A nyelvtanulás fejleszti a gondolkodást

Egy idegen nyelv megtanulása megváltoztatja és fejleszti a gondolkodásmódunkat - állítják amerikai és brit kutatók. Vivian Cook, a Newcastle egyetem professzora és Dr. Benedetta Bassetti, a Yorki Egyetem nyelvészkutatója a Nyelv és a kétnyelvű gondolkodás (Language and Bilingual Cognition) című könyv szerzőpárosa éveket töltött a kétnyelvűség előnyeinek vizsgálatával.

"Azt már korábbi vizsgálatok is bebizonyították, hogy egy idegen nyelv elsajátítása a saját anyanyelvünk ismeretét is elmélyíti, és Ellen Bialystok professzor kutatása óta azt is tudjuk, hogy a kétnyelvűségnek pozitív hatásai vannak az agyi működésre" - mondta Cook professzor.

A kétnyelvűség pozitív hatásai elsősorban abból erednek, hogy az új nyelv elsajátítása során olyan újfajta koncepciókat ismerünk meg, melyek például a saját anyanyelvünkben egyáltalán nem léteznek, vagy teljesen eltérő módon vannak jelen a két nyelvben. Már egy minimális szintű nyelvismeret is képes megváltoztatni az emberek gondolkodásmódját. Az 1970-es években egy kutatás során kiderült, hogy az angolul beszélő gyerekek az idő múlását mindig balról jobbra képzelik, míg az arab nyelvű gyerekek fejében éppen fordítva, jobbról balra halad az idő. Azonban azoknak az arab gyerekeknek, akik angolul tanultak, képesek voltak az idő múlását mindkét irányba elképzelni.

"Bár minden szakember egyetért abban, hogy minél fiatalabb korban érdemes elkezdeni a nyelvtanulást, a többnyelvűség pozitív hatásai mégsem csupán a gyerekeket érintik. A kutatások azt igazolják, hogy a nyelvtanulás bármely életkorban képes éreztetni pozitív hatásait" - mondta Dr. Bassetti.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +10 °C
Minimum: +4 °C

Borult lesz az ég, majd előbb a Tiszántúlon, késő délután már a Dunántúlon is szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Egyre inkább az északi tájakra korlátozódik a tartós eső, de délebbre kialakulhatnak záporok, a Tiszántúlon zivatar is előfordulhat. A Dunántúlon az északnyugati, a délkeleti tájakon a délnyugati szelet néhol erős széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet a Dunántúlon, Budapest körül és északon 7 és 13, az Alföldön 13 és 17 fok között alakul. Késő estére 4 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra