Okostelefonos applikáció segíthet a COPD-seken

A krónikus obstruktív tüdőbetegséggel (COPD-vel) küzdőknek igen fontos információ lehet az, hogy mennyi szennyező anyag van a levegőben. Görög tudósok olyan okostelefonos applikáción dolgoznak, mely összegyűjti és ismerteti a levegőminőségi adatokat.

Ioannis Kouris és Dimitris Koutsouris, a görög National Technical University kutatói szerint teljesen mindegy, hogy valakinél miért (dohányzás, genetika vagy fertőzések) alakult ki a COPD , az ugyanis, hogy mitől lesznek rosszabbak a tünetek, a legtöbb betegnél azonos. A por, a szmog, a szén-monoxid és egyéb, a levegőben lévő toxinok ugyanis súlyosbíthatják a betegséget.

A szakemberek szerint az COPD-sek (illetve más krónikus légzőszervi betegségtől, például asztmától szenvedők) előre felkészülhetnek, vagy akár teljesen el is kerülhetik ezeket a környékeket.

Elméletüket Athénban, az egyetemi kampuszon tesztelték: egyrészt szenzorokat helyzetek el az épületeken és a tereptárgyakon, másrészt az időjárás-jelentést is figyelembe vették, de az alany ruházatán is elhelyeztek egy-egy érzékelőt. Ezeket az adatokat az internet és az okostelefon segítségével összegyűjtötték, elemzték és továbbították.

"Ezek az adatok nemcsak a betegeknek, de a közegészségügyi és környezetvédelmi hivataloknak is értékes információkat hordozhatnak" - mondták a szakemberek, akik most egy speciális szoftver kifejlesztésén és a megfigyelési rendszer pontosabbá tételén dolgoznak.

A tanulmány az című szaklapban jelent meg.

A COPD a krónikus obstruktív tüdőbetegség (vagy obstruktív - légzési nehezítettséggel járó - bronchitis-emphysema) angol nevének (Chronic Obstuctive Pulmonary Disease) rövidítése, a légzőrendszer lassan és fokozatosan súlyosbodó, lényegében visszafordíthatatlan betegsége. Két tünetcsoport, az idült hörghurut (bronchitis) és a tüdőtágulás (emfizéma) egyidejű megnyilvánulásával járó, gyulladásos kórfolyamat. Az idült hörghurut a légutak hörgőinek beszűkülésével, fokozott váladékképződéssel járó tünetcsoportja, a tüdőtágulás pedig a tüdőhólyagocskák folyamatos összeolvadásával járó pusztulása. Legfőbb tünete az egyre fokozódó és változó intenzitással súlyosbodó nehézlégzés, köhögés, köpetürítés.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +10 °C
Minimum: +4 °C

Borult lesz az ég, majd előbb a Tiszántúlon, késő délután már a Dunántúlon is szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Egyre inkább az északi tájakra korlátozódik a tartós eső, de délebbre kialakulhatnak záporok, a Tiszántúlon zivatar is előfordulhat. A Dunántúlon az északnyugati, a délkeleti tájakon a délnyugati szelet néhol erős széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet a Dunántúlon, Budapest körül és északon 7 és 13, az Alföldön 13 és 17 fok között alakul. Késő estére 4 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra