Kutyamasszázs: csodás hatással lehet az állatra, így csináld otthon

A kutyamasszázs megerősíti az állat és gazdája közötti kapcsolatot, ráadásul mindkét félre pozitív hatással lehet. Mutatjuk, hogyan javasolt megmasszírozni az állatot úgy, hogy az a testi és lelki egészségére is jó hatással legyen.

Aki volt már masszőrnél, az tudja, milyen jó hatással lehet az egészségünkre a test bizonyos pontjainak alapos és szakszerű végignyomkodása. Nincs ez máshogy a kutyáknál sem, és ugyan négylábú kedvenceink anatómiai felépítése eltér a miénktől, izmaik és ízületeik masszírozásása az ő egészségükre is jótékony hatással lehet. A mozgászervrendszerükön túl az állat mentális egészségét is szolgálja ez a kényeztetés - sőt, a gazdiét is. A PetMD cikke összegyűjtötte, miért jó a kutyamasszázs és mikre kell figyelni azoknak, akik otthon kezelnék ilyen módon a kedvencüket.

Miért egészséges a kutyamasszázs?

Megfelelő módon végezve a masszírozásnak orvosilag igazolt, pozitív hatása lehet az állat egészségére, többek között az alábbi okokból:

  • A masszírozás stimulálja az állat idegrendszerét, relaxáló hatása miatt a stressz okozta egészségkárosító hatásokat is enyhíti; 
  • Serkenti a szerotonin hormon termelődését, amelyet "boldogsághormonként" is ismerünk;
  • Serkenti a vér- és nyirokkeringést az érintett területeken;
  • Segíti az emésztőrendszer, illetve az immunrendszer működését;
  • Csökkenti a mozgásszervrendszert érintő betegségek tüneteit, fájdalomcsillapító hatású és növeli a mozgástartományt.

A kutyamasszázst terápiás céllal is javasolhatja az állatorvos, elsősorban a műtéti rehabilitáció részeként, esetleg akkor, ha az állat valamilyen mozgásszervi megbetegedéstől szenved. Sokszor használják arra is, hogy oldják az állatban a szorongást és elősegítsék a bizalom, kötődés kiépülését az ember felé.

Mindez nem csupán az állat egészségét szolgálhatja, de a gazdiét is: kutatások szerint az állat simogatása az emberben is növeli az endorfin hormon termelődését, illetve hozzájárul a szorongás csökkentéséhez. Vagyis az ebnek és a gazdinak is egyaránt hasznos, de hogyan végezzük otthon is biztonságosan és hatékonyan?

Hogyan masszírozzam meg a kutyámat otthon?

Aranyszabály, hogy a masszírozást csak addig és úgy végezzük, ameddig és amilyen módon az a kutyának komfortos. Ha azt látjuk, hogy az állatnak fájdalmat vagy kellemetlenséget okozunk, esetleg nem vevő a kezelés folytatására és odább megy, ne erőltessük tovább, próbálkozzunk vele esetleg később újra. Az alábbi módon kezdhetünk a masszírozásba:

  • Először keressünk egy csendes és nyugodt helyet a lakásban, ahol sem zajok, sem pedig mozgás nem zökkenti ki az állatot a kezelés okozta relaxáció átéléséből. 
  • Érdemes egy puha, csúszásmentes felületre hívni az állatot, ahol leülhet, vagy kényelmesen el is feküdhet. Mindkét pozíció alkalmas lehet a masszázsra, fekvő helyzetben ugyanakkor az állat végtagjaihoz is könnyebben hozzáférhetünk.
  • Kezdjük csak simogatással, a szőr mentén haladva végig a gerinc vonalán. Fokozzuk lassan a nyomást az állat izomzatára koncentrálva, közben figyeljük a reakcióit. Ha azt látjuk, kellemetlen az állatnak, amit csinálunk, térjünk vissza a simogatáshoz. 
  • Térjünk át a fejhez, a masszírozáshoz pedig használjuk a kéztőt, illetve a tenyeret, kinyújtott ujjakkal. Simítsuk végig a szem alatti területet, majd kicsit lejjebb, az állkapocs melletti részeket. A nyak környéki területen az ujjvégekkel körkörös mozgást végezzünk, finom nyomás mellett. 
  • A nyaktól lefelé térjünk át a mellső lábak irányába. Az izmok környékén egy kicsit erősebben is masszírozhatunk, ahogy pedig egyre jellebb haladunk a mancsok irányába, úgy egyre finomabban nyomkodjunk, inkább az ujjainkat használva. Sok kutya nem szereti, ha a mancsát lefogjuk vagy kézbe esszük, figyeljünk az állat jelzéseire, és ne erőltessük, ha nem érzi azt komfortosnak.
  • Ugyanez igaz a hátsó lábak esetén is, a csípő környékén lévő izmokat két oldalról, nem túl erős, de határozott mozdulatokkal egyszerre simíthatjuk. Amennyiben az állatnak valamilyen ízületi vagy más mozgásszervi betegsége van, mindig figyeljük a reakcióit és enyhítsünk a nyomáson, ha úgy látjuk, nem esik jól neki a masszázs.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +23 °C
Minimum: +7 °C

A sok napsütés mellett gomolyfelhő-képződésre számíthatunk, folytatódik a csapadékmentes idő. Általában gyenge vagy mérsékelt marad a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 22 és 26 fok között alakul. Késő estére 10 és 17 fok közé hűl le a levegő. Fronthatásra a következő napokban nem kell számítani, így a frontérzékenyek tünetei várhatóan enyhülnek majd.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra