Bizalom és testmagasság - furcsa összefüggések

A testmagasságot sokan a munkahelyi és magánéleti sikerrel azonosítják: ha magasabbnak tűnünk, akkor erősebbnek érezzük magunkat, ha pedig alacsonyabbnak, akkor bizalmatlanabbak és gyanakvóbbak leszünk.

Brit tudósok egy, a virtuális valóságban játszódó kísérlet eredményeit elemezve jutottak erre az eredményre. Daniel Freeman professzor és társai egy jelenetet játszottak le a kísérletben részt vevő 60 felnőtt nőnek. A kísérlet a londoni metróban játszódott, és az alany az egyik utas nézőpontjából szemlélte az eseményeket. Minden alany kétszer "utazott" - egyszer normál magasságú volt a virtuális utas, egyszer pedig nagyjából 25 cm-rel alacsonyabb -, majd elmesélték, milyen érzéseik voltak a kisfilm megtekintése után.

A legtöbb alany nem vette észre, hogy megváltoztatták virtuális énjük magasságát a második út előtt, ám egyértelműen növekedett azoknak a száma, akik negatív érzésekről számoltak be. Amikor alacsonyabbnak érzékelték magukat, sokkal gyengébbnek, befelé fordulóbbnak érezték magukat, és a többi utasra is gyanakodva tekintettek.

Testmagasságunk befolyásolja önbizalmunkat (Fotó: Europress)

A virtuális utastársakat számítógéppel generálták és úgy programozták be, hogy teljesen semlegesen viselkedjenek - mindkét alkalommal ugyanúgy. Amikor azonban az alacsonyabb nézőpontból szemlélték az eseményeket, a kísérlet alanyai úgy érezték, bámulják őket, megpróbálják megfélemlíteni őket, vagy támadóan fordulnak feléjük.

"Ezek az eredmények segítenek abban, hogy jobban feltérképezzük a paranoia természetét" - mondta Freeman professzor. "A kísérlet alapján kijelenthető, hogy a bizalmatlanság nagymértékben abból fakad, hogy az emberek saját magukkal nincsenek kibékülve és saját magukkal szemben vannak negatív érzéseik. Ezt a tudás akár a pszichoterápiában is fel tudjuk majd használni."

A kutatást bemutató tanulmány a című szaklapban jelent meg.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +22 °C
Minimum: +11 °C

A frontális felhőzet csak lassan halad kelet felé, ezért keleten alapvetően száraz és napos idő várható, míg nyugat, északnyugat felé haladva egyre több és vastagabb lesz a felhőzet. A Nyugat-Dunántúlon tartós esőre számíthatunk. Az összefüggő csapadékzóna estig a Duna vonaláig juthat. Előterében kialakulhatnak záporok, emellett a déli, délnyugati országrészben egy-egy helyen az ég is megdörrenhet. Az ország nyugati felén megélénkül, a nyugati tájakon megerősödik az északnyugatira forduló szél, míg keleten döntően mérsékelt marad az alapvetően déli légáramlás. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 22 és 29, de a Dunántúl északnyugati felén ennél jóval alacsonyabban, 12 és 20 fok között alakul, a nyugati határ mentén reggel, délelőtt már beállt a maximum-hőmérséklet. Késő este - hasonló területi eloszlás mellett - 8, 21 fok várható. Napközben kettős fronthatás dominál, ami sokaknál okozhat kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra