Hogyan készüljünk terheléses vércukorvizsgálatra?
Mire figyeljünk előtte, utána és közben?A terheléses vércukorvizsgálat célja, hogy megvizsgálja, mennyire képes szervezetünk a glükózt (egy cukorféleség, más néven szőlőcukor), mint fő energiaforrást felhasználni. Megállapítható vele a cukorbetegség és az azt megelőző állapotok.
Előtte és közben

Mivel a rendkívül tömény cukros víz elfogyasztása sem kellemes élmény, célszerű, ha viszünk magunkkal citromot: ha azt belecsavarjuk a glükózos vízbe, csak egy nagyon tömény limonádét kell elviselnünk. A vizsgálat csak annyi fájdalommal jár, amennyivel egy vérvétel, azaz kicsit szoríthatja karunkat a ráhelyezett gumiszalag, és egy enyhe tűszúrást érezhetünk. Előfordulhat, hogy hányingerünk támad a cukros létől, de magunkkal teszünk jót, ha megpróbáljuk "benntartani" azt, mert hányás esetén a vizsgálatot lehet, hogy újból meg kell ismételni. Ha remegést, izzadást, nagyfokú gyengeséget észlelünk az egyes vérvételek között, szóljunk az orvosnak: vannak, akiknek ilyenkor annyira leesik a vércukorszintje, hogy a tesztet le kell állítani.
Utána
Mivel a vizsgálat során legalább hatszor vért vesznek, érezhetjük magunkat fáradtnak és gyengének közben és utána is. Tudnunk kell, hogy a levett vér mennyisége oly csekély, hogy az eljárás nem okoz vérszegénységet, és nem kell tartanunk túlzott vérveszteségtől sem. Mindazonáltal a vizsgálat napjára ne tervezzünk semmilyen komolyabb feladatot, elintéznivalót vagy bármilyen fizikai aktivitást, legyen az munka vagy sport. Az eredményt orvosával megbeszélik, és ennek függvényében kell a megfelelő gyógykezelést vagy életmód-változtatásokat véghezvinni.Nyelésröntgen: tudjon meg mindent a vizsgálat előtt! - A gasztroenterológust kérdeztük
Hogyan készüljünk a nőgyógyászati ultrahangra? - Mire számíthatunk előtte, utána és közben?
Hogyan készüljünk terheléses vércukorvizsgálatra? - Mire figyeljünk előtte, utána és közben?
Csőbe dugva szeletel fel a CT - A CT-vizsgálat
Elcsípni a kiugró vérnyomást: mi segíthet? - A 24 órás vérnyomásmérés
Hogyan készüljünk a hasi ultrahangra? - Mire számítsunk előtte, utána és közben?
Nyakba akasztható doboz figyeli szívünket - Ilyen a 24 órás EKG-vizsgálat
Értékelje a cikket!