Az inzulin szerepe a szervezetünkben

Az inzulinnak elsősorban a cukoranyagcserében van létfontosságú szerepe. Csökkent vagy túlzott működése számos betegséget, többek között a cukorbetegséget, is eredményezhet.

Mi az inzulin?

Az inzulin a hasnyálmirigy által termelt polipeptid hormon, amely szerepet játszik a szénhidrátok, fehérjék és zsírok szabályozásában. A normálisan működő hasnyálmirigy napi 40-50 egységnyi inzulint állít elő, melynek fele a májban bomlik el, 25 százaléka pedig a vesékben.

Az inzulin szerepe az anyagcserében

Az inzulin a hasnyálmirigy Langerhans-szigeteinek béta sejtjeiben termelődik. Ezek a sejtek a szervezetünkbe bevitt cukorra reagálnak és inzulint küldenek a keringési rendszerbe. Az inzulin az inzulinreceptorokon keresztül kötődik a test egyes sejtjeihez, így a sejtek glükózt vesznek magukhoz, melyet energiaforrásként használnak fel, illetve egyes sejtek, mint a máj és izomsejtek, el is raktározzák ezt a glükózt szénhidrát, azaz glikogén formájában.

A vércukorszint tehát állandó ellenőrzés alatt van, mivel a máj folyamatosan újraképzi a szőlőcukrot, ezt nevezzük glukoneogenezisnek, ez pedig biztosítja a vércukor állandó szintjét. Általánosan 250 gramm glükózt képez a máj naponta, azonban ha nincs meg a kellő mennyiségű inzulin, ez a szám 500 gramm is lehet. Ezért fordul elő az, hogy a cukorbetegeknél magas a vércukorszint akkor is, ha nem esznek szénhidrátot.

Az inzulin másik feladata az anyagcserében figyelhető meg. Emésztőnedveket termel, így segít az emésztésben is, szervezetünk teljes anyagcseréjének legfőbb motorja, az anyagcsere szempontjából a legfontosabb hormonunk. Az egyetlen hormon, amely a zsírtartalékok felépítését végzi a zsírszövetben és azt támogatja, hogy a zsír a raktárakban maradjon.

Ha a hasnyálmirigy nem termel elegendő inzulint, akkor pótolni kell

Mi történik, ha túl sok vagy túl kevés az inzulin?

Túlzott termelése elhízással , gyengeséggel, intenzív éhségérzettel, fáradsággal, memóriagondokkal jár, míg a kevés inzulin fő tünetei a remegés, nyirkos bőr, aggodalmaskodás, izzadás, éhség és ingerlékenység.

A legismertebb inzulinhoz köthető betegség a cukorbetegség , amely során a hasnyálmirigy nem tudja biztosítani a megfelelő inzulinmennyiséget a szervezet számára, így a termelődött cukor a véráramban reked, lerakodik, ez pedig súlyos szövődményekhez vezethet, mint a vakság, veseproblémák, szívbetegség.

Hogyan mérjünk vércukorszintet? A vércukorszint mérése az inzulinnal kezelt betegek számára kötelező, a tablettás kezelésben részesülők részére pedig javasolt, hiszen hirtelen fellépő hipoglikémia esetén életmentő lehet.

Milyen betegségeket okozhat?

Ha túl magas az inzulinszint:

- akromegália (a csontok végeinek rendellenes növekedése, endokrin betegség)

- Cushing-szindróma

- fruktóz- vagy galaktózintolerancia

- elhízás

- inzulinóma, inzulinrezisztencia.

Ha túl alacsony az inzulinszint:

- diabétesz egyes típusai és

- hypopituitarismus (az agyalapi mirigy csökkent működése).

Az inzulin felfedezése

Az inzulin felfedezése hatalmas áttörést jelentett a cukorbetegek kezelésére nézve. 1923-ban orvosi Nobel-díjjal ismerték el, miután Banting John JR Macleod laboratóriumában, Torontóban Chales Best segítségével, kutyakísérletek árán izolálta a hormont.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +18 °C
Minimum: +9 °C

Napos, gomolyfelhős idő várható, de közben délnyugat felől egyre nagyobb területen megnövekszik a felhőzet, estére már nagyrészt erősen felhős lesz az ég. Az Északi-középhegység térségében nem zárható ki délután zápor, esetleg zivatar, majd késő délutántól, estétől máshol is növekszik a csapadék esélye. A délnyugati szelet országszerte erős, több helyen viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 21 fok között várható, a déli, délkeleti tájakon lesz a legmelegebb idő. Késő estére 9 és 15 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra