Menstruáció: mi normális, és mi nem?

Egy lány általában 11 és 14 éves kora között kezd el menstruálni, majd innentől nagyjából 50 éves korig jelentkezik a havi vérzés. Ez idő alatt azonban számtalan változást tapasztalhatnak a nők a vérzésükkel kapcsolatban. Mutatjuk, mi normális, és mi nem.

Kiket érintenek a leggyakrabban a menstruáció előtti kellemetlen panaszok? Részletek itt.

Egy menstruációs ciklus átlagosan 28 napig tart, de a 21 és a 35 napos periódus is normálisnak tekinthető. Pubertáskorban és a menopauzához közeledve azonban a hosszabb szünetek sem adnak feltétlenül okot az aggodalomra. A fogamzóképes korú nőknek általában rendszeres a vérzésük, ami azt jelenti, hogy minden hónapban nagyjából ugyanannyi ideig tart, és két menstruáció között is mindig körülbelül ugyanannyi idő telik el. A vérzés átlagosan 5 napig tart, de a 2-3 napos és az 1 hetes hossz is rendben van, amennyiben ez sem változik hónapról hónapra. Egyes esetekben - például a fogamzásgátló tabletta szedésének első néhány hónapjában - a két ciklus között jelentkező pecsételő vérzés is normálisnak mondható.

A menstruáció első 1-2 napján rendszerint erősebb a vérzés, és élénkpiros színű. Később, a vérzés gyengülésekor rózsaszínessé vagy barnássá válhat - ez is teljesen normális. Egy menzesz alatt általában nagyjából 30-50 milliliter vér távozik, ami néhány evőkanálnyi mennyiségnek felel meg - még ha ránézésre sokkal többnek is tűnhet. Egyes nők azonban erősebb, nagyobb mennyiségű vérzést tapasztalnak, ezért nagyobb nedvszívó képességű betétekre van szükségük. Ugyanakkor fontos kiemelni, hogy a vérzés alapesetben akkor számít abnormálisnak, ha a megszokottaktól eltérőt tapasztalunk - ugyanis, ahogy a fentiekből is látható, egyénenként változik, hogy milyen a "normális" menstruáció.

A szokatlanul fájdalmas menstruáció bajt jelezhet
A szokatlanul fájdalmas menstruáció bajt jelezhet. Fotó: Getty Images

Hogyan változhat meg a menzesz?

A menstruáció több módon is változhat. Előfordul, hogy nem jelentkezik a vérzés, vagy ha mégis megjelenik, gyengébb, vagy a megszokottnál rövidebb ideig tart. Ez serdülőkorban a legjellemzőbb, a petefészek még nem rendszeres működése miatt, később pedig a terhesség vagy a változókor állhat a hátterében.

Máskor a menstruáció ugyan a várt időben jelentkezik, azonban nagyobb mennyiségű vér távozik, és a vérzés esetleg darabossá, alvadékossá válik. Sok esetben pedig nem a megszokott időközönként, hanem gyakrabban menstruálunk, vagy a ciklusok között pecsételő vérzés jelentkezik.

Mi okozhat vérzészavart?

Vérzészavarról akkor beszélhetünk, ha a ciklusok hossza, a vérzés időtartama, vagy erőssége megváltozik: ha 24 óránál hosszabb időn át tapasztalunk szokatlanul erős vérzést, vagy ha a ciklus 21 napnál rövidebbé vagy 35 napnál hosszabbá válik. Problémára gyanakodhatunk akkor is, ha a vérzés szabályos, ám tovább tart 7 napnál, vagy ha legalább 3 hónapja nem menstruáltunk és nem vagyunk terhesek. Fentieken kívül a szokatlanul fájdalmas, vagy a szokványosnál erősebb görcsökkel kísért menstruáció is bajt jelezhet.

A menstruációs zavarok hátterében gyakran általános okok húzódnak meg, mint például a helytelen táplálkozás, egyes életmódbeli változások, az erőteljes fizikai aktivitás, a stresszes életmód, bizonyos gyógyszerek szedése, méhen belüli fogamzásgátló eszköz (IUD) használata, vagy akár az étkezési zavarok.

Ám ha a rendellenes menstruáció a fenti tényezők megváltoztatásának hatására sem rendeződik, vagy látszólag minden ok nélkül, huzamosabb ideig fennáll, akkor mindenképpen orvoshoz kell fordulni. Könnyen előfordulhat ugyanis, hogy pajzsmirigyzavar, policisztás ovárium szindróma ( PCOS ), gyulladás, endometriózis, polip, vagy a méhnyálkahártya rosszindulatú megbetegedése áll a cikluszavar hátterében.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

Az átmenetileg megnövekvő gomoly- és fátyolfelhőzet mellett legalább több órára kisüt a nap. Csapadék nem valószínű. A délnyugati, nyugati szelet élénk, helyenként erős, főként az Északnyugat-Dunántúlon viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 18 és 25 fok között várható. Késő estére általában 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra