Koronavírus: az omikron így betegíti meg a fertőzötteket

A koronavírus omikron variánsa okozta fertőzés esetén mintegy 80 százalékkal alacsonyabb a kórházi kezelést igénylő megbetegedés veszélye, mint a delta variáns esetében - állapította meg egy friss, egyelőre szakértői bírálatra váró dél-afrikai tanulmány.

Egy friss tanulmány szerint a koronavírus omikron variánsa valószínűleg kevésbé hatékonyan támadja a tüdőt , mint a korábbi változatok.

Amióta az Egészségügyi Világszervezet (WHO) november végén felvette az aggodalomra okot adó koronavírus-változatok listájára, illetve egyre több országban válik dominánssá, mind fontosabbá válik a kérdés, hogy vajon pontosan mire számíthatunk az omikron variánstól. Mindennek tükrében bizakodásra adhat alapot, hogy egy, a dél-afrikai Fertőző Betegségek Nemzeti Intézete (NICD), valamint a Witwatersrand Egyetem és a KwaZulu-Natal Egyetem szakemberei által lefolytatott vizsgálat eredményei szerint az új variáns megbetegítő képessége enyhébb lehet a delta variánsénál. Következtetésüket a kutatók az idén október-novemberi időszak omikron okozta fertőzései és az április és november között a delta vírustörzs okozta fertőzések összehasonlításából vonták le - írta meg a Reuters hírügynökség .

A koronavírus omikron variánsa először Dél-Afrikában bukkant fel idén novemberben
A koronavírus omikron variánsa először Dél-Afrikában bukkant fel idén novemberben. Fotó: Getty Images

Az így kapott adatokból az látható, hogy az omikron variáns esetében körülbelül 80 százalékkal kisebb arányban kerülnek kórházba tüneteik miatt a fertőzöttek. A kórházban kezelt COVID-19-betegek körében pedig mintegy 30 százalékkal alacsonyabb a súlyos betegséglefolyás kockázata. Mindazonáltal, bár az eredmények kétségkívül biztatóak, a kutatók szerint egyelőre korai lenne messzemenő következtetéseket levonni azokból az omikron karakterisztikájára vonatkozóan.

De mit is jelent ez valójában? Mint azt Paul Hunter, a brit Kelet-Angliai Egyetem professzora elmondta, abban a tekintetben mindenképpen egy fontos tanulmányról van szó, hogy ez az első megfelelően elvégzett kutatás, amely összehasonlította az omikron és a delta variáns okozta megbetegedés súlyosságát. Akadnak azonban hiányosságai, legfőképpen abból fakadóan, hogy a két vírusváltozatra vonatkozó adatokat két különböző időszakból merítették. "Így még ha az omikron okozta esetek kisebb valószínűséggel végződnek is kórházi kezeléssel, mint a delta esetében, akkor sem lehet megmondani, hogy ez a vírusváltozatok virulenciájában eredendően meglévő különbségekből fakad-e, vagy abból, hogy novemberben már magasabb volt a népesség populációs immunitása, mint az év korábbi részében" - magyarázta a szakember.

Az omikron variáns alig egy hónap alatt dominánssá vált Dániában, ahol immár ez a vírusváltozat felelős a legtöbb új esetért.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Élet anafilaxiával
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +26 °C
Minimum: +11 °C

A fátyol-, majd a déli óráktól képződő gomolyfelhők mellett napos idő valószínű. Északkeleten, keleten fordulhat elő néhol zápor, zivatar. A délnyugati szél sokfelé megélénkül, több helyen - főként a Dunántúlon - megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 23 és 28 fok között várható. Késő estére 14 és 20 fok közé hűl le a levegő. Kedden érkezik a következő front, addig nem kell fronthatásra számítani.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra