A HPV-fertőzés még nem jelenti automatikusan a méhnyakrákot!

Mit tehetünk akkor, ha pozitív eredményt ad a szűrővizsgálat? Cikkünkben a lehetőségeket járjuk körbe, de nagyon fontos, hogy a beteg a HPV-fertőzés tudatában se essen kétségbe.

Az orvosi vizsgálatok ritkán kellemesek. A leleten szereplő eredmények ugyanakkor gyakran lehetnek ijesztőek, főleg, ha nem szakértő értékeli azokat, hanem a páciens. Egy pozitív eredményű HPV-szűrővizsgálat azonban még nem ok a rémületre.

Ami nagyon fontos: egy pozitív HPV-lelet önmagában még nem jelent méhnyakrákot, sőt azt sem, hogy egyáltalán ki fog alakulni. Egy ilyen eredmény inkább csak azt jelzi, hogy a méhnyakrák kialakulásának kockázata nagyobb, mint azoknál, akiknek a szervezetében nincs jelen a kórokozó.

A humán papillomavírussal (HPV) a szexuálisan aktív nők és férfiak mintegy nyolcvan százaléka megfertőződik élete során, bár sokan nem is tudnak róla. Dr. Tisza Tímea, a Belvárosi Orvosi Centrum orvos-igazgatója arra hívja fel a figyelmet, hogy egy értelmezhető méhnyakrák-szűrés sokkal komplexebb, mint egy sima HPV-teszt. Része ugyanis a citológiai vizsgálat, amely képet ad arról, hogy van-e gyanús, kóros sejt, és eligazítja az orvost (és persze a pácienst is) a további teendők tekintetében.

Ha a HPV-teszt pozitív, a citológiai vizsgálat segít eldönteni, hogy merre tovább, szükség van-e kolposzkópiára, biopsziára, műtétre vagy nem kell tenni semmit” – mondja a doktornő, aki megjegyzi, hogy egy sima humán papillomavírus-fertőzés két éven belül általában magától elmúlik.

HPV
Fotó: Getty Images

Milyen vizsgálatok léteznek?

HPV-vizsgálat – ahhoz, hogy a mintát laboratóriumban meg tudják vizsgálni, az orvos egy citológiai kefével hámkaparékot vesz.

Citológiai vizsgálat – a nőgyógyász egy speciális kefével vagy spatulával mintát vesz a méhnyak felszínéről és a nyakcsatornából.

Kolposzkópia – olyan eljárás, amelynek során az orvos mikroszkópos nagyítás mellett vizsgálja a méhnyakat, a hüvelyt vagy a külső nemiszervet. Ez a vizsgálat általában nem okoz több kellemetlenséget, mint a citológiai mintavétel.

Biopszia – az orvos szövetmintát metsz ki az érintett területről, amit aztán a patológus elemez tovább a laborban.

Fontos tudni, hogy a HPV-szűrés és a citológia után még rizikómarker-tesztekre is szükség van, hogy az orvosok megmondhassák, beépült-e már a humán papillomavírus a sejtekbe. „A citológia sajátossága, hogy a vizsgálat harminc százalékban álnegatív, ezért a kenetvétel mint vizsgálati forma önmagában nem elég” – hangsúlyozza Dr. Tisza Tímea, hozzátéve, hogy százszázalékos eredményt leginkább a biopszia ad, igaz, ez utóbbit csak különösen indokolt esetben végzik el a nőgyógyászok.

„A HPV-fertőzés kialakulása esetén – mondja Tisza doktornő – a betegnek érdemes beoltatnia magát, a vakcina ugyanis akár a vírus leküzdését is segítheti, de azt garantálja, hogy többet ne fertőződjünk meg. Emellett egy pozitív eredmény ismeretében a betegnek jobban oda kell figyelnie magára, rendszeresen, nagyjából félévente érdemes eljárnia szűrésre, hogy reagálni lehessen minden változásra.”

Hasznos, ha különböző immunerősítőkkel turbózzuk fel az immunrendszerünket, így a szervezetünk könnyebben veszi fel a harcot a HPV-vel. Ehhez segítségünkre lehet, ha fenntartjuk a hüvelyflóra természetes egyensúlyát, emellett változatos és kiegyensúlyozott étrendet követünk, mellőzzük az alkoholfogyasztást és a dohányzást, a rendszeres testmozgást pedig beépítjük az életmódunkba.

Szerencsére ma már többféle helyi kezelés áll rendelkezésre a HPV okozta betegségek leküzdésére. Ha pedig nagyobb a baj, és sebészeti beavatkozásra van szükség, többféle eljárást is alkalmazhatnak a műtőben, a régebben gyakran végzett késsel történő konizálást manapság felváltotta a LEEP vagy LOOP konizációs elektrosebészeti technika, amelynek során a kóros szövetet egy elektromos hurokkal metszik ki. Ez gyorsabb gyógyulást tesz lehetővé, ugyanakkor az eltávolított anyag szövettani vizsgálata ugyanolyan biztonsággal elvégezhető.

De működik a krioterápia is, amikor gyakorlatilag megfagyasztják a beteg szöveteket, vagy ennek épp a fordítottja, a termikus abláció, amikor magas hőmérsékletű helyi kezeléssel bomlasztják az érintett szöveteket a méhnyakon.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +13 °C
Minimum: -1 °C

A párásság, ködfoltok megszűnése után fátyolfelhős, napos idő várható. A légmozgás döntően gyenge vagy mérsékelt marad. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 15 fok között alakul. Fronthatások napközben nem okoznak kellemetlenséget, így a frontérzékenyek tünetei várhatóan nem erősödnek fel.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra