Biológiai ritmusunk felborulásának tünetei

Reggel a szokott időben felkelünk, megreggelizünk, elmegyünk dolgozni, délben megebédelünk, ebéd után ránk tör a fáradtság, este pedig nagyjából ugyanabban az időben nyugovóra térünk - belső óránk észrevétlenül meghatározza mindennapjaink ritmusát.

Cirkadián ritmusnak, vagy biológiai órának nevezzük a szabályos, napszaki ritmus szerint ismétlődő biológiai folyamatokat. Ezek a folyamatok egy nap 24 órája köré rendeződnek és minden egyes nap újrakezdődnek. Cirkadián ritmusunk szabályozza az ébrenlét-alvás periódusokat, egyes hormonok termelődését, a sejtek megújulását és a testhőmérséklet normális ingadozását is.

Sokak számára jó hír, hogy az óraátállításnak köszönhetően vasárnaptól egy órával többet alhatunk. Az azonban már kevésbé örömteli, hogy a plusz pihenőidő testünk bioritmusára is hatással van. Részletekért kattintson !

A cirkadián ritmusunkat a saját belső időmérő rendszerünk vezérli, de egyes külső feltételek, jelzések segítenek beállítani. Az ilyen legfontosabb külső segítség a napfény. Ha a cirkadián ritmusunk valamilyen okból kifolyólag felborul, szervezetünk kiesik a napi rutinból, ennek pedig súlyos következményei lehetnek.

A biológiai ritmus felborulásának súlyos következményei lehetnek
A biológiai ritmus felborulásának súlyos következményei lehetnek

Mi boríthatja fel a biológiai ritmusunkat?

Olyan egyszerű dolgok, mint a mindennapi stressz , a rendszertelen táplálkozás, a tévé vagy más digitális kütyü előtti elalvás, a traumatikus események (munkahely elvesztése, gyász, válás), vagy éppen a gyerekszülés mind-mind negatívan befolyásolhatják a biológiai ritmusunkat. A bioritmus felborulása pedig hosszú távon akár betegségekhez is vezethet: a depresszió, az elhízás, a krónikus alvászavar, a magas vérnyomás, sőt még a 2-es típusú cukorbetegség hátterében is állhat.

A biológiai ritmus felborulásának tünetei

A legjellemzőbb tünetei az álmatlanság és a napközbeni aluszékonyság. Ha felborul a cirkadián ritmusunk azt vehetjük észre magunkon, hogy nap nem megfelelő szakában vagyunk éberek, vagy éppen álmosak, ami mellé koncentrációs nehézségek, ingerlékenység, hangulatzavar és emésztési zavar is társulhat.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +14 °C
Minimum: +4 °C

A gomolyfelhők lassan összeesnek, ellaposodnak, ezzel összhangban fokozatosan csökken a csapadékgócok száma. Főleg a Dunántúlon megélénkül az északnyugati szél, Sopronnál és a Fertőnél, valamint záporok, zivatarok nyomán erős széllökések is várhatók. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Fronthatásra az előrejelzések szerint napközben nem kell számítani.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra