A böjtölés így hat az anyagcserére

A futball vb közvetítései alatt többször is előkerült, hogy az iszlám vallású játékosok a koranyári böjti időszak felkészülési mérkőzésein azért húzták az időt, hogy lemenjen a Nap, és végre ehessenek valamit. Mit tesz a böjt a testünkkel?

Böjtölni számos okból szoktak az emberek. Spirituális, szellemi megtisztulás, méregtelenítés, fogyás, és ki tudja, hány tétel szerepel még az indokok listáján. Manapság a legtöbben a felesleges kilók leadását remélik tőle egy szimpla kivonásból kiindulva: ha kevesebb kalóriát viszünk be, mint amennyit elégetünk, akkor fogyunk. Csakhogy ez az egyenlet hibás. A böjtölés ugyanis nem fogja felgyorsítani az anyagcserénket, sőt a szervezet takaréküzemre kapcsolhat a tápanyagmegvonás hatására. Aki fogyni akar, annak a mérsékelt kalóriahiány segít, amelyet ha egészséges táplálkozással és mozgással párosít, jobb eséllyel lesznek sikerei. Sőt az is lehet, hogy a zsírt - legalább is részben - izommá konvertálhatja, ami talán a fogyásnál is jobb.

böjt
Koplalással nem lehet gyorsan fogyni

A böjtölés csökkenti az RMR-értéket, azaz a pihenés alatti anyagcserét. A test ugyanis éhezésként is értelmezheti a böjtöt, ezért elkezdi felhasználni a sovány izmokat, hogy energiához jusson. A zsírt viszont megtartja - mert jól jön majd a még cudarabb időkben, arról nem is beszélve, hogy az izmok megtartása több energiát kíván, mint a zsíré. Az izomvesztés viszont lelassítja az anyagcserét, tehát a testsúlycsökkenés is lassul.

A böjt izomvesztést okozhat

Ha mozgásban maradunk, akkor a szervezet biztos, hogy nem csak az izmokat használja üzemanyagnak. Ugyanakkor ha naponta kevesebb mint 800 kalóriát fogyasztunk hosszú ideig, akkor ez már a szívizmot is károsíthatja, valamint emésztőrendszeri és veserendellenességeket is okozhat. A szív mérete csökkenhet, ami akár lelassult pulzushoz, ritkábban ritmuszavarhoz vagy veszélyesen alacsony vérnyomáshoz és esetleges szívelégtelenséghez vezet.

Az a böjt, amely csak a víz vagy gyümölcslevek fogyasztását teszi lehetővé napokon át, káros lehet az anyagcserére és az egészségre. De a szakaszos böjt, amely gondosan megtervezett szünetekkel jár az étkezésben, segíthet a fogyásnál. Az ilyen típusú böjt napi 14-16 órát, vagy hetente egyszer vagy kétszer 24 órán keresztül tarthat. Az ilyen fajta böjtölési idő nagy része ráadásul az alvásra esik. A Ramadán böjtje, amely napkeltétől napnyugtáig tart, ebbe a körbe sorolható.

Az időszakos böjt és az anyagcsere

E böjtök támogatói azzal érvelnek, hogy a testnek hosszabb ideje van az étkezések között, ami arra ösztönzi, hogy a zsírraktárak energiáit használja fel. A kutatások egyelőre azonban nem meggyőzőek a szakaszos böjtölés előnyeiről, és nem határozták meg, hogy a rövid, ellenőrzött böjtölés melyik mintája a leghatásosabb. A brazil kutatók által végzett és a Revista da Associacao Medica Brasileira folyóiratban közzétett 2013-as felülvizsgálat azt mutatta , hogy a stratégia csökkentheti a gyulladást, a zsírok mennyiségét, és segíti a súlycsökkentő programot is. Állatkísérletek kimutatták, hogy a szakaszos böjtölés pozitív hatást gyakorolhat a vércukorszintre és a zsír - különösen a hason elhelyezkedő zsigeri zsírok - metabolizálására, mert ezek a zsírok növelik a krónikus betegségek kockázatát.

Hatékony fogyás

Jobban jár, aki elfogadja a lassúbb fogyást és azt az anyagcserét fokozó folyamatot, amely hosszú távon megtartja a testsúlyt. A minimálisan szükséges tartós energiabevitel a nőknél 1200 kalória, a férfiaknál 1800 kalória - ennél nem szabad lejjebb menni. De így is elérhető heti fél-egy kilogramm fogyás megfelelő étrend és mozgás mellett.

Időszakos böjtnek minősül, ha mindennap csak egy rövid időszakban (például reggel 8 és délután 2 óra között) vesszük magunkhoz az élelmet, de az egyik legdivatosabb étrend szerint hetente öt napon "dőzsölhetünk", míg a maradék kettőn mindössze nagyjából 500 kalóriányi ételt ehetünk csak meg. A kutatók szerint ezeknek az étrendeknek számos pozitív egészségi hatásuk van. A legtöbb ember számára természetesen a legfontosabb a fogyás, amelyet ráadásul komolyabb erőfeszítés és szigorúság nélkül lehet elérni. Részletek!

Hogy valóban növelhessük az anyagcserét a súlycsökkentés folyamata során, az edzést a mindennapok részévé kell tenni. Ez az izomzat fejlődéséhez vezet, ami közvetlen hatással van a naponta elfogyasztott kalóriák számára. Hetente kétszer érdemes olyan edzésprogramot végrehajtani, amely a lehető legtöbb izmot átmozgatja. Olyan súlyokat érdemes használni, amelyeket a nyolc-tizenkettedik ismétléstől kezdünk nehéznek érezni. Idővel pedig, ahogy erősödünk érdemes növelni a súlyokat és az ismétlések számát.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

Délelőtt nagyrészt közepesen vagy erősen felhős idő várható, majd délutánra egyre nagyobb területen szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Az ország délnyugati és középső harmadán zártabb maradhat a felhőtakaró, ott valószínű a legkevesebb napsütés. Elszórtan - főként hazánk északnyugati kétharmadán - valószínű kisebb eső, zápor, néhol zivatar sem kizárt. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, helyenként - záporok, zivatarok nyomán is - megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 17 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra