Egy betegség, amit nem veszünk komolyan

Sokszor lehet hallani az úgynevezett divatbetegségekről. Ez a szó azonban nemcsak degradáló, de nagyon félrevezető is, hiszen az olyan veszélyes kórokat, mint az anorexiát, a depressziót, vagy akár az inzulinrezisztenciát olyan színben tünteti fel, amivel nem kell foglalkozni. Ennek megfelelően sokan nem is törődnek azzal, hogy mi és miért történik a betegségek esetében, és ezért nem is vizsgáltatják ki magukat, ha tünetet tapasztalnak magukon.

Dr. Bérczy Judit, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa segít nekünk abban, hogy egy komoly veszélyeket rejtő kórt, az inzulinrezisztenciát alaposabban is megismerhessük.

Mi az az IR?

Az inzulinrezisztencia , vagyis az IR egy cukoranyagcsere-rendellenesség, a kettes típusú cukorbetegség előszobájának is szokták nevezni. A kialakulásában nagy szerepet játszik a nem megfelelő táplálkozás és a mozgásszegény életmód.

A rohanó hétköznapokban az embernek nem igazán van ideje sem a mozgásra, sem pedig a friss nyersanyagokból készült ételekre. Ilyenkor maradnak a gyorsfagyasztott, előre elkészített fogások, és a tévé előtti ücsörgés. Ez több szempontból is veszélyes lehet, egyik éppen a cukoranyagcserére van hatással. A készételek ugyanis igen nagy mennyiségben tartalmaznak cukrot , amit a szervezetbe juttatva az folyamatosan gyors vércukor emelkedést eredményez, ezzel többlet feladatott jelent az inzuláris apparátusnak.

A cukor a test számára nélkülözhetetlen, hiszen a glükóz formájából állítja elő a szervezet működéséhez szükséges energiát. A sejtekbe a glükózt a vérből egy hormon, az inzulin jelenléte mellett képesek felvenni, melyet a hasnyálmirigy speciális sejtjei termelnek. A folyamatosan magas cukorszint eredménye, hogy a hasnyálmirigy extra munkára kényszerül, több inzulint termel.

Ez azonban hosszabb távon két dolgot is eredményez: egyrészt a sejtek inzulinra való érzékenysége csökken, vagyis ugyanannyi cukor felvételéhez több inzulinra lesz szükségük így a vér inzulinszintje is magas lesz. Másrészt a hasnyálmirigy a folyamatos megterhelés miatt kimerül, a termelés csökken, végül akár teljesen le is állhat, így pedig 2-es típusú cukorbetegség alakulhat ki.

inzulinrezisztencia, meddőség, IR
Az inzulinrezisztencia egyik súlyos következménye a meddőség. Fotó: Getty Images

Miért nem ismerjük fel?

Az IR tünetei nem olyan ijesztőek, mint egy szívrohamé , így sajnos nem is igazán foglalkozunk velük. Ez azonban igen nagy probléma, hiszen kezeletlen esetben meddőséget, rossz közérzetet, továbbfejlődve pedig cukorbetegséget (ami életünk végéig tartó gyógyszeres kezelést jelent), végtagvesztést vagy halált is okozhat.

Dr. Bérczy Judit azt is elmondta, hogy fontos kiemelni, az IR nem csak a nők betegsége. Inzulinrezisztenciával ugyanúgy küzdhetnek férfiak is, hiszen a cukoranyagcsere az ő szervezetükben is azonos módon zajlik le.

Az IR tünetei:

  • Hasi hízás
  • Súlygyarapodás normál étkezés mellett is, valamint sorozatos sikertelen fogyókúrák
  • Rohamszerű álmosság mely leginkább az étkezések után 2-3 órával jelentkezik
  • Hajhullás
  • Pattanásos, zsíros bőr
  • Rendszertelen menzesz
  • Meddőség
  • Fáradékonyság
  • Csökkent koncentrációs képesség

A tüneteket igen sok ember észleli magán, ám nem fordulnak orvoshoz vele. Úgy gondolják, elmúlik magától is, ez azonban a legtöbb esetben nincs így, és a helyzet csak tovább romlik.

Mit lehet tenni?

A legjobb, amit tehetünk, ha orvoshoz fordulunk, ha a fenti tüneteket tapasztaljuk. Az orvos anamnézissel, illetve laborvizsgálatok segítségével derít fényt az esetleges problémára. Ha az inzulinrezisztencia beigazolódik, akkor első lépésben mindenképpen életmódváltást javasol a szakember. Ezután a gyógyszeres kezelés jelenthet megoldást, valamint a szigorú diéta.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Panangin reklámfil (X)
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: -1 °C

A Nyugat-Dunántúlon egész nap derült idő valószínű, másutt viszont erőteljes lesz a gomolyfelhő-képződés, de a legtöbb helyen így is többórás napsütésre lehet számítani. Ez alól az északkeleti megyék lehet kivétel, ott tartósabb lehet a felhőzet. Csapadék nem valószínű. A Dunától keletre megélénkül, a Tiszántúlon olykor meg is erősödik az északi szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 13 fok között valószínű. Késő estére 0 és +7 fok közé hűl le a levegő. Hidegfronti hatásokkal kell számolni az arra érzékenyeknek, lesz viszont sok napsütés, ami segíti a D-vitamin termelődését.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra