Kipukkadó buborékokkal küzd a rák ellen egy új terápia

A University of Oxford kutatói a buborékok elpattanásakor felszabaduló energiát felhasználva pusztítják el a rákos sejteket.

A BBC értesülései szerint a kutatók által kifejlesztett készülék ultrahang-hullámokat küld a beteg testébe, amelynek hatásaként buborékok keletkeznek a daganat körül. Amikor a buborékok kipukkadnak, a felületi energiájuk hő formájában szabadul fel, amely megöli a rákos sejteket.

Az új módszernek rövidesen kezdődnek a klinikai tesztjei, elsőként vese- és májrákos betegeket kezelnek majd a nagyintenzitású fókuszált ultrahang - High Intensity Focused Ultrasound (Hifu) - technológiával, az oxfordi Churchill Hospitalban.

A Hifu behatolásmentes módszer, s az eddigi tanulmányok szerint legalább annyira hatékony, mint a sebészeti eljárás, viszont ehhez nincs szükség szikés beavatkozásra. A hanghullámok fókuszálása pedig megakadályozza az egészséges szövet károsodását, amelyet például a sugárkezelés esetében elkerülhetetlen.

Az eddigi tesztekben egyelőre utolsó stádiumban lévő betegeket vizsgáltak, akiknél a tumor már jól elkülöníthető volt a májban és a vesében. Azért ezen szerveket kezdték el vizsgálni, mert sok esetben igen bonyolult a sebészeti feltárásuk.

Amikor egy hanghullám áthalad az anyagon, veszít az energiájából, amely hővé alakul. A Hifu technológia lényege, hogy a hullámok fókuszálásával a testen belül pontosan irányíthatóak, így csak lokálisan melegedés okoznak, elpusztítva ezáltal a rákos sejteket.

A módszernek egyelőre két jelentős korláta van, amelyek hátráltatják a klinikai bevezetését. Egyrészt igen hosszú ideig tart: egy 10 centiméteres tumor kezelése öt órát vesz igénybe, ráadásul az orvosok csak a megérzéseikre hagyatkozhatnak, ugyanis a feltáró kezelés nélkül csak a terápia befejezésével lehet felmérni, hogy mekkora hatásfokkal dolgoztak a szakemberek.

Korábban is létezett már fókuszált ultrahangokat alkalmazó terápia, azonban az oxfordiak rájöttek, hogy a buborékok energiájának kihasználásával 6-10-szeresére növelhetik a kezelés hatékonyságát. Ezt a módszert Dr. Constantin Coussios, az oxfordi Biomedical Ultrasonics and Biotherapy Laboratory (BUBL) munkatársa fejlesztette ki. A buborékok segítségével 45 Celsius-fokra hevítenék a tumorokat, ez ugyanis az a hőmérséklet, ahol a sejtek elhalnak.

A buborékok elpattanását egy aprócska szenzor "hallja meg". Ehhez egy olyan érzékelőre van szükség, amely még a kutyák igen kifinomult hallásánál is több ezerszer magasabb tartományban működik.

A Hifu-kezelés előreláthatóan csak az úgynevezett metasztázis előtti állapotban lévő tumorokra alkalmazható, vagyis az olyan daganatok esetében, amelyek még nem képeztek áttétet.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Utca emberét kérdeztük, tudja-e mi az anafilaxiás sokk

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +26 °C
Minimum: +13 °C

Az erőteljes gomolyfelhő-képződés mellett többórás napsütés várható és többfelé kell záporok, zivatarok kialakulására számítani, melyeket felhőszakadás, jégeső is kísérhet. Heves zivatarok is előfordulhatnak. A déli, délkeleti irányú szél csak néhol élénkül meg, zivatarok környezetében azonban viharos lökések is lehetnek. A legmagasabb nappali hőmérséklet 23 és 29 fok között alakul. Késő estére általában 15 és 21 fok közé hűl le a levegő. Lesz némi változékonyság a nap folyamán, de fronthatást nem okoz.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra