Rákos sejteket pusztít egy új gén

A University of Kentucky kutatói olyan kísérleti egeret hoztak létre, amely rezisztens a rákos megbetegedésekkel szemben. Az áttörés a prosztatában felfedezett tumorelnyomó génnek köszönhető.

A Science Daily értesülései szerint a Par-4 nevű, a daganatok kifejlődését megakadályozó gént a brit College of Medicine radiológus professzora, Vivek Rangnekar fedezte fel. A Par-4 gének elpusztítják a rákos sejteket, ám az egészségeseket nem károsítják. Csupán nagyon kevés olyan molekula létezik, amelyek specifikusan támadják a daganatot, ezért a felfedezésnek óriási jelentősége van egy esetleges jövőbeni terápia kifejlesztése szempontjából.

A Rangnekar által kitenyésztett egerekben egyáltalán nem fejlődik ki daganat. Az egerek normálisan növekednek és nincsenek születési rendellenességeik. A Par-4 egerek még néhány hónappal tovább is élnek, mint a kontrollcsoport tagjai, ami azt jelzi, hogy a gén működésének nincsenek káros mellékhatásai.

"Eredetileg a prosztatában fedeztük fel a Par-4-et, de nem csak arra korlátozódik a működése" - magyarázta Rangnekar a Science Daily-nek. "A gén minden sejttípusban megtalálható, amelyet vizsgáltunk. Különlegessége, hogy szelektív módon pusztítja a rákos sejteket, ez pedig nagyon különlegessé teszi."

A gén terápiás felhasználási lehetőségeit tovább vizsgálva a kutatók a Par-4-et beültették egy nőstény egér petesejtjébe, amelyet aztán megtermékenyítettek.

"A hordozó állat nem mutatja túl nagy számban a géneket, de a kicsinyeiben már megtalálható" - magyarázta Rangnekar. "Így képesek voltunk a jótékony hatást továbbörökíteni az egerek új generációjába."

Az emberi felhasználást illetően a Par-4 molekulák jelentősége az lehet, hogy például csontvelő-beültetéssel a kemoterápia és a sugárkezelés súlyos mellékhatásai nélkül lehet kezelni a rákos betegeket.

A professzor elismerte: némi időre van még szükség a teljes terápia kifejlesztésére, de az első lépéseket biztatónak nevezte.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Utca emberét kérdeztük, tudja-e mi az anafilaxiás sokk
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +27 °C
Minimum: +15 °C

A felhősebb nyugati tájak kivételével több órára kisüt a nap. A déli órákig főként a Nyugat-Dunántúlon, majd másutt is az erőteljessé váló gomolyfelhő-képződésből délutántól, késő délutántól egyre többfelé várható zápor, zivatar. Délnyugat felől zivatarrendszer is érkezik, amely gyengülve halad északkelet felé. Az intenzívebb cellákat felhőszakadás, jégeső, viharos szél kísérheti. Zivataroktól függetlenül megélénkül, napközben több helyen megerősödik a délkeleti, keleti szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet döntően 26 és 31 fok között alakul, de a felhősebb nyugati tájakon hűvösebb idő várható. Késő estére 16, 22 fok közé hűl le a levegő. Napközben melegfront dominál, ami okozhat kellemetlenségeket a frontérzékenyek számára.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra