Alakváltó lencse

Az emberi szemlencsének a tartóizmok feszítésével változik a fókusza. Az amerikai Wisconsin Egyetem kutatói hasonló elven működő lencsét fejlesztettek ki, amely külső hatásra fókuszt vált.

A lencse tulajdonképpen üveglemezek közé szorított vízcsepp, amelyet oldalról egy polimergélgyűrű határol. A technikai megoldás érdekessége, hogy számos külső hatás képes az alakváltó optikát működtetni. Megváltozhat a fókusz, ha változik a külső hőmérséklet, ha fényhatás éri az eszközt, de elektromos tér hatására is.

A szakemberek egyre több lehetőséget sorolnak fel az új lencse hasznosítására. Orvosi alkalmazása lehet egy változtatható fókuszú endoszkóp, fényforrással kombinálva szenzort lehet belőle készíteni, kis hőmérséklet-változások érzékelőjeként bioszenzor is lehet. Érdekes elképzelés a vércukor-érzékelő. Ha egy miniatűr változatot beültetnének egy cukorbeteg szervezetébe, akkor a vegyi közeg megváltozásakor, vagyis a vércukorszint esésekor azonnal jelezne a készülék. Ez a megoldás még nem valósítható meg, mert a készülék jelenleg kb. 4 mm átmérőjű, és gondot okozna a véráramban.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Élet anafilaxiával

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +25 °C
Minimum: +11 °C

A fátyol- és gomolyfelhők mellett általában sok napsütésre számíthatunk, de az Alpokalján több lehet a felhő. Csapadék késő délutánig nem valószínű, utána a délnyugati, nyugati megyékben előfordulhat zápor, néhol zivatar. A délkeleti, keleti szelet több helyen kísérik erős lökések. A hőmérséklet délután 22, 27, késő este 15, 20 fok között várható. Fronthatással nem kell számolni, úgyhogy végre egy nap igazi pihenés jut az arra érzékenyeknek.