Mi az a hisztamin?
A hisztamin olyan anyag, amely fontos funkciókat lát el a szervezetben. Létfontosságú szerepe van az immunrendszer működése során, hiszen segíti az üzenetek továbbítását az agyban és az idegekben, beindítja a gyomorsav felszabadulását, és fontos egyes izmok összehúzódásában.
Mi a hisztamin intolerancia?
Azok, akik hisztamin intoleranciában szenvednek, sokféle tünetet tapasztalhatnak, ám kezdetben valószínűleg más élelmiszerekkel szembeni érzékenységre gyanakodnak.
A magas hisztamin-tartalmú ételek fogyasztása után jelentkező, vagy a szervezetben felszabadult nagy mennyiségű hisztamin miatt jelentkező tünetegyüttest nevezik hisztamin-intoleranciának. A kutatások során több okot tulajdonítottak már ennek az állapotnak, például genetikai tényezőket, alkoholfogyasztást vagy étrendi hiányosságokat.
Egészséges emberekben az intestinalis diamin-oxidáz (DAO), enzim segít eltávolítani a táplálékból felvett hisztamint. Ha a DAO aktivitása gátolt (gyógyszerek, genetikai tényezők stb.) miatt, akkor a szervezet hisztamin-kezelési képessége jelentősen csökken. Emésztőrendszeri rendellenességek, például gyulladásos bélbetegség (IBD) vagy szivárgó bél szindróma is okozhatja a hisztamin-érzékenységet.
Mindezek a hisztamin felhalmozódásához vezethetnek, és olyan tüneteket okoznak, amelyek többek között az allergiás reakciókat utánozzák.
A hisztamin intolerancia tünetei
A hisztamin intolerancia tünetei hasonlóak az allergiás reakciókhoz és sok más betegséghez, ami gyakran rendkívül megnehezíti a diagnózist. A szervezetben a hisztamin felhalmozódásának fő tünetei a következők:
- Fejfájás és migrén
- Orrdugulás
- Fáradtság
- Bőrproblémák, száraz bőr, bőrgyulladás és csalánkiütés
- Nehézlégzés
- Emésztési problémák, például hasmenés, hasi duzzanat, gyomorhurut stb.
- Hányinger és hányás
- Hasi görcsök, gázosodás
- Szabálytalan menstruációs ciklus
- Fájdalom a csontokban és az ízületekben
- Magas vérnyomás
- Szabálytalan szívverés
- Súlyos menstruációs fájdalmak (Dysmenorrhoea)
- A hisztamin-intolerancia tünetei a terhesség alatt megszűnnek, majd a gyermek megszületése után visszatérnek
További hozzájáruló tényezők azok, amelyek olyan mértékben növelik a hisztamin-szintet, hogy az enzimek nem képesek lépést tartani vele:
- Sok hisztaminban gazdag étel fogyasztása
- Olyan élelmiszerek, amely serkentik a hisztamin felszabadulását a szervezetben
- Bizonyos baktériumok túlszaporodása
Mely ételek gazdagok hisztaminban?
Egyes élelmiszerek nagy mennyiségű hisztamint tartalmaznak. Ide tartoznak az érlelési vagy erjedési folyamatot magában foglaló élelmiszerek, például a bor, a sör és a sajtok.
További hisztaminban gazdag élelmiszerek:
- Alkohol (bor, sör és pezsgő),
- Feldolgozott húsok,
- Sajtok,
- Savanyú káposzta,
- Zöldségek (paradicsom, padlizsán és spenót),
- Trópusi gyümölcsök (ananász, banán, papaya és citrusfélék),
- Hal (makréla, tonhal, szardínia és hering) és kagylók,
- Eper,
- Dió és földimogyoró,
- Csokoládé,
- Sertéshús,
- Tojásfehérje,
- Adalékanyagok (például színezékek és tartósítószerek).
További fontos információ, hogy az élelmiszerek tárolásának és elkészítésének módja is lényeges. A frissen vásárolt élelmiszerek hisztamintartalma alacsonyabb, mint a már nem friss élelmiszereké. Érdemes böngészni az élelmiszerek lejáratát is, hiszen a hamar lejáró termékek problémásak lehetnek. Törekedjünk a frissen fogyasztható élelmiszerek fogyasztására.
Milyen további lépések következnek a diagnózis után?
- Bizonyos élelmiszerek vagy élelmiszercsoportokkal szembeni intoleranciát és allergiát ellenőriztetni kell laboratóriumi vizsgálatokkal.
- Ki kell vizsgálni, hogy más betegségek is állhatnak-e a tünetek mögött: gasztroenterológus, gyomor- vagy bélproblémák esetén, valamint bőrgyógyászati, allergológiai vagy immunológiai kivizsgálással.
- További lehetséges vizsgálatok: laktóz-intolerancia, fruktóz-, és szorbit felszívódási zavar, cöliákia ellenőrzése és kizárása.
- DAO-enzim mérése
- Dietetikussal egyeztetve, az étkezési napló vezetése kulcsfontosságú lehet.
Ételérzékenységi gyanú esetén, először is forduljunk az orvosunkhoz, aki a megfelelő szakemberhez irányít, vagy a tünetek alapján további diagnosztikai vizsgálatokat ír elő.