Koronavírus: kiket veszélyeztet leginkább?

Nem csupán az életkor határozza meg, hogy kinél válik potenciálisan életveszélyessé az új koronavírus okozta COVID-19 - derült ki az eddigi legnagyobb a témában készült kutatás eredményeiből.

Egyelőre nem lehet megmondani, mikor kerülhet forgalomba egy hatékony és biztonságos koronavírus elleni vakcina az Egészségügyi Világszervezet (WHO) magyarországi irodájának vezetője szerint. Részletek itt.

Hétfői adatok szerint a tavaly decemberben a kínai Vuhanból indult koronavírus-járvány igazolt fertőzöttjeinek száma immár megközelíti a 13 millió főt világszerte. Több mint 7 millióan már leküzdötték a fertőzést, mintegy 570 ezren ugyanakkor életüket vesztették a COVID-19 következtében. Az életkor ismert kockázati tényező a súlyos kimenetelű megbetegedések szempontjából, brit kutatók ugyanakkor több mint 17 millió felnőtt egészségügyi adatait megvizsgálva arra a következtetésre jutottak, hogy egyéb tényezők szintén kihatással lehetnek a betegség lefolyására.

Az életkor mellett egyéb tényezők is kihatnak a COVID-19 lefolyásának súlyosságára
Az életkor mellett egyéb tényezők is kihatnak a COVID-19 lefolyásának súlyosságára. Fotó: Getty Images

Mint azt a technologyreview.com írja a Nature című tudományos folyóiratban megjelent tanulmányt összefoglalva, az időseket valóban jobban veszélyezteti a COVID-19, különösen 80 éves kor felett. A 80 feletti korosztály körében közel ezerszerese az elhalálozás kockázata a 40 alattiakhoz képest. Ezen felül ugyanakkor arra is fény derült, hogy a férfiakra nézve szintén nagyobb a veszély, mint nők esetében: az összes haláleset 60 százaléka a férfiakat érinti. Végezetül csökkentik a gyógyulási esélyeket olyan meglévő krónikus betegségek is, mint az elhízás, a cukorbetegség, a súlyos asztma, valamint szív- és érrendszeri kórképek.

A kutatás ugyancsak összefüggést talált a COVID-19 okozta elhalálozás rizikója és az etnikai hovatartozás között. A tanulmány eredményei szerint a fekete és dél-ázsiai emberek, illetve az egyéb etnikai kisebbségek egyaránt nagyobb arányban veszítik életüket a betegség következtében, mint a fehér betegek. Arra vonatkozóan viszont nem tudtak magyarázattal szolgálni a kutatók, hogy vajon minek a számlájára írhatóak ezek a jelentős etnikai eltérések. A közelmúltban a The New York Times által az amerikai járványügyi hatóságtól (CDC) kiperelt adatok is azt mutatták, hogy az Egyesült Államokban a fekete és latinó közösségben kétszer magasabb a halálos kimenetelű koronavírus-fertőzések előfordulása, mint a fehér lakosság esetében.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

Derült lesz az ég, azonban főleg a Dunántúlon maradhatnak felhős körzetek, de csapadék nem valószínű. Párássá válik a levegő, helyenként - nagyobb eséllyel délnyugaton, nyugaton és északkeleten - köd is képződhet. A légmozgás gyenge vagy mérsékelt lesz. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában 0 és +6 fok között alakul, de helyenként gyenge fagy is lehet. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra