Ezért lehetnek alvászavaraik a ráktúlélőknek

A ráktúlélők gyakran küzdenek alvászavarral, még akkor is, ha már több év telt el a sikeres kezelés óta. Mutatjuk ennek lehetséges okait.

Hosszú időnek kell eltelnie ahhoz, míg a rákdiagnózis, majd az azt követő intenzív kezelés okozta stressz és sokk alábbhagy, és a ráktúlélők képesek optimistán tekinteni a jövőbe, bízva abban, hogy életük visszatérhet a normális kerékvágásba és betegségük nem újul ki. Sokakban mindez olyan mély nyomot hagy, hogy még évekkel a sikeresnek mondható kezelés után is alvászavarral küzdenek - erről ír a Harvard Health Publishing orvosi blogja.

ráktúlélő alvászavar
A kezeletlen alvászavar károsan hathat egészségünkre. Fotó: Getty Images

Egy sokakat érintő probléma

Az Amerikai Rákkutatási Társaság (American Cancer Society) témában készült tanulmányához 1903 egyesült államokbeli ráktúlélőt kérdeztek. Őket kilenc évvel korábban diagnosztizálták rosszindulatú daganatos megbetegedéssel : jellemzően mell- vagy prosztatarákkal. A kutatás részeként felelniük kellett betegségükre, alvási szokásaikra, valamint általános fizikai-, mentális- és szociális egészségükre vonatkozó kérdésekre. A kutatók a válaszokat összegezve megdöbbentő képet kaptak. Annak ellenére, hogy a résztvevőknél majdnem egy évtizede diagnosztizáltak rákot, 51 százalékuk számolt be arról, hogy még a kutatás kezdete előtti hónapban is alvászavarral küzdöttek.

Az inszomnia egy igen komoly alvászavar , amely koncentrációs nehézségekkel, konstans fáradtsággal és súlyos memóriazavarokkal járhat együtt, valamint kiválthatja vagy fokozhatja a depressziót is.

Ez lehet az alvászavarok legfőbb oka

Az eredmények megerősítik, hogy a rák visszamaradó hatásai negatívan befolyásolhatják a túlélők alvásidejét, alvásminőségét és alvási szokásait. Nem meglepő módon, akik rosszul aludtak, nagyobb valószínűséggel számoltak be fizikai és érzelmi stresszről . Róluk az is kiderült, hogy nagyobb valószínűséggel küzdöttek anyagi gondokkal, egzisztenciális félelmekkel és azzal a visszatérő aggodalommal, hogy a rák kiújul náluk. Előbbi kettő nagyrészt abból adódik, hogy az érintettek egy részének - állapotából adódóan - ott kellett hagynia a munkahelyét, vagy más munkalehetőség után kellett néznie. Utóbbi régóta ismert tény: korábbi kutatások kimutatták, hogy a ráktúlélők gyakran félnek a betegség kiújulásától, sokan annak ellenére, hogy évekkel korábban befejezték a kezeléseket, még mindig olyan szintű krónikus szorongással küzdhetnek - egészségük és jólétük miatt -, mint amikor megkapták a diagnózist.

Mi lehet a megoldás?

Számos alvászavar létezik, nem mindegy, hogy az érintetteknél mi áll fenn. A panaszokat alaposan ki kell vizsgálni, hogy szakember segítségével megoldást találhassanak a problémára. Ha ugyanis az alvászavarok kezeletlenül maradnak, komoly egészségügyi következményekkel járhatnak: a többi között kognitív zavarokkal, hangulatzavarokkal, vagy szív- és érrendszeri betegségek kialakulásával.

A középkorú és idősebb ráktúlélők körében az álmatlanság és az obstruktív alvási apnoe gyakori. Szakemberek szerint esetükben nem feltétlenül a gyógyszeres kezelés a legjobb megoldás, mivel a tolerancia (hogy nagyobb dózisra van szükség a hatás eléréséhez) idővel függőséghez és különféle mellékhatások kialakulásához vezethet. Ezért nekik - különösen, ha álmatlansággal küzdenek - nem ajánlott az alvást segítő gyógyszerek hosszú távú használata - írja a Harvard Health Publishing orvosi blogja.

Számukra a kognitív viselkedésterápiát (CBT) ajánlja első vonalbeli kezelésként az Amerikai Alvásmedicina Akadémia (American Academy of Sleep Medicine) és az amerikai belgyógyászok országos szervezete. A CBT a zavart kiváltó alvási viselkedés és gondolatok megváltoztatására fókuszál. Például egy sugárterápiában részesülő beteg napközben gyakran fáradt, ezért természetes, hogy a kezelések között szundikálni próbál. Idővel viszont a rendszeres napközbeni alvás ahhoz vezethet, hogy az érintett éjszaka nem, vagy csak nagyon nehezen tud elaludni. A negatív gondolatok szintén megnehezíthetik az elalvást és a nyugodt éjszakai pihenést, pedig az különösen fontos a szervezet regenerálódásához.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, és általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 16 fok között valószínű. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra