Honnan tudhatod, hogy asztmás vagy?

Egyes becslések szerint az európai lakosság mintegy 5-7 százaléka szenved asztmában. Magyarországon a legfrissebb adatok szerint több mint 313 ezer emberről tudják biztosan, hogy érintett, igen sokan lehetnek azonban azok is, akiknél még nem diagnosztizálták a problémát. Mutatjuk, mikor kezdhetsz gyanakodni.

Ahogy már betegségleírásunkban is olvashattad, az asztma egy hörgőszűkülettel járó krónikus betegség, amely nem ritkán allergiával is társul. Az asztma a légutak túlérzékenysége miatt alakul ki. Ilyenkor az történik, hogy a légutak gyulladással reagálnak az olyan hétköznapi ingerekre, mint például egy allergén, a fizikai terhelés, a hideg levegő vagy stressz. De az asztma kapcsolatba hozható a légszennyezettséggel és a dohányzással is.

asztmás nő
Egyre több az asztmás itthon. Fotó: Getty Images

Ilyen tünetek esetén gyanakodj

A betegekre rohamokban tör rá a köhögés és a fulladás, jellemző rájuk továbbá a sípoló légzés. A probléma hátterében az áll, hogy a hörgőnyálkahártya az asztmára jellemző gyulladás miatt megduzzad, a hörgőket pedig a simaizmok görcsös összehúzódása beszűkíti. Súlyos esetben mellkasi feszülés, mellkasi szorítás is jelentkezhet. Nagyon súlyos esetben az is előfordulhat, hogy a beteg annyira nem kap levegőt, hogy oxigénhiányos állapot lép fel nála, amelyre az ajkak és az ujjak elkékülése figyelmeztethet – az ilyen esetek gyakran végzetesek.

A leggyakrabban az alábbi tünetek figyelmeztethetnek az asztmára:

  • fulladás;
  • nehézlégzés;
  • rohamokban jelentkező köhögés;
  • mellkasi szorítás;
  • rohamokban jelentkező nehézlégzés;
  • sípoló kilégzés;
  • megnyúlt kilégzés;
  • nyakviszketés;
  • mellkastájék viszketése;
  • görcsös köhögés;
  • nehezített kilégzés.

Ha az allergiás vagy asztmás betegek erősödő vagy újonnan kialakult tünetekkel küzdenek, annak hátterében a két betegség társulása, vagyis az allergiás asztma megjelenése is állhat. Ez azt jelenti, hogy a légúti allergiás betegnél asztmás tünetek, az asztmás betegnél pedig allergiás panaszok is fellépnek.

Egyre több az asztmás itthon

Az alábbi, a Magyar Távirati Iroda (MTI) által közzétett infografikán jól látszik, hogy az elmúlt évtizedek során jelentősen nőtt az asztmával küzdő magyarok száma. Míg 2000-ben csaknem 129 ezer diagnosztizált betegről tudtak, addig 2021-ben már 313 ezerre rúgott a számuk.

A legtöbb érintettről 2020-ban számoltak be – a koronavírus-világjárvány kirobbanásának évében 321 714 magyar asztmásról tudtak. A legtöbb új beteget – több mint 19 ezret – 2007-ben regisztrálták. Ehhez képest a legutóbbi, 2021-es adat szerint jóval kevesebb – 9233 – embernél diagnosztizálták újonnan az asztmát.

asztmás betegek 2000-2021

Az MTI infografikája az adatok változása mellett arra is rámutat, hogy az asztma egy súlyos állapothoz vezető légúti betegség, amelyet – a kialakult túlérzékenységi mechanizmusok miatt – az allergiás megbetegedések családjába sorolnak.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +25 °C
Minimum: +8 °C

Sok napsütésre számíthatunk a kevés gomoly- és fátyolfelhő mellett. Csapadék nem várható. A déli, délkeleti szelet élénk, főként az Északnyugat-Dunántúlon erős, egy-egy helyen viharos lökések is kísérhetik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 23 és 27 fok között várható. Szombaton még lehetnek elvétve kisebb záporok, de a hét utolsó napján már a csapadék sem zavarhatja meg a kinti programot.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra