A Parkinson-kór korai jelei: csoszogó járás is figyelmeztethet rá

A Parkinson-kór egyik legismertebb és legjellegzetesebb tünete a kézremegés, amely eleinte leginkább csak az egyik oldalon alakul ki, és esetleg remeghet a láb és az áll is. Ugyanakkor nem minden kézremegés oka a Parkinson, ez csak az alapos kivizsgálás során derülhet ki.

Dr. Füzesséry Judit, a Neurológiai Központ neurológusa ismertette azokat a panaszokat, amelyek már korai szakaszban felhívhatják a figyelmet a Parkinson-kórra.

Az ok a dopamintermelődés csökkenése

Parkinson-kór jelenleg a világon a második leggyakoribb degeneratív idegrendszeri betegség. Kialakulásának megértéséhez érdemes feleleveníteni, hogy a mozgást az agyban lévő idegsejtek irányítják, amelyek ingerület-átvivő anyagok segítségével kommunikálnak egymással, majd továbbítják az üzenetet a test felé. Egészséges esetben jól működik ez a folyamat, de a Parkinson-kóros betegeknél csökken a mozgásért felelős fő ingerület-átvivő anyag, a dopamin termelődése. Ez tulajdonképpen egy, a korral járó természetes folyamat, amely azonban a Parkinsonosoknál sokkal gyorsabban zajlik le.

Csoszogó járás is figyelmeztethet a Parkinson-kórra. Fotó: Getty Images
Csoszogó járás is figyelmeztethet a Parkinson-kórra. Fotó: Getty Images

A kézremegést már az 1800-as években leírták

A Parkinson-kórról sokaknak jut eszébe a Vissza jövőbe című film sztárja, Michael J. Fox, aki sosem titkolta betegségét, és nyilvános megjelenésein időnként jól látható volt kézremegése. Ez ténylegesen egy jellegzetes tünet, amelyet már 1817-ben leírt egy sebész, aki akkor még reszkető bénulásnak nevezte a betegséget. A kézremegésre jellemző – amennyiben Parkinson-kór okozza azt - hogy nyugalomban jelentkezik, és ha a beteg megmozdítja a kezét, 10-15 másodpercre megszűnik.

Később azonban, a betegség előrehaladtával a tremor (remegés) fokozódhat és mindkét oldalon megjelenhet. Természetesen vannak további tünetek is, amelyek jellemzik a Parkinson-kórt. Megfigyelhető például a járás lassulása, csoszogó jellege, és ugyancsak meglassul minden más mozdulat is. Az egyensúlyérzék gyengül, ezért gyakoribbá válhatnak az elesések, a merev izmok miatt pedig megváltozik a testtartás is. Megjelenhetnek alvászavarok, kialakulhat a vérnyomás-ingadozás és gyakorinak számít a székrekedés is, mint tünet. Meggyengülhet a szaglás, a kézírás, megváltozhat a hangerő és a hangminőség, lelassul még a pislogás is, és mivel az érzelmek kifejezése is az arcizmok mozgékonyságán múlik, a merevebbé váló arckifejezés miatt úgy tűnik, mintha a betegek érdektelenek lennének. - Mindemellett a Parkinson valóban hat az érzelmekre, a hangulatra, éppen a lecsökkent dopaminszint miatt. Emiatt a betegeknél gyakran tapasztalható szorongás, depresszió, a gondolkodás és szellemi teljesítmény csökkenése – hangsúlyozza Füzesséry doktornő.

A korai felismerés javítja a kilátásokat

Minél előbb sikerül felismerni a betegséget, annál többet tehetünk a Parkinson-kóros betegek életkilátásainak és életminőségének javításáért. Bár a diagnosztizálás nem mindig egyszerű, ugyanis például a kézremegés több más betegség tünete is lehet. A neurológiai betegségek közt például más típusú remegési forma az esszenciális tremor, amelynek a neve is arra utal, hogy nem ismert pontosan az eredete. Egy finom hullámú, a feszültséggel, a stresszel szoros kapcsolatot mutató kéz- és fejremegésről van szó, amely akaratlagosan befolyásolható. Ha egy ilyen beteget arra kérünk, hogy végezzen el valamit, akkor megszűnik a remegés. Ez a jelenség már fiatalabb korban is előfordul, a terápiája pedig teljesen más, mint a Parkinson-kóré.

Ugyancsak okozhat kézremegést többek közt az alkoholmegvonás, a májcirrózis, a cukorbetegek hirtelen vércukoresése (bár ilyenkor inkább az egész test remeg) és más okok is. Időskorban sem feltétlenül Parkinson-kóros az a beteg, akinek remeg a keze, hiszen ún. érelmeszesedés okozta agypusztulás is járhat ilyen tünettel – sorolja dr. Füzesséry Judit, a Neurológiai Központ neurológusa. - Ha azonban mégis Parkinson-kór diagnosztizálható, a gyógyszeres kezelés célja a dopamin pótlása, és bizonyos esetekben szóba jöhet a műtéti megoldás is. Ennek során behelyeznek egy olyan tulajdonképpeni pacemakert az agy megfelelő helyére, ami elektromosan viszi tovább az ingerületet a hiányzó dopamin helyett. A legfontosabb tehát, hogy már az első gyanús tünetekkel, akár a kézremegéssel, akár mással fel kell keresni az orvost, hiszen a kezelés elérhető, a tünetek nagyon sokáig visszaszoríthatók.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +28 °C
Minimum: +12 °C

Túlnyomóan derült, napos, száraz idő várható, csak az északkeleti, keleti tájakon képződhetnek gomolyfelhők, melyek estére fokozatosan feloszlanak, és éjszakára mindenütt kiderül az ég. Főként a Tiszántúlon élénkülhet meg több helyen ismét az északkeleti szél, másutt mérsékelt marad a légmozgás. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában 9 és 14 fok között alakul, de a hidegre hajlamos helyeken ennél pár fokkal hidegebb, a vízpartokon, belvárosokban pár fokkal melegebb is lehet. Időjárásunkat jelenleg anticiklon alakítja, és ez a jövő hét elejéig így is marad. Várhatóan hétfőn éri majd el egy hidegfront hazánkat nyugat felől, addig nem kell fronthatástól és ahhoz kapcsolódó panaszoktól tartani.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra