A testszőr súlyos bajokra is figyelmeztethet

Sokat elárulhat egészségi állapotunkról, ha hajunk vagy testszőrünk elkezd hullani vagy éppenséggel meglepő tempóban nőni. De mitől fordulhat ez elő, és kell-e ilyenkor aggódnunk?

1. Genetika

Hogy mennyi szőr van rajtunk, sokban múlik azon, hogy milyen népcsoporthoz tartozunk: az ázsiaiakon található a legkevesebb terminális szőrzet (azaz az olyan hosszabb, erősebb szőrzetcsoport, mint például a fan- vagy hónaljszőrzet), a hispán vagy közel-keleti származásúakon pedig a legtöbb. A többi népcsoport a kettő közé sorolható be. Tartsuk észben: ami szőr tekintetében számunkra elfogadott, az másoknak még lehet szokatlan.

2. Autoimmun problémák

Kóros szőrnövés Vajon mikortól számít kórosnak a burjánzó testszőrzet? Tudjon meg mindent a hirsutizmusról, kattintson! Jóllehet ritka jelenség, de immunrendszerünk is képes szőrtüszőink működését serkenteni. Emiatt szőrzetünk is elkezdhet foltokban kihullani, de egyes esetekben akár az összes hajunknak búcsút mondhatunk, még rosszabb esetben pedig testszőrzetünknek, sőt szemöldökünknek és szempillánknak is. Ezen eseteket általában szteroidtartalmú gyógyszerekkel kezelik, amelyek nagy gyakorisággal (de sajnos nem mindig) orvosolják a problémát.

3. Kibillent hormonegyensúly

Mindkét nemnél előfordulnak férfi és női hormonok , eltérő arányban - ez természetesen a nemtől függ. Ha ez a hormonegyensúly megbillen, például több tesztoszteron termelődik bennünk, az több hajat és szőrzetet is jelent. Az ilyen nagyfokú szőrösséget hívjuk más néven hirsutizmusnak, amelynek nemcsak mértéke, hanem mintázata is meglepő: ez ugyanis férfias mintázatokkal, azaz köldök körüli, felső háti vagy felsőtesti erős szőrösödést jelent.

Mit jelent a túlzott szőrösödés?
Mit jelent a túlzott szőrösödés? Fotó: Getty Images

Ha a mellbimbónk körül nyolcnál több szőrszálat látunk, az már abnormális jelenség és utalhat hirsutizmusra. Férfias mintázatú kopaszodást is tapasztalhatunk akkor, ha ösztrogénszintünk csökken, például a menopauza alatt - ettől viszont nem kell tartanunk, teljesen normális és megmagyarázható, illetve orvosolható jelenségről van szó.

4. Mi van a petefészkekkel?

Problémát jelenthet, ha a hirsutizmussal rendszertelen ciklus is jár együtt: ennek oka a policisztás ovárium szindróma, ami a petefészkek megnagyobbodásával is járhat.

5. Lehet, hogy tumorunk van

Ha a hirsutizmus nagyon hirtelen és drámai módon jelentkezik, azt okozhatja egy olyan tumor, amely hatására férfihormonjaink termelődnek, ezzel pedig megváltozik testünk hormonprofilja is. Az ilyen szőrzetnövekedéssel járó hirsutizmus utalhat petefészek - vagy mellékvesetumorra is.

6. Vashiány vagy pajzsmirigy-alulműködés

Mindenkinek van egy természetes "szőrzetciklusa" - egyes embereknek inkább tavasszal és ősszel hullik a haja, másoknak inkább nyáron és télen. De a diffúz hajvesztés - amikor észrevehetően sok szőrzetet vagy hajat veszítünk - másra utal: vashiányra vagy pajzsmirigy-alulműködésre . Az utóbbi miatt bekövetkező szőrzethullásnak specifikus szimptómái vannak - például, ha szemöldökünk külső egyharmada kihullik, körmeinken pedig redőződések alakulnak ki, akkor gyanakodjunk autoimmun pajzsmirigyproblémákra.

Ilyenkor csináltassunk vértesztet és nézessük meg, hogy milyen a THS- (pajzsmirigystimuláló-hormon) szintünk. Természetesen az is okozhat ideiglenes hajhullást, ha ösztrogénszintünk hirtelen megbillen: ez pedig nemcsak terhesség után gyakori, hanem például akkor is, ha abbahagyjuk a fogamzásgátlók szedését.

Forrás: prevention.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Panangin reklámfil (X)

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: -1 °C

A Nyugat-Dunántúlon egész nap derült idő valószínű, másutt viszont erőteljes lesz a gomolyfelhő-képződés, de a legtöbb helyen így is többórás napsütésre lehet számítani. Ez alól az északkeleti megyék lehet kivétel, ott tartósabb lehet a felhőzet. Csapadék nem valószínű. A Dunától keletre megélénkül, a Tiszántúlon olykor meg is erősödik az északi szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 13 fok között valószínű. Késő estére 0 és +7 fok közé hűl le a levegő. Hidegfronti hatásokkal kell számolni az arra érzékenyeknek, lesz viszont sok napsütés, ami segíti a D-vitamin termelődését.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra