Az arcunk így jelzi, ha betegek vagyunk

Ha belenézünk a tükörbe, nemcsak azt érdemes megfigyelni az arcunkon, hogy jól áll-e a rúzs, amit vettünk, vagy feltűnt-e egy újabb szarkaláb a szemünk körül. Vannak olyan jelek, amelyek betegségre utalhatnak – ezeket pedig fontos, hogy időben észrevegyük. Lássuk, mikről is van szó pontosan!

Testünk szinte mindig „üzen”, ha valami nincs rendben vele. Van, amikor a vizelet színének, szagának, állagának változásával teszi ezt, máskor a kezeinken vagy a lábainkon vehetünk észre gyanús tüneteket. A The Healthy orvos által lektorált cikke azt foglalta össze, milyen panaszokkal jelzi az arc, ha betegek vagyunk.

Száraz, hámló bőr vagy ajkak

A kiszáradás (dehidratáció) gyakran járhat ilyen panaszokkal, de komolyabb probléma is állhat a háttérben, amely befolyásolja a verejtékmirigyek működését: így például pajzsmirigy-alulműködés vagy cukorbetegség – sorolta dr. Roshini Raj, a New York-i Egyetem professzora. A pajzsmirigy-alulműködés egyéb tünetei közé tartozik az állandó hidegérzet, a súlygyarapodás és a fáradtság, cukorbetegség esetén pedig a többi között extrém szomjúság, gyakori vizelés és homályos látás jelentkezhet még. A száraz, hámló bőr és ajkak emellett ekcémára és pikkelysömörre is utalhatnak.

arc, tünetek az arcon
Az arcunk sok mindent elárulhat az egészségünkről. Fotó: Getty Images

Fokozott szőrnövekedés

Bár a fokozott szőrnövekedés sokaknál örökletes, nem szabad félvállról venni a problémát, mert van, akinél kezelést igénylő egészségügyi problémát jelezhet. Az állkapocs és az áll területén, valamint a felső ajak környékén jelentkező, nemkívánatos szőrszálak különösen gyakoriak például policisztás ovárium szindróma (PCOS) esetén. A betegség a fogamzóképes korú nők mintegy 7-15 százalékát érinti, és az egész szervezetre kihat. A fokozott szőrösödés mellett (amely az arcon kívül a mellkason is megjelenhet) a zsíros, pattanásos bőr, a haj elvékonyodása, a haskörnyéki elhízás, illetve az anyagcsere- és pajzsmirigyzavarok is figyelmeztethetnek rá.

Táskás, puffadt szemek

Ha fáradtak vagyunk, táskák jelennek meg a szemünk alatt, a szemhéjunk pedig megduzzad. De a kor előrehaladtával is gyakrabban tapasztalhatjuk ezt, ha tükörbe nézünk. Előfordulhat azonban, hogy a panasz valamilyen betegségre hívja fel a figyelmet. Dr. Raj szerint, ha a duzzanat mellett viszket, fáj az arcunk, vagy ha a test egyéb területén is tapasztalunk duzzanatot, allergiás reakcióról lehet szó. Ugyancsak táskássá, puffadttá teheti a szemeket a pajzsmirigybetegség (mind alul-, mind túlműködés esetén jellemző ez a tünet), valamint a vesebetegség is.

Aszimmetria

Egyike a stroke tipikus tüneteinek, ha az arc aszimmetrikussá válik – magyarázta dr. Leana Wen, a George Washington Egyetem sürgősségi orvosa. Ilyenkor az arc egyik oldala elzsibbad, bizsereg, úgy is mondhatnánk, hogy „lefittyed”, a beteg nem tud normálisan mosolyogni vagy éppen beszélni. Stroke-ra utalhat még a végtagok féloldali elgyengülése, az egyensúlyzavar, a kettőslátás, valamint a zavartság is. Kiemelendő továbbá, hogy az aszimmetria az arcidegbénulás következménye is lehet –ugyanakkor, mint azt a The Healthy cikke hangsúlyozta, az említett tünet esetén először mindenképpen a stroke irányában érdemes vizsgálódni, és ha azt teljes biztonsággal ki lehet zárni, akkor javasolt folytatni a gyökérok feltárását.

A magas vérnyomás legtöbbször észrevétlenül károsítja az érfalakat, és mire érezhető tüneteket okoz, általában már nagy a baj. Egy átfogó szemészeti vizsgálaton azonban időben fény derülhet a problémára.

Elszíneződés

Szintén gyanúra adhat okot, ha a bőrünk a szokásostól eltérő árnyalatú. Dr. Mallika Marshall, a Massachusetts General Hospital belgyógyásza és gyermekorvosa azt nyilatkozta, hogy a folyamatos sápadtság vérszegénységre, a sárgás színű bőr májproblémákra utalhat, a kékes ajkak pedig szív- vagy tüdőbetegséget jelezhetnek.

Kiütések, foltok, pattanások

Dr. Raj fontosnak tartotta kiemelni, hogy a bőrünk állapota bizonyos emésztési problémákról is árulkodhat: a lisztérzékenység egyik gyakori tünete például a pattanásos, gyulladt, aknés bőr. De nem csak a gyomor-bélrendszer működését tükrözi vissza az arcunk. Az orcákon jelentkező, pillangó alakú kiütés a lupusz nevű autoimmun betegségre utal, melynek következtében a megtámadott szervek begyulladnak, és különböző mértékben károsodnak. Allergia, ekcéma és rosacea, valamint bizonyos fertőzések esetén pedig kiütéseket észlelhetünk a bőrünkön.

Új anyajegyek

Az anyajegyek többsége általában nem ad okot aggodalomra, amennyiben viszont új anyajegyet fedezünk fel az arcon, esetleg azt látjuk, hogy a már meglévők valamelyike megváltozott (más a mérete, a színe vagy az alakja), érdemes orvoshoz fordulni – tanácsolta dr. Raj. A változások akár bőrrákot is jelezhetnek, így fontos az óvatosság.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +17 °C
Minimum: +2 °C

Napos, gomolyfelhős idő várható. Legfeljebb néhol fordulhat elő kisebb záporeső. A délire, délnyugatira forduló szél az ország nyugati felén megélénkül, melyhez Sopronnál olykor erős széllökések is társulhatnak. A délutáni 15, 20 fokról késő estére 5 és 12 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra