Nemrégiben ismét felkapták azt a videót, amit egy kaliforniai orvos posztolt a TikTokra. Ebben a sürgősségi szakorvos, dr. Joe Whittington egy egyszerű módszert mutat be, amely veszélyes betegséget segíthet felismerni: egyszerűen csak nyújtsuk keresztbe a hüvelykujjunkat a tenyerünk felett, és nézzük meg, meddig ér el. Az orvos szerint ha jelentősen túl tudjuk nyújtani az ujjunkat a tenyerünkön, az nagy valószínűséggel azt jelzi, hogy az aorta aneurizmaként ismert betegség alakult ki a szervezetünkben. Dr. Whittington bejegyzése kezdetben futótűzként terjedt az interneten, később azonban eltűnt, és úgy tűnik, törölték a TikTok-fiókjáról is. Emiatt pedig sokan megkérdőjelezték a módszer hatékonyságát. A Daily Mail cikke utánajárt, valóban működhet-e a betegség felismerésében.
A self-conducted test involving the thumb & palm of one hand could help alert people to a hidden aortic aneurysmhttps://t.co/zjKKuYcV8U
— Yale University (@Yale) May 27, 2021
Hogy megértsük az egyszerűnek tűnő módszer lényegét, fontos azt is tisztázni, mi az aneurizma. Az érfal gyengesége miatt az ereken kialakuló kiboltosulásról van szó, amely általában verőereken jelentkezik, azon belül is főként az emberi test legnagyobb verőerének számító aortán. Hosszú ideig semmilyen látványos panasszal nem jár a betegség, sokszor ezért csak olyankor ismerik fel, ha elkezd szivárogni, ekkor pedig akár életveszélyes betegséget is eredményezhet.
Mit jelez a hüvelykujjunk mozgástartománya?
De mi köze ennek a betegségnek a hüvelykujj mozgásához? A felvetés alapja egy 2021-ben publikált tanulmány, amelyben amerikai kutatók írtak arról, hogy azon emberek egy része, akiknél főverőéri aneurizma alakult ki, keresztbe tudják úgy tenni a hüvelykujjukat a fent említett módon. Az ok pedig az, hogy az érintetteknél valamilyen kötőszöveti zavar áll fenn, amely miatt az ízületeik és ínszalagjaik lazábbak az átlagosnál. Efféle zavar lehet a kollagénhiány is, amely az ínszalag lazasága mellett fontos szerepet játszik abban is, hogy segítsen az ereknek idővel megtartani alakjukat.
Fontos azonban megjegyezni, hogy a fenti tanulmányba összesen 305 beteget vizsgáltak és közülük is csupán tíznél tudták kimutatni a hüvelykujj lazább mozgását. Persze ez nem jelenti, hogy nincs egyértelmű összefüggés a hüvelykujj-teszt és az aneurizma között, a szakemberek szerint ugyanakkor további vizsgálatokra lenne szükség ahhoz, hogy pontosabb képet kaphassanak.
Dan Baumgardt, a Bristoli Egyetem idegtudományi szakembere a The Conversation oldalán vitatta a teszt hatékonyságát. Szerinte az ujjak mozgástartományát számos tényező befolyásolja, az efféle tesztek pedig sokakat eltántoríthatnak a pontosabb eredményeket nyújtó vizsgálatoktól. Nem biztos, hogy azoknak, akik túl tudják nyújtani a hüvelykujjukat a tenyerükön, feltétlenül főverőéri aneurizmája lenne. Egyben a negatív eredmény sem zárja ki automatikusan az értágulat fennállásának lehetőségét. Nem mellesleg az sem mindegy, hogy hogyan végezzük el a tesztet. Tenyerünket ugyanis egyenesen, laposan kell tartanunk ahhoz, hogy véletlenül se kapjunk fals pozitív eredményt.