A kognitív terápia segít a hiperaktív felnőtteknek

A figyelemhiányos hiperaktivitás-zavar (ADHD) gyógyszeres kezelésének kiegészítése kognitív terápiával enyhítheti a tüneteket, és javíthatja az életminőséget.

Egy év elteltével a gyógyszeres kezeléssel párhuzamosan kognitív viselkedésterápiában is részesülő betegekben nagyobb mértékben enyhültek a makacs tünetek, mint azokban, akik a gyógyszer mellett relaxációs technikákat alkalmaztak.

"Tudjuk, hogy a terápia segít, ez a tanulmány azonban kimutatta, hogy nem csupán arra van szükség, hogy a beteg leüljön valakivel, és beszéljen az ADHD-ról, hanem kifejezetten a kognitív viselkedésterápia hatékony" - számolt be Jon Bergeron Jr., a Scott & White College Station Klinika pszichológusa. Persze az, hogy a betegek tényleg követik-e a szakorvos ajánlását, és megkezdik-e a terápiát, már más kérdés. "Az emberek többsége nem alkalmazza a terápiát. A mai kultúra mindig valamilyen csodapirulát vár" - véli Bergeron.

A figyelemhiányos hiperaktivitás-zavar kezelésének frontvonalát a stimuláns Ritalin és egyéb gyógyszerek alkotják. A Journal of the American Medical Association augusztus 25-i számában közzétett tanulmány szerzője, Steven A. Safren, a bostoni Massachusettsi Közkórház viselkedésgyógyászati osztályának vezetője szerint azonban a betegek többsége a gyógyszer beszedését követően is tapasztalja a tüneteket. Miután egy próbakutatás kimutatta a kognitív viselkedésterápia sikerességét, Safren és munkatársai egy nagyobb szabású tanulmány készítésébe fogtak. Ez a randomizált, kontrollált kísérlet 86 ADHD-ban szenvedő, már gyógyszeres kezelés alatt álló felnőtt beteget vizsgált, akik véletlenszerűen 12 alkalmas kognitív viselkedésterápiában (KVT), vagy kombinált oktatási/relaxációs támogatásban részesültek. A KVT csoport tagjai tüneteik nagyobb mértékű enyhülését tapasztalták, mint a kontroll csoport tagjai. A javulás egész éven át kitartott.

Safren szerint azonban a KVT nem helyettesítheti a gyógyszereket az ADHD kezelésében. Az ADHD neurobiológiai rendellenesség, ezért a terápia a gyógyszeres kezeléssel párhuzamosan alkalmazva segíthet, illetve olyanok esetében lehet alkalmazni, akik nem tolerálják a gyógyszereket. A kérdés csak az, hogy a betegek hajlandók lesznek-e elkezdeni a terápiát, és a biztosító fizeti-e a költségét.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +17 °C
Minimum: +2 °C

Napos, gomolyfelhős idő várható. Legfeljebb néhol fordulhat elő kisebb záporeső. A délire, délnyugatira forduló szél az ország nyugati felén megélénkül, melyhez Sopronnál olykor erős széllökések is társulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 20 fok között valószínű. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra