvel fogyaszthatunk. Persze a bőséges tejjel felöntött amerikai kávét inkább kerüljük.
Gyümölcsök: tele vannak gyümölcscukorral, mely gyorsan felszívódó szénhidrát. Persze nem kell kiiktatni teljesen, de fontos, hogy ne akkor fogyasszuk ezeket, amikor rosszabb a szervezet inzulinérzékenysége. A legjobb választás, ha tízóraira, uzsonnára eszünk gyümölcsöt.
Joghurt, kefir, túró: a cukormentes vagy natúr joghurtok, kefirek bátran beépíthetők a napi diétába, ám mivel ezek is gyors felszívódásúak, inkább tízóraira, uzsonnára fogyasszuk. Ezeknél jóval lassabban szívódik fel a túró, így az bármikor fogyasztható, de a szénhidráttartalmával ennek is számolni kell.