A pajzsmirigy-alulműködés okai

A pajzsmirigy alulműködése változatos, de minden esetben nagyon kellemetlen, akár veszélyes tüneteket produkálhat. A betegség ráadásul nem gyógyítható, még ha a kezelések hatására a páciens tünetmentessé is válhat.

A pajzsmirigy-alulműködés veleszületett, vagy kialakuló betegség?

Az újszülötteknél átlagosan minden 4000 esetből egyszer fordul elő a pajzsmirigy-alulműködés. A tünetek ekkor még nem jönnek ki, mivel a terhesség 16. hetéig teljes mértékben az anya hormontermelése biztosítja a gyermek számára a megfelelő ellátottságot. Éppen ezért a csecsemőket sarokból vett vérminta alapján minden esetben kivizsgálják hazánkban . Rendkívül fontos ugyanis a probléma korai felismerése, mivel a pajzsmirigy hormonjai, azaz a tiroxin és trijód-tironin szükségesek az idegrendszer megfelelő fejlődéséhez. Ezek részleges vagy teljes hiányában maradandó idegrendszeri károsodás történhet. Az alulműködést újszülöttek esetében genetikai eltérés okozza.

Egyes kutatások szerint a várandós anyuka pajzsmirigyének alulműködése vetélést, fejlődési rendellenességet, vagy akár autizmust is okozhat a gyermeknél.

A pajzsmirigy hormonjai, a tiroxin és trijód-tironin szükségesek az idegrendszer megfelelő fejlődéséhez
A pajzsmirigy-alulműködésre már a terhesség alatt figyelni kell

Ártatlan sejtek az immunrendszer célkeresztjében

A későbbi életszakaszban kialakuló hypothyreosis több kiváltó tényező következménye is lehet. Ezek közül a leggyakoribb a pajzsmirigy idült autoimmun gyulladása, avagy a Hashimoto-thyreoiditis. Ezt az immunrendszer, egészen pontosan a T-limfociták hibás működése okozza. Ilyenkor a fehérvérsejtek a pajzsmirigy egy fehérjéje ellen termelnek antitesteket, így lényegében ezeket a sejteket idegennek fogja fel, ezért elpusztítja az immunrendszer.

A problémát évente átlagosan ezer nőből négynél, férfiaknál pedig ezerből egynél diagnosztizálják. A Hashimoto thyreoiditisek kezdetén felléphet pajzsmirigy-túlműködés is, de ez gyakran enyhe. A betegség az alulműködés fázisában okoz tipikus tüneteket. A betegek átlagéletkora 60 év a diagnóziskor.
Így segíthetjük a pajzsmirigy működését
A pajzsmirigy-alulműködés olyan kellemetlen tüneteket okozhat, mint a túlsúly, a menstruációs zavarok, a teherbe esési nehézségek, valamint az alvászavar. Éppen ezért fontos a megfelelő terápia, amellyel legtöbbször gyors javulás érhető el. Dr. Bérczy Judit endokrinológus korábban tanácsokat adott arra, miként lehet fokozni a pajzsmirigy működését.

Fontos orvosi beavatkozások mellékhatása

Egy-egy orvosi beavatkozás szintén okozhat pajzsmirigy-alulműködést. Rosszindulatú daganat kifejlődése miatt általában a teljes pajzsmirigyet eltávolítják, ahogy a tumorok elleni izotópkezelésének is a teljes szövetállomány elpusztítása a célja. Mindkét eljárás hypothyreosishoz vezet. Ugyancsak izotópkezelést alkalmaznak a szerv túlműködése esetén, és bár ez rendszerint kisebb dózist jelent, az alulműködés kialakulása ilyenkor is reális veszély.

Bizonyos gyógyszerek szintén eredményezhetik az elégtelen működést, mint például az amiodarone és a lítium.

Gondot okozhat a kevés TSH

Ritkán ugyan, de az agyalapi mirigy megbetegedése is lehet a pajzsmirigy alulműködésének kiváltó oka. Ez a mirigy termeli ugyanis - egészséges állapotában - a thyreoidea stimuláló hormont (TSH), amely a pajzsmirigy hormontermelését hivatott serkenteni. A pajzsmirigy-alulműködést nem lehet meggyógyítani, viszont megfelelő kezelés révén elérhető a tünetmentesség. Ezzel a betegség sem az életkilátásokat, sem az életminőséget nem rontja tovább.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +18 °C
Minimum: +9 °C

Napos, gomolyfelhős idő várható, de közben délnyugat felől egyre nagyobb területen megnövekszik a felhőzet, estére már nagyrészt erősen felhős lesz az ég. Az Északi-középhegység térségében nem zárható ki délután zápor, esetleg zivatar, majd késő délutántól, estétől máshol is növekszik a csapadék esélye. A délnyugati szelet országszerte erős, több helyen viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 21 fok között várható, a déli, délkeleti tájakon lesz a legmelegebb idő. Késő estére 9 és 15 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra