Koronavírus: mit tudunk az omikron variánsról?

A közelmúltban felbukkant az új típusú koronavírus egy újabb variánsa, amelynek az Egészségügyi Világszervezet (WHO) az omikron nevet adta. A vírusváltozatot először Dél-Afrikában és Botswanában mutatták ki, rövid idő alatt azonban Európába és a világ több pontjára eljutott.

Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora szerint nem valószínű, hogy az omikron variáns egy hirtelen és erőteljes ötödik hullámot generáljon Magyarországon .

Hétfő reggelig Ausztráliában, Kanadában, Hongkongban, Izraelben, valamint Belgiumban, Hollandiában, Németországban, az Egyesült Királyságban, Franciaországban és Olaszországban is kimutatták már az omikron variánst koronavírus-fertőzöttek mintáiból - írta meg a Reuters hírügynökség. Az ATV Heti Naplójának nyilatkozó Jakab Ferenc, a Pécsi Tudományegyetem Szentágothai János Kutatóközpont, Virológiai Nemzeti Laboratórium vezetője szerint nem kétséges, hogy előbb-utóbb Magyarországon is megjelenik az új variáns. A szakember kifejtette, - mint az az európai járványügyi hivatal (ECDC) november 26-i összefoglalójában is olvasható - az eredeti törzshöz képest az omikron mintegy 50 mutációt hordoz, amiből 32 mutáció a vírus által az emberi sejtekbe jutáshoz használt tüskefehérjét érinti. Összehasonlításképpen, a jelenleg domináns delta variáns csupán 8 mutációt hordoz.

A koronavírus omikron variánsa a többi között már Ausztráliában is megjelent
A koronavírus omikron variánsa a többi között már Ausztráliában is megjelent. Fotó: Getty Images

Mások lehetnek az omikron variáns okozta tünetek

Az új variáns megjelenésének veszélyét a elsők között felvető dr. Angelique Coetzee, a Dél-afrikai Orvosi Szövetség (SAMA) vezetője először november 18-án vette észre saját praxisában, hogy hét koronavírusos betegnél valamelyest eltérő panaszok alakultak ki, mint ahogy az a delta variáns esetében jellemző. A szakember a Reutersnek kifejtette, a klinikájára érkező páciensek zöme enyhe tünetekkel kért segítséget aznap, és nem jelentkezett náluk sem szaglás- és ízlelészavar, sem számottevő légzési elégtelenség. A legtöbben egy-két napig tartó fáradtságra, végtagfájdalmakra és fejfájásra panaszkodtak csupán, a tesztek ugyanakkor igazolták náluk a koronavírus-fertőzés fennállását. "Sok delta variáns okozta megbetegedést láttunk a harmadik hullámban, és mindez nem illeszkedett a klinikai képbe" - árulta el dr. Coatzee, aki végül a különös esetek miatt riasztotta a dél-afrikai járványügyi hivatalt (NICD).

A WHO november 26-án vette fel az omikron, avagy a B.1.1.529 variánst a SARS-CoV-2 aggodalomra okot adó variánsainak listájára. Ezek közös jellemzője, hogy vagy fokozottan fertőzőképesek, vagy súlyosabb megbetegedést válthatnak ki, vagy ellenállóbbak az olyan járványügyi védekezési eszközökkel szemben, mint a közösségi óvintézkedések (maszkviselés, távolságtartás) és a vakcinák. A WHO által vasárnap közzétett összefoglaló szerint egyelőre nem tisztázott, hogy az omikron könnyebben terjed-e emberről emberre más variánsokhoz képest. Szintén nem ismert, hogy az omikron súlyosabb megbetegedést okoz-e. Bár Dél-Afrikában emelkedik a COVID-19 miatt kórházba kerülő betegek száma, ez azonban talán az emelkedő fertőzésszámoknak tudható be inkább, mintsem kifejezetten az omikron variánsnak.

Miért éppen omikron?

A WHO említett listáján jelenleg öt vírusvariáns szerepel: az omikron mellett a 2020 szeptemberében az Egyesült Királyságban felbukkant alfa, az először 2020 májusában Dél-Afrikában kimutatott béta, a 2020 novemberében Brazíliában azonosított gamma és a 2020 októberében Indiában feltűnt delta variáns. Mindezeken felül a szervezet a kevésbé veszélyes változatok között tartja számon az először 2020 decemberében Peruban észlelt lambda és a 2021 januárjában Kolumbiában észlelt mű variánst. Mint azt korábban megírtuk , a WHO idén nyáron jelentette be, hogy a stigmatizáció elkerülése érdekében a koronavírus variánsait a görög abécé betűi után nevezik el. Csakhogy a mű után a nű és a kszí következne a sorban, a WHO mégis az omikront választotta ezúttal. A Reuters megkeresésére a szervezet azt közölte, döntésük hátterében, miszerint átugranak két betűt, egyszerű gyakorlati okok állnak. Egyrészt a nű az angol kiejtés szerint könnyen összetéveszthető lenne a "new", azaz "új" kifejezéssel, másrészt a kszí egy gyakori családnév Kínában.

Omikron variánssal magasabb az újrafertőződés kockázata

A korai kutatási eredmények arra utalnak a WHO szerint, hogy az omikron variáns esetében magasabb az újrafertőződés veszélye, magyarán nagyobb valószínűséggel kaphatják el olyanok, akik korábban már átestek koronavírus-fertőzésen, ezáltal szervezetükben kialakult egy természetes védettség. A WHO mindazonáltal hangsúlyozza, hogy az erre vonatkozó információk köre egyelőre szűkös, és pontosabb képet majd az elkövetkező napok, hetek adatai adhatnak. Arra vonatkozóan is folynak egyelőre a vizsgálatok, hogy az omikron variáns terjedése mellett csökken-e a jelenleg alkalmazott védőoltások hatékonysága, a diagnosztikai tesztek pontossága, valamint a súlyos lefolyású COVID-19 ellátásában alkalmazott gyógyszeres kezelések hatékonysága.

Jelen helyzetben a WHO változatlanul az eddig is javasolt óvintézkedések betartását tanácsolja az emberek számára. A koronavírus terjedésének lassítása érdekében tartsunk távolságot másoktól, hordjunk az orrot és szájat eltakaró védőmaszkot. Kerüljük a zsúfolt, rosszul szellőző közösségi tereket, beltéren pedig a hideg őszi idő ellenére is szellőztessünk rendszeresen. Ügyeljünk az alapvető higiéniai szabályok betartására: mossunk kezet gyakran szappannal, és minden esetben zsebkendőbe vagy legalább a könyökhajlatunkba köhögjünk és tüsszentsünk. Végezetül a világszervezet mindenkinek a védőoltások felvételét ajánlja.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +14 °C
Minimum: +2 °C

Napos idő várható gomolyfelhő-képződéssel és északnyugat felől növekvő fátyolfelhőzettel, amely délutántól az Észak-Dunántúlon már vastagszik is. Helyenként alakulhat ki zápor. A nyugatias szelet élénk széllökések kísérhetik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 16 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra