A HPV és a nőgyógyászati szűrés kapcsolata

Az egyik leggyakoribb szexuális úton terjedő vírus, a HPV sokszor hosszú időn keresztül tünetmentesen bújik meg a szervezetben. Rendszeres szűréssel azonban nemcsak a fertőzés továbbadása, hanem az általa okozott elváltozások is megelőzhetőek.

A humán papillomavírus (HPV) elsősorban a bőr és a nyálkahártya érintésével terjed. A szexuálisan aktív nők és férfiak 80 százaléka találkozik vele valamikor élete során, leggyakrabban 20-25 éves korban. Bár a fertőzést az esetek többségében az immunrendszer magától legyőzi, tízből egy-két embernél nemi szervi szemölcsök vagy akár ennél súlyosabb betegségek, például méhnyakrák, hüvely- és szeméremtestrák, hímvesszőrák, végbélrák és szájüregi rákos daganatok alakulhatnak ki. A vírusnak száznál is több fajtája van, amelyeknek nagyjából 15 százaléka okozhat rosszindulatú elváltozásokat. Mivel a HPV gyakran teljesen tünetmentes, ezért akaratlanul is továbbadható, ráadásul többször meg lehet vele fertőződni.

Rendszeres szűréssel nemcsak a HPV-fertőzés továbbadása, hanem az általa okozott elváltozások is megelőzhetőek.
Rendszeres szűréssel nemcsak a HPV-fertőzés továbbadása, hanem az általa okozott elváltozások is megelőzhetőek. Fotó: Getty Images

A méhnyakrák tünetei

A méhnyakrák kialakulásában legveszélyeztetettebbek a partnereiket gyakran váltogató nők, valamint azok, akiknek többször volt hüvelyi szülésük, további kockázati tényezőnek számít a hormontartalmú tabletták szedése és a dohányzás is. A betegség hosszú lefolyású, nagyjából 5-10 év alatt alakul ki. A méhnyakrákra kezdetben pecsételő vérzés, fájdalmas szexuális együttlét, kellemetlen szagú, sárgás színű hüvelyfolyás hívhatja fel a figyelmet. Az állapot súlyosbodása esetén testsúlycsökkenés, lábdagadás, veseproblémák, inkontinencia és a fájdalmas vizeletürítés is jellemző tünet lehet.

Nőgyógyászati szűrés

Érdemes tisztában lenni azzal, hogy az általános méhnyakrákszűrés nem tartalmazza automatikusan a HPV-szűrést is, hanem kizárólag a rosszindulatú folyamatok meghatározására irányul. A nőgyógyász a pácienstől levett kenetet továbbítja laboratóriumi elemzésre, és csak akkor kerül sor HPV-szűrésre is, ha a leletek bizonytalanok. Amennyiben az eredmény negatív, nagy valószínűséggel kizárható a rákos betegséget megelőző elváltozások jelenléte, pozitív leletnél azonban további vizsgálatok, illetve kezelések következhetnek.

Mivel a rákszűrések során alapvetően csak a kóros esetek gyanújakor végeznek HPV-szűrést is, ezért érdemes minden évben ezt a vizsgálatot külön kérni a nőgyógyásztól. Mintavétel céljára manapság többféle eszköz, köztük önmintavételi eszköz is rendelkezésre áll. A vírus célirányos szűrését kiemelten javasolt minden 30 év feletti, szexuálisan aktív nőnek elvégeztetnie, mivel a méhnyaki elváltozások kialakulásának fő kockázati tényezője a tartósan fennálló fertőzés. Ráadásul a méhnyakrák a leghatékonyabban a tünetmentes, kezdeti stádiumban gyógyítható.

Megelőzés és kezelés

Kiderült, milyen hatékony a HPV elleni oltás .

Bár a jellemzően orális, hüvelyi és anális közösülés által továbbadható vírus kockázatát az óvszer használata csökkentheti, teljesen azonban nem tudja kiküszöbölni. A leghatékonyabb megelőzés a HPV-oltás, amelyet 9-14 éves korban, a szexuális élet megkezdése előtt célszerű beadatni. Mivel nem csak a lányok fertőződnek meg vele, ezért az oltás felvétele a fiúk számára ugyancsak ajánlott. A már szexuális életet élők számára az óvszer használatán túl is van további lehetőség a védekezésre.

A gyógyszertárban vény nélkül elérhetőek olyan helyileg, vagyis a hüvelyben alkalmazható készítmények, amelyek a hüvely egészséges állapotának, azaz az optimális pH és bakteriális összetétel fenntartásával segíthetik a HPV-fertőzés megelőzését, illetve enyhe fokú szöveti elváltozások esetén a kóros állapot visszafejlődését, valamint a hámszövet regenerálódását. Ez a terápiás megközelítés különösen hasznos azokban a HPV-pozitív esetekben, amikor a várakozást és a citológiai vizsgálat 6 havonkénti ismétlését javasolják a páciensnek. Ugyanakkor a teszt pozitív eredménye a nőkben a hosszú várakozási idő alatt egyre fokozódó szorongást okoz, nyomasztja őket az állandóan visszatérő "mi lesz velem, ha..." kérdés, aggódnak a rák, valamint a termékenység elvesztésének kockázata miatt.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

Döntően borult lesz az ég, és dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra