A leggyakoribb okok, amelyek miatt felfázhatunk

Nevezhetjük felfázásnak, hólyaghurutnak vagy hólyaggyulladásnak, azonban mindhárom elnevezés ugyanazt a tünetcsoportot jelenti: az érintetteknél égő, csípő érzéssel jár a vizeletürítés, a vizelési inger pedig a szokásosnál gyakoribb és nagyon sürgető. Statisztikák szerint életében legalább egyszer szinte minden nő megtapasztalja a felfázás kínzó tüneteit. De mitől alakulhat ki vajon ez a betegség?

A népies elnevezésével ellentétben a felfázás kialakulásának nem sok köze van a hideghez. A hólyaghurut általában bakteriális eredetű fertőzés, amit az esetek 80 százalékában az E.coli nevű bélbaktérium okoz. A hidegnek mindössze annyi szerepe van a betegség kialakulásában, hogy ha lehűl az altest, akkor emiatt gyengülhet a szervezetünk általános védekezőképessége, így a húgyhólyag kórokozókkal szembeni ellenálló képessége is. A hólyaghurut azonban a gyakori tévhittel ellentétben bármikor, évszaktól és időjárástól függetlenül kialakulhat, akár perzselő nyári hőségben is.

Kiket érinthet?

Bár a felfázás mindkét nemet érinti, a nők anatómiai okokból adódóan jobban ki vannak téve a fertőzés veszélyének - ezért is hivatkozunk a felfázásra gyakran női betegségként. A nők esetében a húgycsőnyílás, a hüvelybemenet és a végbélnyílás közel van egymáshoz, ami miatt a kórokozók könnyen meg tudnak telepedni a húgycső közelében, a rövid női húgycsövön át pedig hamar elérik a húgyhólyagot. A hólyagba feljutva a baktériumok megtapadnak, és rendkívül gyorsan képesek szaporodni: a számuk 17-20 percenként duplázódhat.

A népies elnevezésével ellentétben a felfázás kialakulásának nem sok köze van a hideghez.
A népies elnevezésével ellentétben a felfázás kialakulásának nem sok köze van a hideghez. Fotó: Getty Images

Felfázás a férfiaknál

Ugyan ritkábban fordul elő, de attól még a férfiaknál is kialakulhat felfázás, ráadásul náluk a betegség általában komolyabb tüneteket produkál. Esetükben a fertőzést a leggyakrabban a vizelet tartogatása váltja ki, a húgyhólyagban pangó vizeletben ugyanis a baktériumok könnyen el tudnak szaporodni. Idősebb korban a prosztata megnagyobbodása nehezítheti a vizelet ürítését, továbbá a hólyagkövesség ugyancsak kiválthat hasonló panaszokat. A férfiaknál a felfázást kísérheti prosztatagyulladás , amelynek nyomán here- és mellékhere-gyulladás is kialakulhat.

A felfázás okai

Bár az esetek többségében bakteriális eredetű fertőzés idézi elő a hólyaggyulladást, bizonyos esetekben egyéb okok is húzódhatnak mögötte, így például:

  • fájdalmas hólyag szindróma,
  • egyes gyógyszerek (pl. kemoterápiás készítmények) szedése,
  • a medence területének sugárkezelése,
  • tartós katéterviselés,
  • a különféle termékekben (pl. spermicid gélek) található vegyi anyagok,
  • illetve jelentkezhet bizonyos betegségek szövődményeként is, például cukorbetegség, vesekő, gerincvelő-sérülések nyomán, valamint férfiaknál a prosztata megnagyobbodása esetén

A felfázás kialakulása a különböző életkorokban

A felfázás nőknél bármely életkorban előfordulhat - akár már gyerekkorban is. A gyerekkori hólyaghurut hátterében legtöbbször a bélben és a székletben normál esetben is megtalálható E. coli baktérium áll. Gyerekek esetében felszálló, illetve pangásos eredetű hólyaghurutról lehet szó: előbbinél a kórokozó a húgycsőnyílás felől jut a hólyagba, míg utóbbinál a baktériumok szaporodását és a hólyag gyulladását az okozza, hogy a vizelet ürülése akadályba ütközik például szűkület, húgyúti kő vagy ritkán daganat miatt.

Felnőttkorban a hólyaghurutra az intenzív nemi élet, illetve a sűrű partnercsere egyaránt hajlamosíthat, emiatt is számítanak a szexuálisan aktív nők a fertőzés által talán leggyakrabban érintett korosztálynak. Nem véletlenül szokták a felfázást "nászutas betegségként" is emlegetni: a kórokozók közösüléskor kifejezetten nagy eséllyel kerülhetnek a húgycsőnyílás közelébe, majd onnan a húgycsövön át fel a hólyagba. Ráadásul szex közben a hímvessző mozgása szintén segíti a felfelé történő haladásukat.

Mikor kell orvoshoz fordulni felfázással, és mikor nem?

A felfázás a terhes nőket sem kíméli, hiszen a várandóssággal járó fizikai változások csak megkönnyítik a hólyaghurutot okozó baktériumok bejutását a húgyutakba. A várandósság 9 hónapja során a magzat növekvő méretei és az anyai szervezet megváltozó hormonszintje miatt a húgycső kitágul, ezáltal a kórokozók könnyebben eljuthatnak a húgyhólyagig. Szintén növeli a fertőzés kockázatát, hogy a terhesség alatt a húgyhólyag térfogata megnő, egyre feljebb és előrébb helyeződik, kevésbé tud teljesen kiürülni, ráadásul a vizelet összetétele is megváltozik ilyenkor.

A változókor idején ismét megnövekedhet a húgyúti fertőzések esélye. A klimaxot kísérő hormonális változások számos módon hatnak a nők szervezetére. Az ösztrogénszint csökkenésével a hüvelyváladék mennyisége is lecsökken, illetve a hüvely savas kémhatása is megváltozik, mindez pedig gyengíti a kórokozókkal szembeni védelmet.

A hajlamosító tényezőkről se feledkezzünk meg

A felfázás kialakulásának esélyét jelentősen csökkenteni lehet bizonyos hajlamosító tényezők kiiktatásával.

  • Az egyik legfontosabb feladat, hogy mindennap kellő mennyiségű, legalább 2 liter folyadékot (leginkább vizet) megigyunk.
  • Fontos arra is figyelni, hogy ne tartogassuk a vizeletünket: ha jön az inger, mielőbb menjünk ki pisilni!
  • Székelés után mindig elölről hátrafelé irányuló mozdulatokkal törüljük meg magunkat, hogy még véletlenül se juttassunk kórokozókat a húgycsövünk közelébe.
  • Figyeljünk a megfelelő intim tisztaságra, azonban túlzásba se vigyük a mosakodást: használjunk tiszta vizet és egyszerű illatmentes szappant, kerüljük a hüvelyöblítést, és úgy összességében ne használjunk semmilyen illatosított kemikáliát a hüvelyünk körül.
  • Ha lehet, ne viseljünk műszálas alsóneműt: részesítsük előnyben a pamutból készült bugyikat.
  • Mivel nőknél nagyon gyakran a szexet követően alakul ki a felfázás, aktus után tanácsos minél hamarabb kimenni a vécére, hogy kiüríthessük a hólyagot.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 17 fok között valószínű. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra