Mikor kell mindenképpen gipszelni?

A gipsz kétségtelenül kényelmetlen és megnehezíti a mindennapos tennivalókat, bizonyos sérülések esetén ugyanakkor elengedhetetlen a gyógyuláshoz.

Az aktív életmód, elsősorban a versenysport sajnálatos velejárói bizonyos sérülések. Enyhébb horzsolások és zúzódások esetén elegendő lehet a fásli, azaz a rugalmas pólya a végrag rögzítésére, ín- és ínszalagsérülések vagy csonttörés esetében azonban fontos a stabilabb rögzítés. A páciens mindig abban reménykedik, hogy megúszhatja a gipszelést, egyesek alkudozni is próbálnak az orvossal, hogy ne gipszeljék be a karját vagy a lábát. Pedig a leggyorsabb gyógyulás mindig a szakszerű, szabályos kezeléstől várható - írja az MNO .

A vastag és kényelmetlen gipszelés helyett új módszert dolgozott ki egy magyar informatikus a törött végtagok rögzítésére. A 3D-technológiát használó magyar innovációról az alábbi cikkünkben olvashat!

Fáslizás esetén fontos, hogy egyenletesen, ne túl szorosan kerüljön a végtagra, azaz rögzítsen, de ne akadályozza a vérkeringést. Amennyiben a beteg gipszrögzítésre szorul, a sérült végtagot először mindig csak gipszsínbe rakják, nem pedig körkörös gipszbe. Friss sérülésnél ugyanis még további duzzanat alakulhat ki, amivel csak a sínt rögzítő gézpólya tud együtt tágulni, egy zárt, merev rögzítés nem.

Később, általában egy hét elteltével, ha a duzzanat már csökkent, lehetőség van a végleges gipsz felhelyezésére . Ez ma már műanyagból is rendelkezésre áll, bár jelenleg még nem jár társadalombiztosítási alapon. A műanyag előnye, hogy könnyebb, és jobban is szellőzik, azonban a gyógyuláshoz szükséges nyugalomba helyezést a hagyományos gipsz is tökéletesen biztosítja. Emiatt a műanyag rögzítést elsősorban kényelmi okokból választják sokan.

A páciens mindig abban reménykedik, hogy megúszhatja a gipszelést, néha azonban elkerülhetetlen

A sérülés vagy a törés típusától függ az is, hogy mikor kerülhet le a gipsz a betegről. Egy-két héttől akár több hónapig terjedhet ez az időszak. Manapság már számos külső rögzítő is van, ezek bizonyos esetekben kiválthatják a gipszelést. Persze a rögzítés típusáról a kezelőorvos dönt, a páciensnek csak a terápia meghatározása után javasolt beszereznie a sérült végtagot megfelelően rögzítő eszközt.

Forrás: MNO.hu

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +18 °C
Minimum: +9 °C

Nagyrészt erősen felhős időre számíthatunk több helyen - nagyobb eséllyel az ország északi felén - esővel, záporesővel, elvétve zivatar is kialakulhat. Az éjszaka második felében megszűnik a csapadéktevékenység, ezzel együtt a felhőzet is felszakad, és hajnalra kiderül az ég. A nyugati, délnyugati szelet erős, főként a front mentén az átmenetileg északnyugatira forduló szelet viharos lökések kísérhetik, majd hajnaltájt veszít erejéből a légmozgás. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet többnyire 4 és 9 fok között alakul, de a tartósabban derült és szélcsendes hidegre hajlamos helyeken ennél alacsonyabb értéket is mérhetünk. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra