A májusi esőzés és a lehűlés ugyan átmenetileg csökkentette a pollenterhelést, a közelgő melegedés hatására viszont a következő napokban gyorsan nőhet az allergén virágporok mennyisége a levegőben, amely rossz hírt jelent a pollenallergiásoknak. Fokozódik a pázsitfűfélék pollenszórása, miközben a tavaszi fák virágzása már a végéhez közeledik – derült ki az Aerobiológiai Monitorozási Hálózat friss adataiból.
Nagyon magas pollenkoncentráció várható
A meteorológiai előrejelzések szerint a napokban még lehetnek záporok és zivatarok, de ezek hatása csak átmeneti enyhülést hozhat a pollenterhelésben. Hamarosan ugyanis ismét melegedés várható, amelynek hatására a pázsitfűfélék virágporának koncentrációja sok helyen elérheti a magas, sőt akár a nagyon magas szintet is. Emellett elkezdődött a csalánfélék virágzása is, pollenjük pedig az ország nagy részén közepes mennyiségben lehet jelen.
A lórom és az útifű pollenje is egyre gyakoribb, több helyen már allergiás tüneteket is kiválthat az arra érzékenyeknél. A tavaszi fák közül viszont már csak néhány – például a tölgy, az eperfafélék vagy a fenyőfélék, illetve a ciprus- és tiszafafélék – virágpora fordul elő a levegőben, kisebb mennyiségben.
A nyárfaszösztől nem kell tartani
Ebben az időszakban sokak számára kellemetlen jelenség a levegőben szálló nyárfaszösz, ez azonban nem okoz allergiás tüneteket, mivel nem tartalmaz allergéneket. Azt viszont nem árt észben tartani, hogy a nyárfaszöszök szóródása várhatóan június elején véget ér, így érdemes erre az időszakra időzíteni a légszűrők cseréjét vagy tisztítását.