Tudtad, hogy a fülzsír változtatja a színét?

Ebből a gyűjtésből mindent megtudhatsz, amit a fülzsírról tudni érdemes!

Őszintén: leszámítva azokat a nyilvánvaló eseteket, mikor egy eldugult fül, vagy egy gyulladás miatt kiemelt figyelmet szentelünk a fülhigiéniának, keveset foglalkozunk a fülzsírral. Pedig rendkívül fontos dolog, és bármilyen furcsa, még érdekes is. Ebben a gyűjtésben 10 olyan tényt hoztunk, amivel valószínűleg még sosem találkoztál fülzsír témában.

1.     Van másik neve

A fülzsírt orvosi körökben cerumennek hívják.

2.     Alapvetően nem csak zsír

Ha valaki a fülzsír pontos receptjére lenne kíváncsi, az jó, ha tudja, hogy a jelentős részét egy a test által kiválasztott, főként zsírból álló váladék adja. Ehhez jönnek még az elhalt bőrsejtek, az izzadtság és a kosz.

3.     Meglepően fontos szerepe van

Bármilyen furcsa is, a fülzsír kulcsfontosságú a fül egészségének szempontjából. Azért termelődik, mert a fül ennek a segítségével védi magát az esetleges fertőzésektől és szennyeződésektől. A hallójárat külső felén található mirigyek váladéka, valamint a fülkagyló belsejében található aprócska szőrszálak együttes erővel ejtik csapdába azokat az idegen részecskéket, amik mélyebbre jutva károsíthatnák a fül belső szerkezetét, így a dobhártyát is.

Te jó helyen tárolod a gyümölcsöket? Teszteld!

4.     Se túl sok, se túl kevés

Miközben azok, akiknek kevés fülzsír termelődik a fülében, fogékonyabbak a fertőzésre és gyakran szenvednek kínzó viszketéstől, azok, akiknek sok van belőle, időről-időre hallásvesztést és dugulást tapasztalnak, valamint fertőzéseket és egyéb problémákat.

MInden, amit a fülzsírról tudni lehet (fotó: Gettyimages)
MInden, amit a fülzsírról tudni lehet (fotó: Gettyimages)

5.     Sokat elárul a gazdájáról

Fülzsírból két fajta létezik: a nedves és a száraz. Előbbi elsősorban az afrikai, valamint a kaukázusi emberekre jellemző, a színe sárga, az állaga ragadós. A kelet-ázsiai, és az indián emberek fülzsírjának a színe világos, az állaga pedig száraz.

6.     A fülzsír változtatja a színét

A fülzsír összetétele elsősorban a környezeti tényezőktől függ, de hatással lehet rá a táplálkozás is. Például azoknak, akik erősen szennyezett környezetben dolgoznak, sötétebb a fülzsírja. Általánosságban elmondható az is, minél több időt tölt a zsír a fülben, annál sötétebb, mert annál több koszt „ejt csapdába”.

7.     Fülpálcika? Soha!

A szakemberek alapvetően nem javasolják, hogy tárgyakat dugjunk a fülünkbe. Mindegy, hogy fültisztító-pálcikáról van szó, vagy hullámcsatról, ezek gátolhatják a fülzsír termelődését, ráadásul a zsírt a hallójárat mélyére juttatva, hallásproblémákat is előidézhetünk vele.

8.     Hallásproblémákat okoz

Ahogy arra a 7. pontban utaltunk, ha felszaporodik a hallójáratban, a fülzsír komoly hallásproblémákat okozhat. Miből gyanakodhatunk arra, hogy a hallásvesztésünket fülzsír okozza? Ha emellett fáj, viszket, cseng a fülünk, szédülünk és köhögünk is, érdemes felkeresni a fül-orr-gégészt.

9.     Fülgyertgya? NEM!

Miközben a fülgyertyákat úgy hirdetik, hogy hatékonyan távolítják el a fülzsírt a hallójáratból, az igazság az, hogy az esetek nagy részében több kárt csinálnak, mint hasznot. Azon túl, hogy a láng égési sérüléseket is okozhat az arc különböző részein, a fülgyertyázás még gyorsíthatja is a fülzsír termelődését, ezért a szakemberek határozottan ellenzik a használatát.

10.  Hogyan tisztítsd hatékonyan a füled?

Legyen bármilyen furcsa is, a fül belső részét nem kell tisztítani. A fül öntisztító, és még a fülzsír is megtalálja az útját a hallójáratból kifelé. Innentől kezdve nincs más dolgunk, mint egy nedves törlőkendővel áttörölni a fülkagyló külső részét.

Ha a fülzsír problémákat okoz, először mindenképp szakorvost keressünk a problémával, aki azon túl, hogy valószínűleg kimossa a dugulást, dönt majd a további kezelés szükségességéről is.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16 °C
Minimum: +7 °C

A vastagabb felhőzet lassan terjeszkedik észak, északnyugat felé, hazánk délkeleti felén, kétharmadán erősen felhős vagy borult lesz az ég, ezzel szemben az északi megyékben vékonyabb, szakadozottabb lesz a felhőzet, ott várható a legtöbb napsütés. Az ország déli, délkeleti felén fordulhat elő időszakos eső, zápor, estétől csökken a csapadékhajlam. Főként a Nyugat-Dunántúlon és az Északi-középhegység tágabb térségében megerősödik, a nyugati határvidéken viharossá is fokozódik az északi, északkeleti szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 15 és 20 fok között valószínű, de a tartósan borult déli, délnyugati tájakon ennél hűvösebb is lehet. Késő este általában 8, 13 fok várható. Az orvosmeteorológiai helyzet kedvezően alakul, nem kell ma fronthatással számolni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra