Okozhat-e a cukor cukorbetegséget?

Elsőre talán logikus elképzelésnek hangozhat, hogy a cukorbetegség kialakulásáért a túlzásba vitt cukorfogyasztás a felelős. De vajon tényleg ennyire egyszerű és egyértelmű az összefüggés?

A felvetést egyebek mellett az Amerikai Diabétesz Társaság és a brit szakértői és kutatási szervezet, a Diabetes UK is egyszerűen csak mítoszként említi. Érdemes tehát kicsit közelebbről is megvizsgálni a kérdést, beleértve magát a betegséget és a cukrot mint konyhai alapanyagot.

Mi történik a cukorral a szervezetben?

Sejtjeink működéséhez tápanyagként glükózra van szükség. A táplálékkal elfogyasztott szénhidrátokból származó, hétköznapi nevén szőlőcukorként emlegetett monoszacharidot - az oxigénnel együtt - a véráram szállítja a test különböző részeibe. Ahhoz, hogy a sejtek képesek legyenek felvenni a cukrot a vérből, inzulinra van szükség. Ezt a hormont a hasnyálmirigy Langerhans-szigeteiben található béta-sejtek termelik. Ideális esetben az inzulintermelés képes biztosítani, hogy a vérben lévő glükóz mennyisége elfogadható értékek között maradjon.

Tévhit, hogy közvetlenül a cukor okozná a cukorbetegséget
Tévhit, hogy közvetlenül a cukor okozná a cukorbetegséget

Így működik a diabétesz

Megeshet ugyanakkor, hogy ez a harmonikus egyensúly valamilyen okból felbomlik. Az 1-es típusú diabétesz az immunrendszer tévedésének köszönhető: szervezetünk belső védelmi rendszere idegen elemként azonosítja a béta-sejteket, amelyek elpusztításával ellehetetlenül az inzulin előállítása is. Az autoimmun reakciónak hívott jelenség pontos kiváltó okai egyelőre nem ismertek, mindenesetre kijelenthető, hogy a kórkép nem a fokozott cukorbevitel következménye.

Milyen tünetek hívhatják fel a figyelmet a cukorbetegségre? Részletek itt.

Valamelyest árnyaltabb a kép a 2-es típusú cukorbetegség esetében. Ennek alapját az inzulinrezisztencia adja, azaz hogy a hasnyálmirigy által kiválasztott inzulin nem képes megfelelően kapcsolódni az izom-, máj- és zsírsejtek receptoraihoz. Az azonos hatás elérése érdekében tehát több inzulinra van szükség, ami idővel a béta-sejtek kimerüléséhez és az inzulintermelés fokozatos leállásához vezethet. Habár az inzulinrezisztenciát kiváltó konkrét folyamatok még nem teljesen tisztázottak, ugyanakkor a genetikai fogékonyság minden bizonnyal szerepet játszik a zavar kialakulásában és súlyosbodásában, akárcsak az elhízás és a mozgáshiány.

A magas kalóriatartalmú étrend a túlsúly egyik legfőbb rizikófaktora, az extra kalóriák pedig rendszerint a zsíros vagy hozzáadott cukrot tartalmazó ételekből, italokból származnak. Fontos azonban leszögezni, hogy a kelleténél nagyobb testtömeg sem feltétlenül vezet 2-es típusú diabéteszhez, csupán növeli annak kockázatát, ahogy az ideális testsúly sem mindig garancia az anyagcserezavar megelőzésére. Összességében tehát a bőséges cukorfogyasztás nem feltélenül egyenes út a cukorbetegséghez.

Mennyi cukrot ehetünk?

Mi a különbség a szénhidrát és a cukor között? Mi történne, ha egyáltalán nem fogyasztanánk szénhidrátot? Részletek itt.

A diabétesz kialakulásában tehát legfeljebb közvetett szerepe lehet, ettől függetlenül azonban a nagy mértékű cukorbevitel továbbra sem egy egészséges szokás. Természetesen nincs szükség arra, hogy teljes mértékig kiiktassuk a cukrokat az étrendünkből, hiszen azok megtalálhatók például a gyümölcsökben, zöldségekben is. Problémát inkább a hozzáadott cukor jelent, így a csokoládék, a sütemények vagy az üdítők. Lássuk egy gyakorlati példán keresztül, hogy mennyire könnyű túllépni ezek által az egészséges limitet.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ajánlása szerint a napi energiabevitelünk legfeljebb 10 százaléka származhat cukorból. Egy 30 és 59 év közötti, irodai munkát végző, de szabadidejében mérsékelt testmozgást folytató, átlagos testalkatú, 75 kilogrammos férfi napi energiaszükséglete körülbelül 2500-2600 kalória. Alanyunk tehát legfeljebb 250-260 kalóriát nyerhet naponta ilyen forrásból, ami nem egészen 5 evőkanálnyi cukornak felel meg. Ezt a mennyiséget mindössze 120 gramm, azaz 6-7 evőkanál Nutellával el lehet érni (ami az egyéb összetevőkkel együtt 650 kalória!), önmagában két kis doboz (330 milliliter) kólával pedig azonnal túl is lehet lépni.

Felhasznált források: pcrm.org ; diabetes.org ; who.int

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

Döntően borult lesz az ég, és dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra