Hogyan fertőz a HPV?

A HPV, azaz a humán papilloma vírus a leggyakoribb nemi úton terjedő kórokozó, amellyel az emberek 80 százaléka találkozik élete során.

Mivel a HPV fertőzéssel összefüggő méhnyakrákos megbetegedések korai stádiumban minden esetben gyógyíthatóak, a szűrés szerepe kiemelten fontos. Ezt a vizsgálatot kérhetjük nőgyógyászati szakrendelésen a méhnyakszűrésre levett méhnyaki mintából, vagy önmintavevő eszközökkel az otthonunkban magunk is levehetjük a hüvelyváladék mintánkat, melyet postai úton elküldhetünk HPV vizsgálatra.

A fertőzés veszélyei

A HPV fertőzés az emberek 10 százalékánál jóindulatú - ám gyakran kellemetlen tünetekkel járó - genitális szemölcsöket okoz, a vírus bizonyos típusai viszont a méhnyak-, hüvely-, szeméremtest-, végbél- vagy hímvesszőrák, valamint a szájüregi rákos daganatok kialakulásában játszanak szerepet. A nőgyógyászati szűrések fontosságát nem lehet eléggé hangsúlyozni, hiszen a méhnyakrák korai stádiumban a legtöbbször egyáltalán nem okoz tüneteket, viszont ebben az időszakban még minden esetben gyógyítható.

Azonban amikor már olyan tünetek jelentkeznek, mint a fájdalmas szexuális együttlét, a kellemetlen szagú hüvelyi folyás, a székrekedés, a véres vagy fájdalmas vizeletürítés, a veseduzzanat, az inkontinencia, a csontfájdalom, a testsúlycsökkenés vagy a hüvelyi vérzés, már sokszor előrehaladott a beteg állapota, a méhnyakrák megkezdte átterjedését az egyéb szervekre vagy szövettípusokra. Mindez a rendszeres szűrésekkel megelőzhető.

HPV

Elsősorban szexuális úton terjed

A HPV az esetek többségében - hüvelyi, anális vagy orális - nemi aktus során adható tovább, elsősorban a szeméremtest, a hüvely, a méhszáj, a gát, a hímvessző, a here, a végbél, esetleg a szájüreg fertőződik meg. Mivel a vírus a bőrfelületek érintkezésével vagy szexuális segédeszközöket használatával is terjed, ezért az óvszerrel való védekezés jelentősen csökkenti a fertőzés kockázatát, teljes védelmet nem nyújt.

Bár kétségtelenül kifejezetten ritkán fordul elő, a HPV-fertőzés használati tárgyak - például közös törölköző, borotva, fehérnemű vagy egyéb eszközök - közvetítésével is elkapható. Szintén nem jellemző, de előfordulhat, hogy a szülő adja át a gyermekének, elsősorban a hüvelyi szülés során, a szülőcsatornán való áthaladás közben. Vér útján - például transzfúzióval - azonban nem terjed, mivel a vírus nincs jelen a véráramban. A vírust nemcsak a nők, hanem a férfiak is hordozhatják, ilyen esetben óvszer használatával ajánlott csökkenteni az újra fertőződés esélyét. Azok a nők, akik gyakran váltogatják a szexuális partnereiket - különösen, ha 16 éves kor alatt már éltek nemi életet - fokozott veszélynek vannak kitéve.

Nőgyógyászati vizsgálat vagy önellenőrzés

Minden nő számára fontos, hogy évente legalább egyszer megjelenjen a nőgyógyászati vizsgálaton, és rákszűrésen vegyen részt, melyet a legújabb szakmai ajánlások szerint a 30 év feletti nőknél javasolt HPV szűréssel kiegészíteni a méhnyakrák kockázatának pontosabb meghatározása érdekében. A méhnyakszűrés során a nőgyógyász kenetet vesz a méhszájról, amelyet laboratóriumba küld tovább, ahol citológiai elemzésre kerül sor, holott a levett mintából kérhető lenne a HPV vizsgálat is, azonban ezen a vizsgálaton nem végeznek HPV szűrést, hanem kizárólag rákos elváltozásokat keresnek. HPV-szűrésre a régebbi gyakorlat szerint csak akkor kerülhet sor, ha a citológiai leletek bizonytalanok voltak. Pedig amennyiben a HPV fertőzés nem mutatható ki, nagy valószínűséggel válnak kizárhatóvá a rákos megbetegedéseket megelőző elváltozások.

Ma már minden nő számára elérhetőek olyan önmintavevő eszközök is, amelyek azok számára lehetnek különösen hasznosak, akik valamilyen okból nem tudnak vagy nem akarnak részt venni a nőgyógyászati vizsgálatokon. Ezek használata roppant egyszerű, a részletes tájékoztatóban leírtak szerint bárki mintát tud venni saját a megadott utasítások szerint, majd elpostázhatja a megadott címre, vagy leadhatja az átvevőpontokon. A minta kielemzése után értesítést kap a laboratóriumban elvégzett HPV vizsgálati eredményről, valamint javaslatot az esetleges további tennivalókról.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +4 °C

A Nyugat-Dunántúlon erősen felhős vagy borult lesz az ég, másutt délelőtt még csak kisebb körzetekben lehet felhős idő, csak délutántól várható felhőzet-növekedés. Délelőtt csak a Nyugat- és Észak-Dunántúlon, késő délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon kicsivel 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra