Befolyásolja az inzulin, hogy mit eszünk?

Minél több inzulin van az agyban, annál több dopamin termelődik, és ez nagyban befolyásolhatja étrendünket, állítja egy új kutatás a Nature Communications szaklapban, amelyet a New York University kutatócsoportja írt.

A kutatást vezető Margaret Rice szerint az dopaminszint szabályozásában, mint azt korábban gondoltuk. Az inzulin a vércukorszint szabályozásáért felelős és teltségérzetet okoz evés után, a dopamin az agy jutalom- és gyönyörközpontjait kontrollálja. Mint most kiderült, az inzulinszint emelkedése pedig a dopaminszint emelkedését is okozza.

Rágcsálókon végzett kísérletekből kiderült, hogy az inzulinszint növekedése 20-55 százalékos dopaminszint-emelkedést is okoz az agy corpus striatum nevű területén. Ott érezzük a dopamin hatásait és ez kontrollálja testünk reakcióit, amikor jutalmat kapunk.

Az inzulin befolyásolja az étrendünket

Az időben távoli dolgokra való fókuszálás nehéz feladat, nemcsak a kisgyermekeknek, akiknek például el kell magyarázni, hogy a hosszú autóút végén ott lesz a jutalom (odaérünk a nagymamához, szülinapi zsúr vár az ország másik végén, vagy kezdődik a nyaralás a tengeren), hanem a felnőtteknek is. A sajátos organizációt egyébként a dopamin biztosítja az agyunkban. Kattintson a részletekért! Egy másik kísérletben két csoport patkányt vizsgáltak: az egyik csoport normális étrenden volt, a másik csoport viszont olyan alacsony kalóriás étrendet fogyasztott, amely miatt tízszer érzékenyebbé váltak az agy inzulinszintjére, azaz a normál étrend által előidézett inzulinszint-emelkedés egytizedénél már megindult bennük a dopamintermelés. A sok kalóriát tartalmazó étrendet fogyasztó patkányok esetében viszont csökkent az agyuk inzulinérzékenysége.

Mindez arra mutat rá, hogy - a rágcsálókban biztosan, az embereknél pedig valószínűleg - az inzulin az agy jutalomrendszerének részét képezi. Ezért aztán hajlamosak vagyunk nagy szénhidráttartalmú vagy alacsony zsírtartalmú ételeket fogyasztani azért, hogy szervezetünk több inzulint termeljen, aminek hatására több dopamin is felszabadul.

Rice szerint ez azért is fontos, mert a krónikusan magas inzulinszint és a csökkent inzulinérzékenység együttesen elhízáshoz , illetve 2-es típusú cukorbetegséghez vezet. Azt is hozzátette: későbbi kísérleteikkel azt szeretnék bizonyítani, hogy az emberekre időnként rátörő, a cukor iránti vágy igazából a dopaminra vezethető vissza. A dopaminszint növekedését azonban okos étrendi döntésekkel is elérhetjük.

Forrás: Medicalnewstoday.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Élet anafilaxiával

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +24 °C
Minimum: +12 °C

Erőteljes lesz a gomolyfelhő-képződés, de emellett több órás napsütés is várható. Délelőtt kevés, majd délutántól több helyen számíthatunk ismétlődő záporra, zivatarra. Helyenként intenzív, nagyobb mennyiségű csapadék is előfordulhat. Legkisebb eséllyel az északkeleti harmadban eshet. A délkeleti szelet többfelé élénk, helyenként erős lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 21 és 27 fok között alakul. Késő estére 14 és 20 fok közé hűl le a levegő. Fronthatással nem kell számolni, úgyhogy végre egy nap igazi pihenés jut az arra érzékenyeknek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra